Informacje dnia

Ponad 200 projektów Tétris w 2019 r.

tetris avon
Rynek real estate w 2019 r. nie zwalniał tempa. Dynamiczny rozwój nowych, świeżych projektów był także katalizatorem renowacji i przemian w bardziej wiekowych obiektów. Fachowcy od projektowania i wykańczania wnętrz mieli pełne ręce roboty. Tétris, działając na rynkach: office, hospitality i retail, zrealizował w ciągu 12 miesięcy przeszło 200 projektów. I nic nie zapowiada, aby w 2020 r. zamierzał osiąść na laurach.

Rok 2019 upłynął na polskim rynku nieruchomości pod znakiem utrzymanej dynamiki wzrostu. Jak pokazał raport JLL po trzech kwartałach, tylko na sześciu głównych rynkach poza Warszawą wynajęto przeszło 500 tys. mkw biur, czyli aż o 23% więcej niż w analogicznym okresie 2018 r.
Dynamika rynku nieruchomości przekłada się na wielkość i różnorodność zapotrzebowania na fit-out. Tétris ma za sobą intensywny, bogaty w nowe doświadczenia i po prostu dobry rok. Wyraźnie czuć potrzebę, ze strony zarządców i inwestorów, do odświeżenia istniejącej bazy biurowej w celu dorównania standardom z nowo powstającą. Trend renowacji mocno widać na rynku centrów handlowych, które zmieniają swoje funkcje, aby konkurować z mniejszymi formatami. Na rynku hospitality, poza dalszym zwiększeniem ilości łóżek, obserwować można wzrost liczby projektów apartamentów i mieszkań na wynajem.

W tym roku zrealizowaliśmy prace, o różnym zakresie, na przeszło 190 tys. mkw. powierzchni. Poza rynkiem biurowym, gdzie działamy w modelu design + build, mocniej zaznaczyliśmy swoją obecność na rynku hotelowym i rozwijamy się w retail. Dobrze sprawdza się nasza strategia mocniejszego wejścia w regiony – nasze biura w Trójmieście, Krakowie i Wrocławiu odpowiadają za 20% projektów. Pracy, w związku z dalszymi wzrostami na rynkach real estate, jest dużo, jednak rynek staje się coraz bardziej wymagający. Trudne do pogodzenia kwestie budżetu, terminu i jakości realizacji wymagają dobrego zarządzania, sprawdzonych podwykonawców i świetnej logistyki. I właśnie te umiejętności doceniają nasi klienci.

Rajmund Węgrzynek, Dyrektor Zarządzający w Tétris

W biurze jak w domu

W ostatnim okresie na rynku biurowym dominował trend przybliżania warunków pracy do wygodnego hotelowego lobby czy też domowej kanapy. Powierzchnie typu flex zwiększają też swoje rynkowe udziały. Najemcy i zarządzający stawiali na rozwiązania podnoszące komfort pracowników, ekologie i energooszczędność. Naturalne materiały, drewno, tapicerowane meble — to często pojawiające się elementy w biurowych wnętrzach.
Biuro firmy Kantar w Warszawie, projekt i realizacja Tétris

Biuro firmy Kantar w Warszawie, projekt i realizacja Tétris

Środowisko pracy coraz częściej stanowi wyróżnik pracodawcy, ważny element działań w ramach employer brandingu. Dlatego tak istotna w naszej pracy jest jakość proponowanych rozwiązań. Wyzwanie w mijającym roku stanowiło zatem mocne nastawienie firm na jednoczesną kontrolę kosztów i ich weryfikację na każdym etapie projektu. W ciągu tego roku w formule design + build, czyli od projektu po fit-out, zrealizowaliśmy niemal 40 biur.

Danuta Barańska, Dyrektor Kreatywna w Tétris

Tétris w 2019 r. pracował z takimi markami jak Spaces, Avon, Regus, Unidevelopment czy AFI Europe i wiele innych. Zrealizował też szereg projektów dla klientów ulokowanych w centrum Praskim Koneser. Najmniejszy prowadzony projektem to biuro Reino Partners (380 mkw.), a największy, biuro Ringer Axel Springer — 12000 mkw.

Silny akcent na rynku hospitality

Również w obszarze hospitality widać wciąż duże ożywienie. Na rynku pojawiają się nowe projekty, a właściciele starszych hoteli prowadzą modernizację, aby nadążyć za zmieniającymi się oczekiwaniami.

Intercontinental Warszawa, realizacja Tétris

Intercontinental Warszawa, realizacja Tétris

Mijający rok był dla nas przełomowy, jeżeli chodzi o potwierdzenie kompetencji Tétris w Polsce w zakresie fit-out hoteli i apartamentów oraz prowadzenie prac w działających obiektach. Na swoim koncie mamy realizacje dla takich marek, jak Intercontinental, Złota 44, The Bridge Wrocław MGallery czy Puro. A w trakcie realizacji są kolejne, takie jak np. Holiday Inn Express czy pierwszy w Polsce Nobu Warszawa.

Kamila Dzionek, Business Development Hospitality & Retail Manager w Tétris

Retailowa odnowa

Korzystając z doświadczenia globalnego i lokalnych, bogatych zasobów, Tétris w minionym roku zaznaczył swoją obecność także na rynku retail. Od pewnego czasu obserwujemy proces nasycania się rynku centrów handlowych i rosnącej konkurencji ze strony parków handlowych i projektów wielofunkcyjnych. Jednocześnie wyniki tradycyjnego handlu detalicznego pokazują, że klienci wciąż potrzebują czegoś więcej, niż zakupy on-line. Centra handlowe zawsze były celem ‚wycieczek’ konsumentów. Minęły już jednak dni spotkań z przyjaciółmi w galerii handlowej i zakupów przez cały dzień. Dlatego inwestorzy, deweloperzy i najemcy modyfikują swoje strategie biznesowe.
W 2019 r. Tétris realizował projekty fit-out m.in. dla gdańskiej Galerii Madison, Centrum Handlowego Ogrody czy też sieci restauracji Menya Musashi.

Dziś centra przyciągają głównie oferując udogodnienia, przeżycia i rozrywkę. W Polsce, jak i całej Europie, obserwujemy coraz więcej przebudów działających od lat obiektów. Pracując nad takim zleceniem, w sercu procesu projektowania stawiamy właśnie na ‚customer experience’. Dzięki współpracy z działającym na innych europejskich rynkach zespołem ds. design Tétris z Francji, jako jedyny podmiot w Polsce, zapewniamy klientom z branży retail kompleksowe wsparcie od strategicznego planowania, poprzez koncepcję i projektowanie (wew. i zew.) oraz ekspertyzę projektów detalicznych na dużą skalę. Łączymy nasz międzynarodowy know-how ze znajomością lokalnych uwarunkowań.

Danuta Barańska, Dyrektor Kreatywna w Tétris

Odważne wejście w 2020 rok

Eksperci z Tétris nie mają wątpliwości co do tego, że w 2020 r. na rynku fit-out zobaczymy rosnące znaczenie zastosowania nowych technologii. Pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie użytkowników, dalsze polepszanie np. akustyki i funkcjonalności, w połączeniu z estetyką wnętrz — to będą istotne elementy dla projektantów i budowlańców.

W relacjach z klientami postawimy na jeszcze większą transparentność i sprawną komunikację. Widzimy, że potrzebne będą kompleksowe oferty. Mamy nadzieję, że w projektach biurowych więcej działań poprowadzimy na podstawie umów ramowych, takich, jak w tym roku podpisaliśmy m.in. z AFI Europe czy też Ceraco — co usprawnia współpracę przy realizacji złożonych projektów dla różnych najemców w jednym kompleksie. Weszliśmy w kolejny rok z rozpoczętymi projektami, które napawają nas optymizmem jeżeli chodzi o dalsze umacnianie silnej pozycji Tétris na rynku. Wprowadzamy nowe narzędzie usprawniające pracę, jeszcze mocniej zaistniejemy w regionach, nie boimy się wyzwań związanych zarówno z dużymi, jak i małymi projektami.

Tomasz Spalik, Dyrektor ds Rozwoju w Tétris

Źródło: Tétris.