Informacje dnia

Koniec z pieniędzmi z MDM w tym roku

money-1454004_640

Definitywnie skończyły się środki z programu Mieszkanie dla Młodych, o które można było wnioskować w tym roku. Oznacza to, że ostatnia szansa na dopłatę z MdM-u pojawi się w styczniu przyszłego roku. Trzeba będzie się spieszyć, bowiem zapewne – podobnie jak obecnie – środki rozejdą się w mniej niż miesiąc.

Nowy program pomocowy rządu – Mieszkanie Plus – będzie oparty na zupełnie innych zasadach: budowy tanich mieszkań na wynajem oraz systemu dopłat państwowych do środków oszczędzonych na mieszkanie.

Jak wyliczyli analitycy Expandera z dopłat w tym systemie będzie można skorzystać dopiero w 2024 r.

– Dopłaty będą doliczane do oszczędności, które uczestnik programu wpłaci na tzw. Indywidualne Konto Mieszkaniowe (IKM). Mają być one prowadzone przez banki i SKOKi. Te rachunki mają być oczywiście oprocentowane i uzyskane odsetki najprawdopodobniej nie będą pomniejszane o podatek – przypomina Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Dodaje, że trzeba będzie oszczędzać na IKM  5 lat, żeby móc wypłacić pieniądze wraz z uzyskanymi dopłatami. W przypadku wcześniejszej wypłaty, najprawdopodobniej dopłaty zostaną odebrane i naliczony zostanie podatek od zysków. Wypłaty wsparcia mają wystartować w 2019 r., czyli w kolejnym roku po zakończeniu programu „Mieszkanie dla młodych”. Oznacza to, że z uzyskanych dopłat najwcześniej można będzie skorzystać w 2024 r.