rynek nieruchomości na wynajem

Milluu o rynku mieszkań na wynajem

deborah-cortelazzi-615800-unsplash
Październik to czas powrotu studentów na uczelnię. Obok organizacji planów zajęć czy zakupów pierwszych biletów miesięcznych przed żakami stoi prawdziwe wyzwanie – znalezienie miejsca do życia i nauki.

Statystyki biją na alarm: miejsc w akademikach jest o wiele za mało, stąd wiele młodych decyduje się wynająć mieszkanie od osoby prywatnej. Z raportu ZBP „Portfel Studenta 2023” wynika, że już aż 37% studentów mieszka w wynajmowanej nieruchomości. Jednakże dla wielu właścicieli mieszkań wizja udostępnienia swojego lokalu żakom wiąże się z potencjalnym ryzykiem.

Co można zrobić, aby obalić mity wokół wynajmowania młodym ludziom stancji?

 • Według analiz specjalistów CBRE jedynie 9% studentów w Polsce znalazłoby zakwaterowanie w domu studenckim należącym do uczelni.

 • Mimo małego pokrycia miejsc w publicznych akademikach, odnotowywany jest i tak spory spadek w tym obszarze: z 495 akademików i 144 tys. miejsc w 2008 roku, obecnie do dyspozycji absolwentów szkół średnich znajduje się 456 domów studenckich i 112 tys. miejsc. Spadek zatem plasuje się na poziomie 22%.

 • Ograniczona oferta akademików i domów studenckich stoi w opozycji do rosnącej liczby studentów w Polsce. W ubiegłym roku akademickim było ich ponad 1,2 mln osób, czyli o 0,4% więcej r/r.

 • Dane z raportu ZBP pokazują, że tak jak w poprzednich latach, studenci najczęściej zawierali umowy najmu we wrześniu i październiku.

 • Duży popyt na pokoje dla studentów jest okazją dla inwestorów i osób prywatnych pragnących wynająć swoje mieszkanie. W tym roku otworzona zostanie rekordowa liczba prywatnych akademików na łączną liczbę około 3000 łóżek.

 • Braki miejsc w akademikach wymuszają na studentach poszukiwania stancji, lecz dla wielu właścicieli mieszkań dbających o wynajmowany lokal może to się wiązać z szeregiem obaw. Imprezy domowe, tzw. „Domówki”, spotkania w większej liczbie młodych osób mogą wpłynąć na, choćby niezawinione, uszkodzenia w mieszkaniu wpływające na wartość wynajmu w przyszłości i konieczność cyklicznego inwestowania w wynajmowane mieszkania.

 • Realia wynajmu stancji studentom często opierają się o proste umowy, które nie zabezpieczają obu stron przed nagłymi wypadkami jak również ewentualnym brakiem płatności na czas. Studenci nie rzadko nie mają własnych dochodów i są uzależnieni od rodziców opłacających koszty najmu. To dodatkowy problem dla właścicieli.

 • Wynajem studentom jest niewątpliwie źródłem przychodów dla wielu właścicieli mieszkań, więc są oni zainteresowani minimalizowaniem swojego ryzyka.

 • Rynek nie lubi pustki i w odpowiedzi na te problemy powstają rozwiązania szyte na miarę dla właścicieli mieszkań. Należą do nich np. zagwarantowanie nieprzerwanych płatności czynszu najmu oraz szeroki zakres ubezpieczenia mienia. Tego typu usługi w swojej ofercie ma startup Milluu, działający od maja 2023 na polskim rynku nieruchomości. Milluu gwarantuje płatności czynszu najmu przez cały okres trwania umowy oraz posiada wyjątkowo rozbudowane ubezpieczenie zapewniające ochronę mienia i OC najemcy, z którego można pokryć naprawy za potencjalne uszkodzenia spowodowane przez najemcę.

 • Rozwiązania te nie są standardem na polskim rynku najmu, a oferta Milluu jest o tyle unikalna, iż prywatnie właściciel nie uzyska podobnych warunków ubezpieczenia swojego mienia. Ponadto na rynku obecnie nie ma wyboru.

 • Zabezpieczenie tych obszarów może zachęcić właścicieli rozważających wynajem mieszkań studentom.

Autor: Milluu.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora