komentarze, opinie, gospodarka

Rośnie popyt na magazyny w Europie Środkowo – Wschodniej

tom_listowski_2016 (1)

Z najnowszych danych Cushman & Wakefield, wynika, że rok 2016 był rekordowy pod względem ilości wynajętej powierzchni magazynowej. Łączny wolumen transakcji najmu wyniósł 5,7 mln m kw., czyli o 25% więcej niż w poprzednich dwóch latach, w których wynajmowano ok. 4,5 mln m kw. rocznie. W powiązaniu z silnym popytem wśród najemców odnotowano znaczącą skalę nowej podaży na poziomie 2,2 mln m kw.

Łączne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Europie Środkowo-Wschodniej wynoszą obecnie 22 mln m kw. Ubiegłoroczna podaż osiągnęła wartość zbliżoną do rekordowej sprzed kryzysu, tj. z lat 2007 i 2008, w których deweloperzy dostarczali co roku 2,5 mln m kw. nowej powierzchni. Był to jednocześnie trzeci najlepszy roczny wynik od 19 lat.

Tradycyjnie największą aktywność deweloperów odnotowano w Polsce, gdzie powstało prawie 1,2 mln m kw. nowej powierzchni – jest to drugi najlepszy wynik w ciągu 19 lat.

Popyt

W ubiegłym roku wolumen transakcji najmu w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł 5,7 mln m kw., z czego ponad trzy czwarte przypadło na Polskę i Czechy. W Czechach wynajęto 1,4 mln m kw., czyli tyle samo, co rok wcześniej. Z kolei Polska, Rumunia i Węgry odnotowały rekordowy popyt na nowoczesną powierzchnię magazynową. Wolumen transakcji osiągnął najwyższy poziom w historii w Polsce – wyniósł łącznie 3,1 mln m kw., czyli o 25% więcej niż w 2015 r. Rumunia i Węgry również mogą pochwalić się rekordową aktywnością najemców, którzy wynajęli w ubiegłym roku prawie pół miliona m kw. w każdym z tych krajów.

– Wolumen transakcji najmu na rynku powierzchni przemysłowych i logistycznych w Polsce przekroczył granicę 3 mln m kw. w ciągu jednego roku kalendarzowego, co należy uznać za historyczne osiągnięcie. Rozwój sektorów e-commerce, motoryzacyjnego, logistycznego i handlowego, a także niskie stawki czynszów i dalsze inwestycje w infrastrukturę sprzyjają powstawaniu nowych lokalizacji w naszym kraju – mówi Tom Listowski, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Polsce oraz Relacji z Klientami Korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield.