komentarze, opinie, gospodarka

Na zakupy do biurowca – raport Colliers

Michnikowska Katarzyna_Colliers_com

Międzynarodowa firma doradcza Colliers International przeanalizowała ofertę handlowo-usługową w warszawskich biurowcach. Badanie objęło ok. 300 budynków oraz niemal 200 pracowników.

Eksperci z firmy doradczej Colliers weryfikowali m.in. jakie oczekiwania mają pracownicy względem infrastruktury handlowo-usługowej w miejscu swojego zatrudnienia oraz na co mogą liczyć obecnie.

Trend zmiany przestrzeni pracy i otoczenia biznesowego będzie się umacniał, co pozytywnie wpłynie na popyt na powierzchnie biurowe i rozwój jakościowy tego rynku. Pochodną tej tendencji jest zwiększanie i urozmaicanie przez deweloperów oferty handlowo-usługowej w swoich inwestycjach — mówi Katarzyna Michnikowska, dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International. — Kantyna już nie wystarczy. W biurowcach spotykamy się nie tylko z urozmaiconą ofertą gastronomiczną, kawiarniami czy sklepami spożywczymi i kioskami, ale coraz częściej mamy do czynienia z całym wachlarzem usług – pojawiają się centra fitness, kliniki medyczne, myjnie czy pralnie” — dodaje Michnikowska.

Na rynku warszawskim istnieje niewiele obiektów typu mixed-use, czyli o funkcjach mieszanych, które łączą w sobie biurowiec i galerię handlową. Obecnie zajmują one 9 procent rynku, jednak tendencja ta wyraźnie zaczyna się zmieniać.

Mapę handlową Warszawy cechuje dynamika zmian. W ostatnim czasie zaobserwować możemy nowy trend polegający na zwiększaniu powierzchni handlowej w nowych biurowcach oraz inwestowanie w obiekty o funkcjach mieszanych. Tendencja ta dotyczy głównie centrum stolicy” mówi Katarzyna Michnikowska.