rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Inwestycje w sektorze PRS – prywatny sektor nieruchomości inwestycyjnych w Polsce umacnia pozycję

DeathtoStock_Wired5
Prywatny sektor nieruchomości inwestycyjnych w Polsce umacnia swoją pozycję. Mowa o inwestycjach w sektorze PRS (ang. Private Rented Sector), który nie jest wprawdzie jeszcze mocno rozwinięty, jednak od kilku lat zyskuje na popularności.
Coraz większa liczba najemców dostrzega zalety prywatnego sektora najmu nieruchomości.

Spis treści:
Nieruchomości inwestycyjne dobrym pomysłem na lokatę kapitału
PRS, czyli czym jest najem instytucjonalny?
Zalety nieruchomości w sektorze najmu prywatnego
Umowa notarialna i większa ilość dokumentów do podpisania
W Polsce rośnie zapotrzebowanie na nieruchomości na wynajem
Czy Private Rented Sector ma w Polsce przyszłość?

 

Nieruchomości inwestycyjne dobrym pomysłem na lokatę kapitału

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne to dobry sposób na pomnażanie zgromadzonego kapitału. Oczywiście przy tego typu inwestycjach należy liczyć się z tym, że przez pierwszych kilka lat możemy spodziewać się jedynie zwrotu z inwestycji. W późniejszych latach może ona jednak stanowić nieprzerwane źródło stałych dochodów. Dla wielu prywatnych inwestorów taka perspektywa jest satysfakcjonująca. Coraz bardziej obiecującą alternatywą wydaje się PRS, czyli inwestowanie w prywatny sektor najmu. Najem instytucjonalny nie stanowi jeszcze dużego kawałka tortu na polskim rynku, jednak widocznie rozwija skrzydła, a o najmie instytucjonalnym staje się coraz głośniej.

PRS, czyli czym jest najem instytucjonalny?
Według definicji najmu instytucjonalnego (art. 19f ust. 1 i 2 ustawy o ochronie praw lokatorów z dnia 11 września 2017 roku), najem instytucjonalny jest to forma umowy najmu nieruchomości, czyli mieszkania, która zawierana jest przez osobę fizyczną, prawną albo jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej. Musi ona prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokalu.
Co odróżnia ją od standardowej umowy najmu nieruchomości inwestycyjne? W przypadku najmu instytucjonalnego konieczne jest określenie czasu, przez jaki zawarta pomiędzy stronami umowa będzie obowiązywała. Co istotne, nie ma przy tym określonych widełek czasowych, na jaki okres minimalny lub maksymalny taka umowa może zostać zawarta. Czas obowiązywania umowy jest zależy od decyzji obu stron, które podpisują między sobą umowę o najem instytucjonalny.
To niewątpliwie bardzo duża zaleta na przykład dla najemców biznesowych, którzy regularnie zmieniają miejsce zamieszkania. Osoby takie często muszą podjąć szybką decyzję o przeprowadzce, nie mają więc zbyt wiele czasu na uprzedzenie właściciela wynajmowanej nieruchomości, że będą musieli wypowiedzieć umowę. O ile w przypadku najmu prywatnego okres wypowiedzenia często jest dość długi, a za zerwanie umowy przed czasem nakładane są kary umowne, sektor najmu instytucjonalnego oferuje możliwość szybkiego rozwiązania umowy bez konsekwencji.

Zalety nieruchomości w sektorze najmu prywatnego

Wynajęcie nieruchomości w sektorze najmu prywatnego może liczyć się z kilkoma zaletami. Przede wszystkim należy na wstępie zaznaczyć, że wynajmowanie lokalu mieszkalnego w sektorze prywatnym nie jest tym samym, co wynajmowanie lokalu mieszkalnego w sektorze społecznym.
Przede wszystkim sektor najmu prywatnego oferuje nieruchomości na wynajem, co może okazać się znacznie bardziej korzystne cenowo dla najemcy, niż zakup własnej nieruchomości. Ponadto sektor PRS w Polsce oferuje względnie szeroki wachlarz różnego rodzaju nieruchomości na wynajem, zalet najemca może wybrać taką nieruchomość, która będzie w największym stopniu odpowiadała jego indywidualnym preferencjom. Co więcej, nieruchomości inwestycyjnych tego rodzaju stale przybywa, dzięki czemu wachlarz wyboru staje się coraz szerszy. Ponadto nieruchomości tego typu rozlokowane są na terenie całego kraju, w różnych lokalizacjach, co również stanowi dodatkowy plus i opcję wyboru.
Niezaprzeczalną zaletą lokali mieszkalnych oferowanych w sektorze najmu prywatnego jest to, że możliwe jest szybkie wynajęcie mieszkania a także względnie szybkie rozwiązanie trwającej umowy najmu. Jest to bardzo istotna zaleta na przykład dla osób, które w związku z wykonywaną przez siebie mobilna pracą, muszę często zmieniać miejsce zamieszkania. Dzięki ofercie lokali mieszkalnych oferowanych w sektorze PRS, mogą one zmieniać miejsce zamieszkania na dogodnych warunkach, bez obawy o długi okres wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego itp.

Umowa notarialna i większa ilość dokumentów do podpisania

Najem instytucjonalny pociąga za sobą pewne zobowiązania. Jednym z nich jest forma zawieranej umowy. Strony nie mogą zawrzeć umowy pomiędzy sobą, muszą zrobić to w obecności notariusza. Przez wiele osób taka forma zawierania umowy jest postrzegana w sposób pozytywny. Strony umowy mogą bowiem liczyć na to, że notariusz sporządzi umowę, która nie będzie zawierała zapisów niekorzystnych dla jednej ze stron. Co więcej, w umowie takiej muszą być zawarte szczegółowe informacje na temat nieruchomości, która ma zostać wynajęta. Umowa musi zawierać również informację na temat wysokości czynszu, kaucji oraz opłat na media. Zgodnie z literą prawa, wysokość kaucji nie może przekroczyć sześciokrotności miesięcznego czynszu najmu. W umowie musi zostać również określony czas obowiązywania umowy. Również wszelkie załączniki do umowy powinny zostać poświadczone notarialnie.

Dzięki temu, że umowa najmu instytucjonalnego jest zawierana w obecności notariusza, strony umowy mogą mieć pewność, że umowa ta jest sporządzona zgodnie z prawem a jej zapisy nie są krzywdzące dla którejś ze stron.
Kolejną zaletą umów zawieranych w kancelarii notarialnej jest to, że, wszelkie konflikty jakie wynikną pomiędzy stronami w okresie obowiązywania umowy, mogą być również rozwiązywane w obecności notariusza. W takiej sytuacji będzie on pełnił funkcje mediatora i będzie służył obu stronom umowy pomocą konsultacyjną.
Podsumowując, najem instytucjonalny wprawdzie wiąże się z koniecznością poświęcenia czasu na wizytę u notariusza oraz podpisania obszernej umowy najmu, jednak jest to bezpieczna forma zawierania umowy najmu lokalu mieszkalnego dla obu stron.

W Polsce rośnie zapotrzebowanie na nieruchomości na wynajem

Eksperci rynkowi zauważają, że w naszym kraju stale rośnie zapotrzebowanie na nieruchomości inwestycyjne do wynajęcia, w tym w sektorze PRS. Najem instytucjonalny staje się coraz bardziej popularny. Najemcy poszukują mieszkań, które będą mogli wynająć na przejrzystych zasadach. Możliwość krótkiego okresu najmu lub bezproblemowego wypowiedzenia umowy najmu bez narażania się na długi okres wypowiedzenia czy kary umowne, to niewątpliwie kolejna zaleta, którą dostrzegają osoby poszukujące lokalu mieszkalnego na wynajem.

Czy Private Rented Sector ma w Polsce przyszłość?

Można się spodziewać, że sektor najmu prywatnego będzie się w Polsce stale rozwijać, chociaż ciężko jednoznacznie oszacować tempo rozwoju tego sektora. Obecnie, w dobie trwającej pandemii koronawirusa, rynek nieruchomości wciąż nie odzyskał stabilizacji. W związku z tym ciężko określić, czy rozwój tego sektora rynku nieruchomości będzie się rozwijać bez przeszkód.
Na chwilę obecną eksperci rynkowi są zdania, że sektor PRS spotyka się z coraz większym zainteresowaniem ze strony najemców, co z kolei zachęca do inwestowania w tym segmencie rynkowym.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora