
Stabilne dostawy energii elektrycznej są jednym z podstawowych warunków bezpiecznego funkcjonowania miasta. Coraz większa liczba instalacji OZE, rosnące obciążenia sieci oraz konieczność zapewnienia niezawodności wymagają długofalowych inwestycji w modernizację infrastruktury elektroenergetycznej. Dla Stoen Operator, odpowiedzialnego za system dystrybucyjny w Warszawie, oznacza to konieczność przygotowania sieci nie tylko na zwiększające się zapotrzebowanie. To również wiąże się z pracą w bardziej złożonych warunkach – przy zmiennej produkcji energii, nowych grupach odbiorców i rosnących wymaganiach dotyczących bezpieczeństwa dostaw.
Obecna sieć elektroenergetyczna została projektowana w czasach, gdy zużycie energii było znacznie niższe, a system opierał się głównie na dużych, scentralizowanych źródłach wytwórczych. Dziś musi obsługiwać coraz więcej odnawialnych źródeł energii (OZE), infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych, nowoczesne biurowce oraz centra danych.
Dlatego szczególne znaczenie mają modernizacja i rozbudowa sieci, zwłaszcza infrastruktury wysokiego napięcia (WN). To właśnie sieć WN tworzy tak ważny na terenie nowoczesnej aglomeracji nowy potencjał przyłączeniowy i stanowi fundament bezpiecznego funkcjonowania całego systemu. Unowocześnianie i wzmacnianie tego obszaru zwiększa elastyczność systemu, pozwala na przekierowanie mocy do wymagających tego miejsc w sytuacjach awaryjnych i znacząco ogranicza ryzyko przerw w dostawach energii.
Sieć nie tylko lokalna
W Warszawie takie inwestycje wpływają nie tylko na samo miasto i okolice. Sieć wysokich napięć zapewnia ciągłość zasilania w obiektach i instytucjach o strategicznym znaczeniu. Wśród nich są np. wodociągi, przepompownie kanalizacyjne czy kolej. Jest ona podstawą codziennego życia miasta.
– Bezpieczeństwo energetyczne stolicy to odpowiedzialność, którą bierzemy na siebie zarówno z myślą o mieszkańcach i gospodarce, jak i o instytucjach państwowych. Dlatego inwestujemy w rozwiązania zapewniające stabilność dostaw na wiele kolejnych lat. Nasze plany obejmują kilka strategicznie istotnych lokalizacji o różnym zakresie działań: od kilkusetmetrowych odcinków po budowę ponad 10 km linii kablowej – mówi Marcin Cieślak, senior manager w dziale Realizacja Inwestycji Sieciowych w Stoen Operator.
[fragment artykułu]
Źródło: Stoen Operator
materiał prasowy
