Architektura i design

Apartament na wynajem – jak go urządzić, by zwiększyć atrakcyjność nieruchomości?

chastity-cortijo-604616-unsplash
Apartament na wynajem – jak go urządzić, by zwiększyć atrakcyjność nieruchomości?  Segment mieszkań na wynajem stale ewoluuje. Najemcy poszukujący nowego lokum do wynajęcia zwracają uwagę na szereg czynników. Coraz częściej właściciele mieszkań odczuwają na własnej skórze, że pomalowanie ścian i wstawienie starych mebli może zaowocować brakiem zainteresowania ze strony najemców, nawet przy niskiej cenie za najem.

Na polskim rynku nie brakuje ofert mieszkań do wynajęcia. Przeglądając ofertę dostępną na portalach internetowych można szybko stwierdzić, że – zwłaszcza w przypadku dużych aglomeracji miejskich – mieszkanie do wynajęcia można znaleźć praktycznie w każdej dzielnicy, przy czym spośród ofert można wybierać taki metraż i ilość pokoi, jaka interesuje przyszłego najemcę. Niemniej standardy rynkowe stale się zmieniają. Jeśli właściciele mieszkań i apartamentów chcą, aby ich lokale nieprzerwanie przynosiły im comiesięczne dochody, powinni zadbać o ich standard.

Apartament na wynajem – ważne czynniki brane pod uwagę przy wyborze

Wymagania najemców zdają się rosnąć z roku na rok. Jeszcze kilka lat temu największą popularnością wśród mieszkań na wynajem cieszyły się komfortowe, przestronne kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe, które można było wynająć za atrakcyjną kwotę. Cena najmu była jednym z głównych kryteriów, które było brane przez najemców pod uwagę. Obecnie sytuacja wydaje się zmieniać. Cena lokalu do wynajęcia zdaje się schodzić na drugi plan, chociaż w dalszym ciągu jest bardzo istotna i wyznacza widełki poszukiwań.
Najemcy coraz większą uwagę przywiązują nie do ceny, lecz wyglądu mieszkania. Jest to bardzo istotna kwestia zwłaszcza dla osób, które interesuje najem długoterminowy. Często nawet rodziny z dziećmi decydują się nie na zakup mieszkania, lecz jego najem. Ważne jest dla nich, aby lokal mieszkalny kojarzył się im z ciepłem domowego ogniska, a nie przystankiem na drodze do własnej nieruchomości.

– Istotny metraż i liczba pokoi
Zainteresowanie najemców coraz częściej skupia się na powierzchni mieszkania oraz ilości pokoi. Rosnącą popularnością cieszą się w dalszym ciągu mieszkania dwupokojowe, ale rośnie zainteresowanie lokalami oferującymi trzy a nawet cztery pokoje. Kawalerki oczywiście w dalszym ciągu szybko znajdują najemców, jednak zainteresowanie ofertami większych mieszkań jest coraz bardziej widoczne.
Dla najemców istotne jest, aby mieszkanie było rozkładowe oraz by prezentowało odpowiedni standard. Dawniej standardem było wynajmowanie pustych mieszkań, do których najemcy przywozili własne meble. Teraz zdecydowanie częściej zainteresowanie najemców skupia się wokół mieszkań już urządzonych, gotowych do wprowadzenia się.

– Wygląd budynku
To, jak prezentuje się budynek, w którym mieści się lokal mieszkalny, także jest dość istotne. Najemcy częściej poszukują mieszkań w nowych (kilkuletnich) lub wyremontowanych budynkach. Istotne jest, czy budynek został ocieplony, ponieważ niektóre stare budynki w dalszym ciągu nie zostały ocieplone, co przekłada się na komfort mieszkania w okresie letnio-zimowym oraz wysokość rachunków. Ważna jest także sama estetyka budynku.
Obecność windy w budynku także jest bardzo dużym plusem, zwłaszcza w przypadku wyższych budynków. Wyremontowana klatka schodowa także stanowi duży atut i najemcy – jeszcze przed wejściem do mieszkania – z pewnością zwrócą na te aspekty uwagę.

nick-karvounis-599740-unsplash

– Otoczenie
Jedną z ważniejszych kwestii, na jakie obecnie najemcy zwracają uwagę, jest dostęp do parkingu. Idealnie, jeśli do mieszkania przynależy miejsce parkingowe w garażu podziemnym lub naziemnym, jednak już nawet dostęp do dużej ilości miejsc parkingowych w pobliżu budynku jest dużym atutem.
Bliskość sklepów, punktów usługowych, terenów zielonych i rekreacyjnych to kolejne zalety. Ważna jest także bliskość przystanków komunikacji miejskiej.

Apartament do wynajęcia – jak zwiększyć jego wartość?

Zainteresowanie najemców coraz częściej skupia się wokół nowoczesnych i bardziej luksusowych mieszkań. Dysponując przestronnym apartamentem powinniśmy zadbać o jego prezencję, aby maksymalnie zwiększyć atrakcyjność lokum oraz podnieść jego wartość rynkową.

– Wyposażenie apartamentu
Wyposażając apartament na wynajem powinniśmy przyjrzeć się obecnym trendom wnętrzarskim. Modny wystrój z pewnością zwróci uwagę potencjalnych najemców oraz zwiększy szanse na wynajem apartamentu. Ważne jest jednak, aby zachować ponadczasowy charakter, co przełoży się na brak konieczności dokonywania większych modernizacji w przyszłości.
Na ścianach sprawdzą się najlepiej neutralne kolory, które nie zdominują wnętrza – biel, beż czy delikatne szarości. Obecnie dużą popularnością cieszy się łączenie stylu nowoczesnego z naturalnym. Połączenie ze sobą lakierowanych mebli oraz drewnianych elementów jest jednym z przykładowych rozwiązań, na jakie można zdecydować się urządzając apartament.
W kuchni istotna jest duża ilość blatu roboczego. Idealnie, jeśli posiada dużą ilość zamykanych szafek.

– Podział pomieszczeń na funkcje
Dobrym rozwiązaniem jest urządzenie pomieszczeń pod konkretne funkcje. Urządzona sypialnia, salon a nawet gabinet do pracy sprawią, że potencjalni najemcy będą mogli zidentyfikować się z mieszkaniem, wyobrazić sobie, że spędzają w nim dzień. Ważne jednak, aby pokoje nie były przeładowane meblami czy dekoracjami. Powinno znaleźć się w nich absolutne minimum – dzięki temu wnętrze wyda się równocześnie urządzone, ale i nie przeładowane rzeczami, przestronne.
Przykładowo, w sypialni wystarczy umieścić łóżko z szafkami nocnymi oraz lampkami, ewentualnie zawiesić nad ramą łóżka obraz. W gabinecie wystarczy stół do pracy, komfortowe krzesło oraz dobre źródło oświetlenia.

– Standard mebli
Przy urządzaniu apartamentu bardzo ważną rolę odgrywa standard wykończenia lokum oraz wyposażenia.
Jeszcze na etapie wykończania wnętrz powinniśmy zadbać o zastosowanie wysokiej jakości materiałów. Wysokiej klasy panele, nowoczesne kafle i dekory, kunsztowne listwy przypodłogowe – na te detale najemcy zwrócą z pewnością uwagę.
Wybór umeblowania także jest niezmiernie istotny. Zakup sieciówkowych mebli może nie być najlepszym pomysłem, gdyż są one najczęściej wykonane z niskiej jakości materiałów, bez szczególnej dbałości o detale. Warto pokusić się o zakup designerskiej sofy, stołu oraz krzeseł. To z pewnością sprawi, że wnętrze wyda się bardziej oryginalne i charakterne.

Przy urządzaniu apartamentów bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Dekorator wnętrz doradzi, w jakim stylu można urządzić apartament, przedstawi wizualizację. Niejednokrotnie dzięki jego pomocy będziemy mogli nabyć materiały oraz meble po tańszej cenie, gdyż specjalista będzie potrafił dopasować budżet do standardu i wyszuka meble, które prezentują wysoką jakość wykonania, a równocześnie mają niewygórowaną cenę. O ile za pomoc projektanta wnętrz będziemy musieli zapłacić, to jednak inwestycja ta może się nam zwrócić, gdyż projektant pomoże nam urządzić apartament w wysokim standardzie przy zachowaniu przystępnej ceny zastosowanych materiałów.

Redakcja
Komercja24.pl