rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Szeroki wachlarz wyboru lokali usługowych na wynajem, jednak tylko te atrakcyjne znajdują szybko najemców

jason-leung-537357-unsplashWachlarz lokali usługowych na wynajem do wyboru, dostępnych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych, jest naprawdę atrakcyjny. Niemniej jednak właściciele tych nieruchomości inwestycyjnych powinni zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy – nawet atrakcyjny lokal usługowy na wynajem – ma szansę na szybkie znalezienie najemcy.

Spis treści:
Rynek lokali usługowych na wynajem na polskim rynku nieruchomości komercyjnych
Jakie lokale są najchętniej wynajmowane? Cechy atrakcyjnych lokali handlowych na wynajem
Sektor nieruchomości komercyjnych – inwestorzy z ręką na pulsie
Jakie nieruchomości czekają na najemców? Przegląd ofert z biur WGN
Podsumowanie

Rynek lokali usługowych na wynajem na polskim rynku nieruchomości komercyjnych

Lokale usługowe do wynajęcia stanowią bardzo atrakcyjną opcję dla przedsiębiorców, którzy poszukują aktualnie przestrzeni komercyjnej do prowadzenia swojego biznesu. Niezależnie od tego, jaki rodzaj działalności prowadzi dany przedsiębiorca oraz jakie usługi oferuje, może znaleźć na rynku taki lokal usługowy na wynajem, który będzie spełniał jego wymagania. Obecnie lokali tego rodzaju jest na rynku dość sporo, dzięki czemu wybór jest naprawdę szeroki. Odpowiednio dopasowany lokal usługowy na wynajem może zapewnić przedsiębiorcy maksymalne wykorzystanie potencjału swojej firmy, odpowiednią ekspozycję na potencjalnych klientów oraz wyróżnienie swojej marki na tle innych, działających w tej samej branży.

Dobrze, jeśli wynajmowany lokal zapewnia możliwość re aranżacji przestrzeni, w miarę jak potrzeby przedsiębiorcy będą ulegać modyfikacjom. Wówczas jest szansa, że najemca lokalu z biegiem rozwoju biznesu nie będzie musiał poszukiwać nowej lokalizacji, tylko zostanie w nim na dłużej.

Jakie lokale są najchętniej wynajmowane? Cechy atrakcyjnych lokali handlowych na wynajem

Omówmy, jakie cechy przemawiają na korzyść lokali handlowych, które szybko znajdują najemców. Przede wszystkim istotna jest specyfika branży, w które działa przedsiębiorca, jednak nie jest to kwestia kluczowa. Bardzo istotne jest to, czy lokal stwarza możliwość re aranżacji przestrzeni, kiedy działalność przedsiębiorcy będącego najemcą zacznie się rozwijać lub zmieniać. Wiele osób woli unikać konieczności poszukiwania nowego lokalu handlowego, w związku z czym lokal dający możliwość zmiany układu stanowi duży atut.
Tym, na co zdecydowana większość osób zwraca uwagę podczas poszukiwań idealnego lokalu usługowego na wynajem, jest jego cena. Przedsiębiorcy biorą przy tym pod uwagę nie tylko wysokość comiesięcznego czynszu, ale również wysokość opłat za media oraz kaucji, jaką muszą wpłacić na samym początku okresu najmu.
Kolejną istotną z punktu widzenia najemców kwestią jest dostęp do parkingów. Idealnie, jeśli lokalizacja zapewnia możliwość skorzystania z bezpłatnych miejsc parkingowych. Lokale usługowe w galeriach handlowych także są chętnie wynajmowane, ze względu na fakt, że posiadają własne parkingi – naziemne lub podziemne, z których mogą korzystać nie tylko najemcy, ale również ich potencjalni klienci.
Poziom rozbudowania okolicznej infrastruktury również jest bardzo istotnym elementem. Przedsiębiorcy zwracają uwagę, czy okolica jest atrakcyjna i chętnie odwiedzana. Ponadto sprawdzają, jak liczna jest konkurencja w danej lokalizacji. Na tej podstawie będą mogli ocenić, czy dany lokal usługowy na wynajem będzie dla nich dobrym miejscem do prowadzenia własnego biznesu.

Sektor nieruchomości komercyjnych – inwestorzy z ręką na pulsie

Sektor nieruchomości komercyjnych, w tym lokali usługowych na wynajem, utrzymuje obecnie dobrą pozycję. Deweloperzy zdają sobie jednak sprawę z tego, że nie jest to dobry okres na rozpoczynanie kolejnych projektów. Z uwagi na wysokie ceny materiałów budowlanych oraz materiałów wykończeniowych, koszty realizacji projektów są dużo wyższe. Droższe jest też korzystanie z usług podwykonawców, którzy musieli podnieść swoje stawki, aby utrzymać się w czasach wysokich składek ZUS, utrzymującej się na wysokim poziomie inflacji oraz zachwianej gospodarki krajowej. Niemniej deweloperzy nie rezygnują z podejmowania się nowych projektów inwestycyjnych. Dzięki temu odpowiednia podaż na rynku wciąż się zachowuje.

Jakie nieruchomości czekają na najemców? Przegląd ofert z biur WGN

Poniżej prezentujemy przykładowe lokale usługowe na wynajem, jakie biura WGN posiadają w swojej ofercie. Ich prezentacja ma na celu przybliżenie, jaki lokal można wynająć w określonej lokalizacji, powierzchni i cenie.

WGN Piotrków Trybunalski jest wyłącznym agentem najmu lokalu usługowego, położonego w Piotrkowie Trybunalskim. Jest to lokal o powierzchni 262 metrów kwadratowych. Plusem jest to, że lokal został wykończony i jest gotowy na przyjęcie najemcy. Znajduje się on z jednopoziomowym budynku, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli mieszkalnych. Przed budynkiem znajdują się miejsca parkingowe. Zaletą lokalu są duże, przeszklone witryny. Cena ofertowa wynosi 8 000 złotych miesięcznie.

Kolejną propozycją jest lokal usługowy, który mieści się we Wrocławiu, w dzielnicy Fabryczna. Wyłącznym agentem wynajmu jest WGN Wrocław Rental. Lokal ma powierzchnię prawie 80 metrów kwadratowych, i jest zlokalizowany w budynku o charakterze usługowo-mieszkalnym. Lokal posiada przeszkloną witrynę, jest klimatyzowany i położony na parterze. Przed budynkiem istnieje możliwość parkowania. Na lokal składają się 4 pokoje, łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze. Cena najmu wynosi 3 500 złotych miesięcznie + media. Kaucja wynosi 4 000 złotych.

Ostatnim przykładem jest lokal, którego wyłącznym agentem wynajmu jest WGN Radom. Na najemcę czeka lokal usługowy o powierzchni 78 metrów kwadratowych, który zlokalizowany jest w Radomiu. Lokal mieści się w budynku o charakterze mieszkalnym. W lokalu wydzielonych zostało 5 pomieszczeń. Sala sprzedażowa ma powierzchnię 44 metrów kwadratowych. Pozostałą część zajmuje zaplecze socjalne, toalety, szatnia, biuro i magazyn. Lokal usługowy posiada rolety antywłamaniowe, co stanowi dodatkowy plus. Do lokalu można dojechać z dwóch stron – od frontu i od zaplecza. Obecnie w lokalu trwa generalny remont, dzięki czemu najemca będzie mógł zająć świeżo wyremontowany lokal usługowy.

Nieruchomość wyróżnia się bardzo atrakcyjną lokalizacją, która wyróżnia się dużym nasileniem ruchu pieszych oraz samochodów. W okolicy znajdują się budynki mieszkalne oraz przystanki komunikacji miejskiej. Cena najmu wynosi 3000 złotych + czynsz spółdzielczy w wysokości 1000 złotych.

Podsumowanie

Wynajęcie lokalu usługowego nie powinno obecnie nastręczać przedsiębiorcom problemów. Nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem jest obecnie na rynku na tyle dużo, że każdy przedsiębiorca może znaleźć taki lokal usługowy na wynajem, który będzie mu odpowiadał. Oczywiście pozostaje kwestia jego ceny, jednak przedsiębiorcy dopasowują do obszaru poszukiwań swój budżet, i zazwyczaj robią to na samym początku poszukiwań.
Czy sektor nieruchomości komercyjnych na wynajem będzie się wciąż rozwijał? Pomimo tego, że na polskim rynku znajduje się obecnie sporo lokali usługowych na wynajem, można się spodziewać, że w dalszym ciągu będzie ich przybywać. Inwestorzy i deweloperzy nie rezygnują z realizacji kolejnych projektów inwestycyjnych, chociaż oczywiście z uwagi na wysokie koszty wejścia w inwestycję, zachowują większą rozwagę przy wchodzeniu w nowe realizacje.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora