Informacje dnia

Inwestycje mixed-use korzystne dla mieszkańców. Bogata infrastruktura otoczenia coraz bardziej istotna

Olvia-Star-33Rozwój miast w trzeciej dekadzie XXI wieku kieruje się w stronę niewielkich społeczności lokalnych, gdzie mieszkańcy mają pod ręką lokale handlowe i usługowe.

deweloperzy coraz częściej stawiają na to, aby mieszkańcy mogli bez potrzeby długich wyjazdów odwiedzić przychodnię, sklep czy dotrzeć do pracy w czasie kilkunastominutowego spaceru. W związku z tym w dużych aglomeracjach miejskich powstają multifunkcjonalne dzielnice. Łączą one funkcje kulturalne, edukacyjne i zdrowotne. Znajdują się w nich też liczne tereny zielone i rekreacyjne.

 W praktyce realizacja koncepcji miast 15-minutowych oznacza wykreowanie szeregu obszarów – swoistych „miast w mieście”, w obrębie których zaspokoić można większość codziennych potrzeb żyjących w nich społeczności – mówi prof. dr hab. Piotr Lorens, architekt miasta Gdańska, członek Towarzystwa Urbanistów Polskich. Kluczową rolę w realizacji tej koncepcji odgrywa wprowadzenie wielofunkcyjnego charakteru struktur miejskich, a także odejście od idei kształtowania monofunkcyjnych założeń dużej skali – w tym np. wielkich parków handlowych, dzielnic wyłącznie biznesowych czy wyłącznie mieszkaniowych. Jednocześnie idea ta wiąże się z większym niż obecnie udziałem tzw. miejskiego stylu życia, a więc traktowania przestrzeni ulicy jako areny życia społeczności lokalnej. Działanie takie skutkuje m.in. renesansem tzw. parterów usługowych w kwartałach zabudowy, ale także i w kształtowaniu zabudowy w sposób znacznie bardziej zwarty niż miało to miejsce w czasach np. modernizmu. – dodaje prof. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska.

Dobrym przykładem multifunkcyjnej przestrzeni miejskiej na terenie centrum biznesowego jest Olivia Business Centre w Gdańsku. Inwestycja tworzy przestrzeń biurową, połączoną a terenami zielonymi. To także miejsce chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na piętro widokowe, z którego można podziwiać panoramę miasta. Znajdują się tu również restauracje i centrum konferencyjno-eventowe. Najnowszą atrakcją jest egzotyczny ogród Olivia Garden, który na powierzchni 800 metrów kwadratowych mieści aż 3000 tropikalnych roślin.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora