rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Hotele planowane i w budowie – jakich nieruchomości inwestycyjnych możemy spodziewać się na polskim rynku?

bill-anastas-241386-unsplash
Jakich nieruchomości możemy spodziewać się w najbliższym czasie na polskim rynku komercyjnym? Pandemia mocno namieszała w planach inwestorów, jednak mimo wszystko wiele projektów hotelarskich jest kontynuowanych i niebawem trafi do użytku. Co więcej, na terenie całego kraju przybywa planowanych projektów inwestycyjnych w tym segmencie.

Spis treści:
Sektor hotelarski się nie poddaje
Nie tylko sieciówki, ale i prywatne inwestycje
Gdzie powstają nowe hotele?
Projekty planowane
Hotele w trakcie realizacji
Czy sektor odzyska dynamikę?

Sektor hotelarski się nie poddaje

Sektor hotelarski mocno odczuł wpływ pandemii. Hotelarze zostali poddani ciężkiej próbie, której nie wszyscy sprostali. Ci, którzy dysponowali odpowiednio dużym zapleczem finansowym lub posiadali inne biznesy, które przynosiły im dochody, mogli utrzymać swoje hotele w trudnym czasie lockdownu. Mniej przygotowani inwestorzy niejednokrotnie musieli podejmować decyzje o zamknięciu swoich hoteli. Należy bowiem pamiętać, że koszty utrzymania dotyczą nie tylko samego budynku, ale również jego personelu. Z tak wysokimi kosztami nie wszyscy hotelarze sobie poradzili. Mimo wszystko sektor hotelarski nie poddał się i obecnie odbudowuje swoją pozycję na tynku nieruchomości.

Nie tylko sieciówki, ale i prywatne inwestycje

Na terenie całego kraju na powrót realizowane są liczne projekty komercyjne. Hoteli przybywa widocznie w dużych miastach regionalnych. Duże sieci wznawiają ekspansję i realizują kolejne projekty pod szyldami swoich marek w różnych miastach. To samo dotyczy prywatnych inwestorów, którzy realizują swoje niezależne inwestycje. Dużą popularnością cieszą się wśród hotelarzy kameralne hotele butikowe. Stanowią one także wabik na gości, którzy cenią sobie unikalny charakter miejsca. Oczywiście hotele sieciowe także posiadają swoich zwolenników. Doceniają je biznesmeni i turyści, którzy liczą na standard oferowany przez daną sieć hotelarską niezależnie od tego, w jakim mieście rezerwują pokój na nocleg.
Obecnie hotelarze przykładają dużo uwagi do tego, by oferta ich obiektów była kompleksowa. Poza ofertą noclegową, goście hoteli mogą liczyć także na możliwość skorzystania z restauracji. Dużą wartość dodaną stanowi również posiadanie przez hotel zaplecza konferencyjnego, które będzie przyciągało gości biznesowych, poszukujących miejsca na zorganizowanie szkolenia bądź konferencji.

Gdzie powstają nowe hotele?

Najwięcej nowych hoteli przybywa w dużych metropoliach miejskich. Wysoką pozycję trzyma Warszawa, Gdynia, Łódź czy na przykład Kraków. Sporo obiektów powstaje także na obrzeżach miast, lub blisko ich granic. W takich miejscach dużym powodzeniem cieszą się obiekty, które zapewniają przestronne sale bankietowe, w których można urządzać imprezy okolicznościowe jak śluby, chrzty, urodziny itp. Plusem jest tutaj także posiadanie przez hotel odpowiedniego zaplecza konferencyjnego, co z pewnością przyciągnie gości biznesowych.

Projekty planowane

Pomimo trudnej i niepewnej sytuacji gospodarczej, inwestorzy nie rezygnują z kolejnych projektów inwestycyjnych. Poniżej prezentujemy przykładowe projekty hotelowe, których realizacja jest planowana.

Hotel Golden Tulip Balice Kraków to projekt, który będzie realizowany w stolicy Małopolski. Projekt jest już zatwierdzony. Deweloper, spółka 3GO z Krakowa zakłada, że budowa hotelu zostanie ukończona po pierwszej połowie 2023 roku. Nieruchomość inwestycyjna Hotel Golden Tulip Balice Kraków będzie czterokondygnacyjnym obiektem usytuowanym blisko lotniska. Powierzchnia użytkowa nieruchomości wyniesie docelowo około 6,5 tysiąca metrów kwadratowych. Za projekt hotelu odpowiedzialne jest biuro architektoniczne z Krakowa – AKAGI Architekci. Będzie to hotel w standardzie czterech gwiazdek. Poza 116 komfortowymi pokojami hotelowymi, inwestycja Hotel Golden Tulip Balice Kraków będzie oferować swoim gościom nowoczesne zaplecze konferencyjno-bankietowe. Największa z sal będzie w stanie pomieścić do 450 osób. Goście biznesowi będą mogli skorzystać z 5 sal konferencyjnych.

Kolejnym przykładem inwestycji, na terenie której w grunt zostanie niebawem wbita pierwsza łopata, jest Hotel Hampton by Hilton Tarnowo Podgórne. Będzie to inwestycja komercyjna w standardzie trzech gwiazdek. Hotel Hampton by Hilton Tarnowo Podgórne powstanie wzdłuż ulicy Poznańskiej 40 w miejscowości Tarnowo Podgórne. Zakończenie budowy inwestycji planowane jest na 2023 roku. Hotel ma oferować 135 komfortowych pokoi noclegowych na ponad 6,2 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni. Jest to inwestycja spod szyldu Hampton by Hilton.

Hotele w trakcie realizacji

Sporo nieruchomości komercyjnych w tym sektorze rynku jest obecnie w fazie budowy. Poniżej prezentujemy przykładowe projekty hotelowe, które realizowane są w chwili obecnej na terenie kraju.

Pierwszą z przykładowych inwestycji jest powstający obecnie Hotel Staybridge Suites Warszawa Ursynów. Warszawski condohotel powstaje w dzielnicy Ursynów przy ulicy Puławskiej 333. Budowa inwestycji wystartowała w 2019 roku, natomiast jej zakończenie planowane jest w czwartym kwartale 2022 roku. Autorami projektu architektonicznego są architekci z pracowni ION Architekci z siedzibą w Krakowie. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Ferryman Ryszard Kujawa z Warszawy. Natomiast inwestorem projektu jest Wik Capital Sp. z o.o. Sp. k.
Warszawski hotel będzie liczył 7 kondygnacji naziemnych oraz 3 podziemne, w których znajdzie się niemal 250 miejsc parkingowych. Hotel Staybridge Suites Warszawa Ursynów zaoferuje swoim gościom ponad 190 komfortowych pokoi noclegowych.

CityInter Hotel w Białymstoku to hotel nowej sieci, która wkracza do Polski. Białostocka nieruchomość inwestycyjna powstaje u zbiegu ulic Hetmańskiej i Marczukowskiej. Hotel ma liczyć 5 kondygnacji naziemnych oraz 1 podziemną. Obiekt ma oferować ponad 100 nowoczesnych pokoi noclegowych. Na powierzchni 4 tysięcy metrów kwadratowych powstanie nowoczesna przestrzeń oferująca nie tylko pokoje noclegowe, ale również komfortowe sale konferencyjne. Autorami projektu architektonicznego inwestycji CityInter Hotel są architekci z Pracowni Projektowa AUTORIS.

Czy sektor odzyska dynamikę?

Pomimo nieprzerwanej realizacji projektów hotelowych na terenie całego kraju, ciężko mówić o dynamice sprzed pandemii. Sektor hotelowy wprawdzie podnosi się z kolan, jednak inwestorzy zachowują ostrożność. Należy też wspomnieć o tym, że o ile obecnie planowanych lub w budowie jest sporo hoteli, to jednak są również projekty inwestycyjne, których realizacja została wstrzymana. Ten sektor rynku nieruchomości wyraźnie odczuł negatywne skutki pandemii, a całkowity lockdown oraz obostrzenia mocno wstrząsnęły inwestorami. W efekcie stali się oni bardziej ostrożni i dokładniej szacują opłacalność projektu.
Pomimo mniejszej dynamiki przyrostu nowych obiektów hotelowych, w niedługim czasie możemy liczyć na pojawienie się na rynku kolejnych obiektów. Będą one posiadały ofertę skierowaną nie tylko do urlopowiczów, ale również gości biznesowych. Połączenie funkcji noclegowej z funkcją konferencyjną może zapewnić hotelarzom większe i bardziej zróżnicowane zyski, nie dziwi więc popularność tego rodzaju kompleksowych obiektów.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora