Inwestycje publiczne

Resideo Technologies: Jakie rozwiązanie wybrać, żeby skutecznie obniżyć comiesięczne rachunki za ciepło?

joshua-sortino-215039-unsplash

Europa odchodzi od polityki węglowej i przerzuca się na zieloną energię. Problem polega na tym, że zimą czymś trzeba ogrzać mieszkanie, a nie wszystkie państwa (w tym Polska) posiadają rozbudowaną infrastrukturę produkującą prąd ze źródeł odnawialnych. Zima 2022/23 była na szczęście wyjątkowo łagodna, ale zmieniający się klimat nie raz już potrafił zaskoczyć. W tym roku temperatura w większości kraju rzadko spadała poniżej minus 5 stopni Celsjusza, ale co będzie w przyszłym? Tego nie wiemy. Dlatego tak ważne jest, aby domowy system grzewczy był sprawny, a obsługujący go termostat z najwyższej półki.

Spis treści:
Wzrost cen za ogrzewanie – w poszukiwaniu oszczędności
Termostat nie jest dla każdego
Warto wybrać raz a dobrze

Wzrost cen za ogrzewanie – w poszukiwaniu oszczędności

W 2021 roku cena paliwa gazowego za 1 MWh wynosiła 190 złotych. W 2023 roku już 650 złotych. O tym, jak wzrosły ceny za ogrzewanie w 2023 roku wiemy wszyscy, w końcu płacimy co miesiąc rachunki za gaz i prąd. I jeśli rok wcześniej obowiązywała jeszcze tarcza antykryzysowa i mogliśmy się cieszyć obniżonym podatkiem VAT, tak w 2023 roku zapłacimy już pełne 23 procent. Nie pomaga również sytuacja za wschodnią granicą. Rosja wciąż okupuje część Ukrainy, a Unia Europejska, pomimo sprzeciwów niektórych polityków, utrzymuje embargo na rosyjskie surowce. Dodatkowo Zachód żąda od nas odejścia od węgla do 2030 roku. Te wszystkie czynniki sprawiają, że mieszkańcy domów i mieszkań zmuszeni są do szukania oszczędności w domowych budżetach. Z pomocą na szczęście przychodzą nowoczesne technologie.

Bardzo dobrym pomysłem jest zamontowanie w domu termostatu. Nowoczesne urządzenia tego typu pozwalają nie tylko kontrolować temperaturę w domu, ale również ustawić, ile stopni ma być o danej porze dnia, a ile w nocy. Jeśli wyjeżdżamy na wakacje, system może zmniejszyć temperaturę w domu, a kilka godzin przed naszym powrotem rozgrzać grzejniki. Dzięki temu, na bieżąco kontrolujemy wydatki związane z ogrzewaniem. Rozsądne gospodarowanie ciepłem pozwala uzyskać oszczędności nawet do 25 procent. To oczywiście wariant optymistyczny, ale według ekspertów obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 1 stopień Celsjusza przekłada się na około 5 procent mniejszy rachunek – przekonuje Marek Arndt z Resideo Technologies, globalnego lidera na rynku rozwiązań zwiększających komfort i bezpieczeństwo w domu.

Termostat nie jest dla każdego

Termostat to dobre rozwiązanie dla domów i niektórych mieszkań. Jeśli mieszkanie ma zamontowany licznik ciepła do indywidualnego naliczania kosztów zużycia energii, termostat jest jak najbardziej opcją godną przemyślenia. W przypadku jego braku, całościowy koszt ogrzewania jest dzielony na poszczególne lokale i wszyscy mieszkańcy otrzymują takie same rachunki. Oczywiście, gdyby cały blok zdecydował się na inwestycję w termostaty, koszty dałoby się znacznie obniżyć. Niestety jednorazowe wydanie nawet kilkuset złotych (tyle kosztują urządzenia renomowanych producentów) i konieczność dbania o utrzymywanie odpowiedniej temperatury to często bariera nie do pokonania.

Warto wybrać raz a dobrze

Wybór na rynku jest na tyle duży, że każdy znajdzie coś dla siebie. Powinno się jednak przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, warto przede wszystkim nawiązać kontakt z rzetelnym partnerem, którego sprzęt jest polecany przez instalatorów systemów grzewczych. Kupowanie urządzeń bez atestów, od firm nie cieszących się renomą i kierowanie się tylko niską ceną może skończyć się koniecznością wymiany termostatu lub jego ciągłym naprawianiem. Po drugie, w dzisiejszych czasach wszyscy zwracają uwagę na ekologię, warto zatem postawić na rozwiązania, które są wyposażone w tak zwany tryb ECO, pomagające konsumentom zwiększyć efektywność energetyczną w domach. Po trzecie, powinno dobrać się termostat do posiadanego systemu ogrzewania. Oczywiście na rynku można znaleźć również urządzenia, które są przystosowane do wielu rodzajów instalacji i tym warto zapoznać się bliżej. Jak podkreśla Marek Arndt:

W przyszłości klient będzie chciał, być może, wymienić piec lub kocioł grzewczy na nowy, albo założyć ogrzewanie podłogowe. Po co przy okazji zmieniać termostat? Jeśli korzystamy z rozwiązań jednego producenta, warto również zobaczyć, czy jego poprzednie produkty będą kompatybilne z nowym sprzętem, który chcemy kupić? Dla części z nas bardzo ważna jest również estetyka, w końcu elementy wyposażenia mieszkania powinny ze sobą współgrać. Taką filozofię wyznajemy w Resideo. Najważniejszą wartością naszej firmy jest dostarczanie dokładnie tego, czego oczekują nasi klienci. To między innymi dlatego, podczas procesu rozwoju wszystkich naszych produktów radzimy się i rozmawiamy z instalatorami systemów grzewczych z całej Europy. Ich zdanie ma dla nas ogromne znaczenie.

Źródło: Resideo Technologies.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora