Informacje dnia

Pierwsza w Polsce pojawiła się w Galerii SFERA w Bielsku-Białej

Galria Sfera 2019
W listopadzie 2019 r. w Galerii SFERA w Bielsku-Białej, została otwarta pierwsza w Polsce TLENODAJNIA. Jest to miejsce, w którym można oddychać czystym powietrzem, dzięki starannie dobranym roślinom oczyszczającym powietrze. TLENODAJNIA powstała we współpracy z lokalną Fundacją Ekologiczną ARKA oraz najemcą galerii – kwiaciarnią SofiFlora.

Bielsko-Biała, jak wiele miast w województwie śląskim, od lat zmaga się ze smogiem i złą jakością powietrza. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) smog jest odczuwalny nie tylko na zewnątrz. Okazuje się, że aż 50% szkodliwych pyłów przedostaje się do pomieszczeń.
Dlatego bielska Fundacja Ekologiczna ARKA wyszła z inicjatywą, aby stworzyć miejsce, w którym można oddychać czystym powietrzem. Tak powstała pierwsza w Polsce TLENODAJNIA, której lokalizacja nie jest przypadkowa. Otwarto ją w Galerii SFERA, największym centrum handlowym na Podbeskidziu, która pełni ważną rolę w życiu mieszkańców, nie tylko pod względem handlowo-usługowym, ale również kulturalnym i rozrywkowym.
Galeria SFERA jest także znana z licznych proekologicznych rozwiązań, które wdraża, m.in.: oddanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych do bezpłatnego użytku klientów, montaż budek dla owadów na drzewach wokół galerii, recykling banerów reklamowych, czy użycie „szarej wody”. Równie istotne są lokalne inicjatywy społeczne, w które angażuje się centrum handlowe.

– Galeria SFERA od dawna stawia na ekologiczne rozwiązania, a temat ochrony środowiska jest nam szczególnie bliski. SFERA posiada certyfikat BREEAM na poziomie „excellent”, przyznawany budynkom, które spełniają standardy w zakresie ochrony środowiska, komfortu użytkowania obiektu oraz wydajności. Jakość powietrza zdecydowanie jest przykładem problemu, na który chcemy zwrócić uwagę. Stworzyliśmy TLENODAJNIĘ, aby bielszczanie mogli się w niej schronić przed szkodliwym dla naszego zdrowia smogiem i popracować w przyjemnych warunkach – mówi Monika Magner, Dyrektor Galerii SFERA.

TLENODAJNIA powstała w strefie coworkingowej o powierzchni około 55 m kw. Projekt aranżacji przestrzeni został wykonany przez kwiaciarnię SofiFlora, która starannie wybrała gatunki roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze. Są wśród nich m.in.: chrobotek, skrzydłokwiat, paproć czy sansewieria. Dzięki ekspertom SofiFlora powstała nowoczesna, estetyczna przestrzeń, w której można schronić się przed smogiem.

 


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora