rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Mieszkania MDM ze średnią wielkością 53 mkw.

freedigitalphotos

freedigitalphotos

Bank Gospodarstwa Krajowego podsumował 9 miesięcy działania programu dopłat do kredytów mieszkaniowych MDM.

Po raz pierwszy od czerwca odnotowano wzrost liczby złożonych wniosków w porównaniu do miesiąca wcześniejszego. We wrześniu było ich nieco ponad 1300 (o 400 więcej niż w sierpniu).

Polacy, którzy korzystają z tej formy pomocy mają do wyboru mieszkania w segmencie popularnym. Z reguły celują w małe metraże – średnia to nieco ponad 53 metry kwadratowe. Podobnie jest w przypadku zakupów domów, choć tego typu transakcje z dofinansowaniem MDM zdarzają się dużo rzadziej. Średni metraż domu kupionego z pomocą państwa wynosi niecałe 84 metry, a więc mówimy tu o bardzo małych i tanich domach. Część deweloperów wprowadziła taką ofertę z myślą o MDM.

Na razie – po 9 miesiącach działania programu – dopłaty dostało 11490 osób. Pula dofinansowania na ten rok wyniesie 191 mln zł, a cała pula na 4 lata to nieco ponad 261 mln .

Dotychczas banki kredytujące, w ramach MDM zawarły 9766 umów kredytowych o wartości ponad 1,72 mld zł.

Nic się nie zmienia w kwestii popularności MDM. Najwięcej wniosków złożono na Pomorzu (1 998 wniosków), Mazowszu (1 926 wniosków) oraz w Wielkopolsce (1 825 wniosków). Najmniej  na Opolszczyźnie (118 wniosków).

Program Mieszkanie dla Młodych funkcjonuje od początku tego roku. Daje możliwość poprawy zdolności kredytowej poprzez dopłaty wynoszącej od 10 do 15 proc. wartości 50 mkw. mieszkania i 75 mkw. domu, w zależności od liczby dzieci w rodzinie. Przy narodzinach trzeciego i więcej dzieci dopłata rośnie do 20 proc.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora