Inwestycje publiczne

Miasta Gdańsk, Świnoujście oraz Lubliniec to liderzy tegorocznej edycji „Water City Index”

thong-vo-2482-unsplash

Miasta Gdańsk, Świnoujście oraz Lubliniec to liderzy tegorocznej edycji „Water City Index”, rankingu najlepiej gospodarujących wodą miast w Polsce.

„Water City Index” to ranking polskich miasta, które uznawane są za najlepiej gospodarujące.Ranking został ogłoszony 18 października 2022 r. podczas kongresu „Miasto-Woda-Jakość życia” we Wrocławiu. Autorzy raportu przedstawiają rzetelne analizy w oparciu o najszerzej dostępne dane.
Publikację „Water City Index. Ranking efektywności wykorzystania zasobów wody w polskich miastach” przygotowali specjaliści z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej GAP, Arcadis oraz Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. W tym roku do zespołu ekspertów dołączył także reprezentant Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowycza, dr Roman Zhebchuk.

„Water City Index nie jest tylko projektem i ćwiczeniem analitycznym. Ranking miast nie jest jego głównym zadaniem. Przede wszystkim ma dostarczać porównawczej informacji, która pozwala rozpoznać słabości i osiągnięcia danych miast. Informacji pozwalającej uchwycić także nieintuicyjne zależności. Istotą funkcjonowania miast był liniowy przepływ materii, gdzie nie liczy się skąd pochodzą zasoby, w jaki sposób zostały pozyskane, przetworzone oraz jakie skutki środowiskowe generują po drodze zanim dotrą do miasta. Aby temu zapobiec niezbędne jest przejście do formuły miasta regeneracyjnego. Miasto regeneracyjne charakteryzuje wielowymiarowe i długofalowe działanie ukierunkowane na regenerację własnego potencjału”, prof. dr hab. Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej OEES, Fundacja GAP.

„Water City Index to wstępna diagnoza z jakimi problemami wodnymi mamy dziś do czynienia. Jego zadaniem jest nie tylko porównanie miast w kontekście gospodarki wodnej, ale przede wszystkim pokazanie ich mocnych stron oraz zachęcanie do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Chcielibyśmy żeby ranking Water City Index był początkiem dyskusji zarówno o problemach, jak i szansach dla miast – wodnych miast. Zachęcam do zapoznania się z przygotowanym przez nas opracowaniem oraz do podjęcia niezbędnych działań teraz i już”, Krzysztof Kutek, Dyrektor Pionu Wody w Arcadis Polska.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora