rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Trójmiasto z wysokim wskaźnikiem podaży na rynku nieruchomości inwestycyjnych

alexander-pemberton-95212-unsplash
Trójmiasto posiada obecnie bardzo wysoki wskaźnik podaży na rynku nieruchomości inwestycyjnych. Gdynia, Gdańsk i Sopot przyciągają biurowych najemców swoimi licznymi zaletami. Nieruchomości komercyjne w tym regionie przechodzą prawdziwą transformację, dopasowując się do obecnych, zmodyfikowanych od początku wybuchu pandemii, wymagań względem przestrzeni biurowych do wynajęcia.

Spis treści:
Rynek biurowy nie poddaje się kryzysowi
Trójmiasto wrażliwe na potrzeby biurowych najemców
Rynek nieruchomości komercyjnych rośnie w siłę
Nowoczesnych projektów biurowych wciąż przybywa
Czy wojna na Ukrainie odbije się na trójmiejskim sektorze biurowym?
Prognoza na bieżący rok

Rynek biurowy nie poddaje się kryzysowi

Sektor biurowy mocno ucierpiał podczas pandemii koronawirusa. Praca w systemie home office a także bardzo popularny obecnie hybrydowy model pracy odbijają się negatywnie na popycie na nowoczesne powierzchnie biurowe. Przedsiębiorcy, którzy poszukują biura na wynajem, zachowują ostrożność i w wielu przypadkach starają się wynająć minimalną potrzebną im powierzchnię do pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą oni maksymalnie zminimalizować comiesięcznie ponoszone koszty utrzymania swoich przedsiębiorstw. Płacenie co miesiąc niższego czynszu – z racji wynajmowania mniejszej powierzchni biurowej – z pewnością pozwala na zachowanie w portfelach przedsiębiorców znaczących kwot, które mogą gromadzić jako firmowy kapitał lub przeznaczyć na inne wydatki.
Sytuacja na rynku biurowym pogorszyła się wyraźnie od momentu wybuchu pandemii koronawirusa w kraju. Niemniej właściciele trójmiejskich biurowców się nie poddają. Stale modernizują swoje nieruchomości komercyjne tak, aby spełniały one najbardziej wyśrubowane normy bezpieczeństwa i higieny pracy. Najemcy mogą też liczyć na bardziej elastyczne umowy najmu, co zdaje się skutecznie zachęcać ich do podpisywania umów.

Trójmiasto wrażliwe na potrzeby biurowych najemców

Powołując się na dane zaprezentowane przez ekspertów firmy Colliers, Trójmiasto ma najwyższy wskaźnik nowej podaży na rynku nieruchomości komercyjnych pośród miast regionalnych w Polsce.

W poprzednim roku to właśnie w Trójmieście oddanych do użytku zostało niemal 73,2 tys. metrów kwadratowych nowych powierzchni biurowych. Całkowita podaż powierzchni biurowej przekroczyła na rynku komercyjnym w Trójmieście ponad 963 tys. metrów kwadratowych.
Jak wskazują eksperci firmy Colliers, najlepiej na tym rynku wypada Gdynia, na terenie której powstają i są oddawane do użytku nowoczesne biurowce.

Inwestycje komercyjne w Trójmieście stanowią dowód na to, że deweloperzy wsłuchują się w aktualne potrzeby najemców. Podczas budowy nowych obiektów komercyjnych deweloperzy przywiązują dużą uwagę do tego, aby odpowiadały one na potrzeby przyszłych najemców. Obiekty te zapewniają dużą elastyczność. Do dyspozycji najemców są oddawane coraz częściej powierzchnie modułowe, przy czym powierzchnia podstawowego modułu jest niewielka, a przedsiębiorca ma możliwość wynajęcia większej przestrzeni w przyszłości. Powierzchnie biurowe są aranżowane w taki sposób, aby umożliwić najemcom utworzenie osobnych gabinetów pracowniczych, jeśli jest taka konieczność. Oczywiście przestrzenie typu open-space również w dalszym ciągu są dostępne na rynku.
Duża różnorodność ofertowa sprawia, że przedsiębiorcy, którzy szukają biura na wynajem w Trójmieście, mają naprawdę szeroki wachlarz wyboru.

dane-deaner-541785-unsplash

Rynek nieruchomości komercyjnych rośnie w siłę

Jeszcze do niedawna sektor biurowy na rynku nieruchomości komercyjnych pogrążony był w problemach. Zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe do wynajęcia diametralnie spadło, najemcy wstrzymali się z decyzjami o ekspansji swoich przedsiębiorstw. Tempo komercjalizacji nowych obiektów biurowych w początkowym okresie pandemii wyraźnie zmalało. To wszystko nie zniechęciło jednak deweloperów ani właścicieli biurowców, które funkcjonują na rynku od lat. W przypadku biurowców, które zostały oddane do użytku jeszcze przed wybuchem pandemii i będącej tego konsekwencją zmianą preferencji wśród najemców, reakcja właścicieli obiektów była szybka. Wielu z nich zdecydowało się na błyskawiczną modernizację biurowców i dostosowanie ich do nowych wymagań rynkowych.

Nowoczesnych projektów biurowych wciąż przybywa

Deweloperzy patrzą w przyszłość z nadzieją na to, że sytuacja na rynku biurowym będzie się stale poprawiać. Jest tak nie tylko w Trójmieście, ale na terenie całego kraju. Inwestycje, które były w realizacji, w większości przypadków nie zostały wstrzymane w momencie wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce. Jedynie w okresie całkowitego lockdownu, z racji chwilowego braku dostępu do pracowników budowlanych, prace na terenach budów zostały wstrzymane. Jednak gdy tylko rząd poinformował o zniesieniu lockdownu, prace te zostały wznowione.
Obecnie w Trójmieście przybywają kolejne inwestycje, które zaoferują nowoczesne powierzchnie biurowe do wynajęcia, dopasowane do najbardziej aktualnych oczekiwań ze strony najemców. Popyt na biura w Trójmieście jest widoczny, zatem deweloperzy w dalszym ciągu będą starali się zapewnić przyszłym najemcom odpowiednią podaż w tym regionie kraju.

Czy wojna na Ukrainie odbije się na trójmiejskim sektorze biurowym?

Trwająca obecnie wojna na Ukrainie wpływa na krajową gospodarkę. Czy odbije się wyraźnie na trójmiejskim sektorze biurowym? Ciężko o tym mówić na tym etapie. Deweloperzy i prywatni inwestorzy starają się pomagać uchodźcom wojennym, oddając czasowo do ich użytku swoje obiekty biurowe. Z pewnością wiele osób z Ukrainy pozostanie w Polsce na dłużej. Wśród nich są również przedsiębiorcy, którzy być może właśnie w naszym kraju będą starali się odbudować swoje przedsiębiorstwa. Z pewnością więc będą zainteresowani powierzchniami biurowymi do wynajęcia.
Póki co jednak sytuacja jest na tyle dynamiczna, że można tylko spekulować, jak tocząca się wojna wpłynie na rynek biurowy w Trójmieście, jak i ogólnie w całej Polsce.

Prognoza na bieżący rok

Najemcy chcą rozwijać swoje przedsiębiorstwa na rynku Trójmiejskim. Dowodem na to są sukcesywnie komercjalizowane obiekty biurowe. Najbardziej prestiżowe nieruchomości inwestycyjne szybko zamykają proces komercjalizacji, czasem jeszcze na etapie budowy biurowca. To dobra prognoza dla rynku trójmiejskiego.

Jak jednak będzie rozwijał się rynek w kolejnych miesiącach? Z racji trwającej wciąż pandemii koronawirusa a także wojny, która toczy się na Ukrainie, ciężko określić rozwój sektora biurowego. Z pewnością na chwilę obecną popyt na nowoczesne biura w Trójmieście jest spory. Największym zainteresowaniem wśród najemców cieszą się prestiżowe inwestycje biurowe na terenie Gdańska. Gdynia i Sopot także przyciągają firmy, które w tej części kraju chcą się rozwijać.
W porównaniu do okresu sprzed dwóch lat, kiedy to wybuchła pandemia koronawirusa, obecnie rynek biurowy daje się odbudowywać swoją pozycję w dobrym tempie. Najemcy coraz częściej interesują się nowoczesnymi powierzchniami biurowymi do wynajęcia, a elastyczne umowy i konkurencyjne stawki rynkowe pomagają im w dokonaniu ostatecznej decyzji o złożeniu podpisu na umowie. Wydaje się więc, że sektor biurowy chwycił wiatr w żagle i prze do przodu. Z pewnością deweloperzy nie planują rezygnacji z kolejnych inwestycji i można się spodziewać, że w ciągu najbliższych lat na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu przybędzie kolejnych nowoczesnych biurowców.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora