rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Odpowiedni lokal gastronomiczny podstawą budowania silnego biznesu – ofert wynajmu nieruchomości inwestycyjnych nie brakuje

jason-leung-537357-unsplash
Odpowiedni lokal gastronomiczny stanowi podstawę budowania silnego biznesu. Ofert nieruchomości inwestycyjnych na wynajem nie brakuje. Warto przeglądać je regularnie, ponieważ bardzo atrakcyjne nieruchomości potrafią w mgnieniu oka zniknąć z listy ofert do sprzedaży. Jak prezentuje się sytuacja na rynku lokali gastronomicznych na wynajem?

Spis treści:
Polski sektor nieruchomości w branży gastronomicznej
Kupić czy wynająć?
Lokale gastronomiczne na wynajem na polskim rynku nieruchomości komercyjnych
Sektor gastronomiczny jest bardzo zróżnicowany

Polski sektor nieruchomości w branży gastronomicznej

Sektor gastronomiczny w Polsce wciąż się rozwija. Wielu Polaków żyje w pędzie, co wiąże się z brakiem czasu na przygotowywanie posiłków. Inni z kolei po prostu preferują jedzenie poza domem. W efekcie sytuacja ta sprzyja sektorowi gastronomicznemu, który ma szansę szybkiego rozwoju. Zapotrzebowanie na zróżnicowane lokale gastronomiczne wciąż jest zauważalne. Należy mieć jednak na względzie, że będzie się ono różnić w zależności od lokalizacji. W jednych miastach zapotrzebowanie na lokale gastronomiczne jest duże, w innych wyraźnie mniejsze. Każdorazowo przed wejściem w ten sektor rynku, należy przeplokrowadzić gruntowną analizę zapotrzebowania na lokale gastronomiczne w najbliższej okolicy.

Kupić czy wynająć?

Przedsiębiorcy, którzy poszukują lokalu gastronomicznego pod swoją działalność biznesową, stają przed istotną decyzją – kupić czy wynająć? Niekiedy zakup lokalu gastronomicznego wydaje im się lepszą opcją. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców, którzy mają ugruntowaną pozycję na rynku i cieszą się uznaniem klientów. Niekiedy na takie rozwiązanie decydują się także właściciele sieciówek, jednak zdecydowanie częściej można mówić o popularności lokali gastronomicznych przeznaczonych na wynajem. Najem jest o tyle bardziej popularny, że daje przedsiębiorcom możliwość zmiany lokalizacji w razie potrzeby. Sektor gastronomiczny bywa dynamiczny, preferencje klientów się zmieniają, w związku z czym możliwość zmiany usytuowania lokalu gastronomicznego w razie potrzeby jest jak najbardziej uzasadniona.

Lokale gastronomiczne na wynajem na polskim rynku nieruchomości komercyjnych

Na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce przeznaczonych do wynajęcia znajduje się całkiem sporo lokali gastronomicznych. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą dopasować lokal do swoich indywidualnych potrzeb, choćby pod względem powierzchni, wielkości zaplecza i sali, lokalizacji, ale też – co istotne – ceny najmu.

Jakim budżetem trzeba dysponować, żeby wynająć lokal gastronomiczny w Polsce? Postanowiliśmy przyjrzeć się ofertom dostępnych w chwili obecnej na rynku. Poniżej prezentujemy przykładowe lokale gastronomiczne na wynajem, które znajdują się w bazie biur WGN.

WGN Kwidzyn jest wyłącznym agentem najmu lokalu gastronomicznego zlokalizowanego w miejscowości Kwidzyn. Nieruchomość inwestycyjna ma powierzchnię niemal 171 metrów kwadratowych. Do lokalu gastronomicznego przynależy piwnica o powierzchni około 50 metrów kwadratowych. Lokal mieści się na wysokim parterze. Lokal posiada salę barową o powierzchni około 70 metrów kwadratowych, salę bankietową o powierzchni około 43 metrów kwadratowych, kuchni i zmywalni o powierzchni około 16 metrów kwadratowych. Dodatkowo w lokalu mieści się zaplecze socjalne i kotłownia. Lokal gastronomiczny został wystawiony na wynajem za 3 300 złotych miesięcznie, co daje 19 złotych za metr kwadratowy.

WGN Chrzanów jest wyłącznym agentem wynajmu lokalu gastronomicznego, położonego w miejscowości Chrzanów. Lokal ma powierzchnię prawie 141 metrów kwadratowych, a składa się na niego sala oraz pomieszczenie sanitarno-socjalne o powierzchni prawie 8,5 metra kwadratowego. Atutem lokalu gastronomicznego jest lokalizacja w ścisłym centrum miasta, zaledwie 50 metrów od Rynku. Lokal został wystawiony na wynajem za 4 900 złotych, co daje 35 złotych za metr kwadratowy nieruchomości na wynajem.

WGN Radomsko jest wyłącznym agentem wynajmu lokalu gastronomicznego, który mieści się w centrum Radomska. Lokal gastronomiczny oferuje dostęp do powierzchni 205 metrów kwadratowych. Przedmiotowy lokal mieści się na parterze budynku. W jego skład wchodzą pomieszczenia użytkowe, socjalne oraz toaleta. Lokalizacja nieruchomości sprawia, że lokal gastronomiczny posiada duży potencjał jako inwestycja gastronomiczna. Za budynkiem znajduje się utwardzony kostką parking. Nieruchomość zlokalizowana jest w ścisłym centru miasta. Cena najmu wynosi 9 500 złotych, co daje 46 złotych za metr kwadratowy nieruchomości miesięcznie.

WGN Piotrków Trybunalski jest wyłącznym agentem wynajmu lokalu gastronomicznego, który mieści się w centrum Piotrkowa Trybunalskiego. Lokal oferuje dostęp do 220 metrów kwadratowych powierzchni. Lokal sprawdzi się bardzo dobrze przy dużej działalności cateringowej. Kuchnia w lokalu jest w pełni wyposażona w profesjonalny sprzęt, co stanowi dużą wartość dodaną. Pomieszczenia są przygotowane do przechowywania produktów spożywczych. Lokal gastronomiczny został wystawiony na wynajem za 6 000 złotych miesięcznie, co daje 27 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Kościan jest wyłączny agentem wynajmu lokalu gastronomicznego, który mieści się w miejscowości Kościan. Lokal oferuje dostęp do 134 metrów kwadratowych powierzchni. Lokal mieści się na parterze klimatycznej kamienicy. Na przedmiotowy lokal składają się: sala konsumpcyjna, toalety, pomieszczenia sanitarne, magazyn chłodniczy oraz pomieszczenie socjalne. Jest to lokal w stanie deweloperskim. Cena najmu wynosi 1 500 złotych miesięcznie, co daje 11 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Powyższe, przykładowe oferty lokali gastronomicznych na wynajem doskonale obrazują, jak rozbieżne są ceny na rynku nieruchomości w polskich miastach. Wysokość stawki za metr kwadratowy nieruchomości o charakterze gastronomicznym, która przeznaczona jest na wynajem, zależy w dużym stopniu od lokalizacji. A więc zarówno tego, czy lokal gastronomiczny na wynajem zlokalizowany jest w dużej metropolii miejskiej, czy też małej miejscowości. Ponadto liczy się lokalizacja na mapie miasta – lokale gastronomiczne na wynajem zlokalizowane w centrum oferowane są zazwyczaj za wyższe stawki najmu, niż te położone na obrzeżach.
Ponadto istotny jest standard lokalu gastronomicznego. Jeśli jest on wyposażony, to stanowi to dodatkową wartość dla przyszłego najemcy. Z kolei właściciel lokalu gastronomicznego może wystawić go dzięki temu po wyższej cenie najmu.

Sektor gastronomiczny jest bardzo zróżnicowany

Jeśli chodzi o rynek nieruchomości w sektorze gastronomicznym, to oferta jest w tym przypadku bardzo różnorodna. Przede wszystkim lokale gastronomiczne na wynajem różnią się mocno pod kątem lokalizacji. Zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich można zauważyć, że lokali jest dużo w centrum, ale nie brakuje ich też na obrzeżach. Dodatkowo mamy dużą różnorodność, jeśli chodzi o nieruchomości, w których znajdują się lokale gastronomiczne na wynajem. Jedne mieszczą się w dużych galeriach handlowych, inne w biurowcach. Nie brakuje także lokali gastronomicznych, które stanowią samodzielne budynki. Popularne jest też wynajmowanie lokali gastronomicznych położonych w budynkach mieszkalnych, na terenie osiedli.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora