Informacje dnia

Kamienice z szansą rewitalizacji dobrą inwestycją biznesową

jimmy-moon-393946-unsplash
Rewitalizacja wiekowych kamienic to często długotrwały i zawiły proces, który niesie ze sobą ryzyko inwestycyjne. Niemniej jednak dobrze przemyślana inwestycja w odpowiednią kamienicę może przynieść duży zwrot kapitału.

Modernizacja zabytkowych obiektów to niejednokrotnie bardzo skomplikowany proces. Tego typu inwestycje wiążą się z szeregiem utrudnień, choćby ze względu na specyficzną technologię, w jakiej powstawały kamienice. Nie wszyscy wykonawcy są w stanie sprostać wymaganiom technicznym, aby odpowiednio przeprowadzić proces modernizacji obiektu. To kolejne utrudnienie dla inwestora, który planuje znaleźć podwykonawcę. Firmy, które będą potrafiły umiejętnie przeprowadzić rewitalizację kamienicy, nie tylko mają stosunkowo niewielka konkurencję na rynku, ale również mogą drożej wyceniać swoje prace, niż w przypadku remontu w standardowym obiekcie.
Dodatkowo inwestor musi liczyć się z większymi kosztami materiałów. Często wymagane jest użycie specyficznych, określonych materiałów budowlanych, zwłaszcza jeśli kamienica objęta jest opieką konserwatora zabytków.
Inwestor musi się ponadto zorientować, czy możliwa będzie przebudowa lub rozbudowa obiektu. Zapoznanie się ze specyfikacją techniczną to podstawowa kwestia, którą inwestor powinien wykonać zanim zdecyduje się na zakup nieruchomości.
O ile ryzyko inwestycyjne jest spore, to liczne ukończone już projekty, które przynoszą swoim właścicielom stałe dochody, stanowią dowód, że inwestycja w kamienice do remontu to gra warta świeczki.

Kamienice – wyjątkowe obiekty z pewnymi atutami

Kamienice to obiekty wyróżniające się na rynku. Wielu ceni je za niepowtarzalny klimat, wyjątkowy charakter i świetną lokalizację.
Kamienice to historyczne budynki, które dawniej powstawały głównie w centrach miast lub w prestiżowych lokalizacjach. Dzisiaj tereny w centrum aglomeracji są trudno dostępne, co sprawia, że wielu inwestorów rozważa możliwość rewitalizacji zabytkowej kamienicy i adaptacji jej pod nowe cele komercyjne. Dobra lokalizacja przekłada się na rozbudowaną infrastrukturę otoczenia. Kamienice znajdują się często w otoczeniu parków handlowych, lokali usługowych, ośrodków kulturalnych, środków komunikacji miejskiej itp.
Do zalet kamienic należy zaliczyć wyjątkowy charakter zabudowy, dobre rozplanowanie pomieszczeń w poszczególnych mieszkaniach. Niewątpliwym plusem są ponadto duże okna, które wpuszczają do wnętrz dużą ilość dziennego światła. Wysokie, najczęściej ponad 3.metrowe sufity sprawiają, że pomieszczenia wydają się bardziej przestronne, zwiększają się też możliwości aranżacyjne. Drewniane parkiety i ozdobne sztukaterie to kolejny, nieoceniony atut. Takie elementy są obecnie niespotykane a wiele osób bardzo je sobie ceni.

design fotel

Komercyjna adaptacja kamienicy

Unikatowy charakter zabudowy kamienic sprawia, że wiele osób chciałoby w nich zamieszkać. To z kolei stanowi duże możliwości dla inwestora. Odrestaurowana kamienica sprawdzi się doskonale jako budynek mieszkalny (na przykład oferujący luksusowe mieszkania na wynajem) lub butikowy hotel.
Tego rodzaju inwestycje sprawdzają się bardzo dobrze zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.

Przykłady odrestaurowanych obiektów dowodem, że warto

Oferta polskiego rynku pod kątem sprzedaży zabytkowych kamienic nie jest wprawdzie imponująca, jednak obiektów tego rodzaju jest sporo. Inwestorzy powinni brać pod uwagę nie tylko kamienice zlokalizowane w centrach dużych miast, ale także te położone w mniej prestiżowych lokalizacjach. Wybór odpowiedniej kamienicy powinien być uzależniony od tego, jaką funkcję inwestor będzie chciał nadać obiektowi po rewitalizacji. Może się bowiem okazać, że to nie lokalizacja będzie grała pierwsze skrzypce, a na przykład powierzchnia obiektu, ilość pomieszczeń czy ich rozkład.

Poniżej prezentujemy przykładowe inwestycje odrestaurowanych kamienic.

– Inwestycja mieszkaniowa WildaNova, Poznań

Projekt osiedla WildaNova zakłada kompleksowy remont klimatycznej kamienicy położonej przy ulicy Wierzbięcice 30 w Poznaniu. W ramach rewitalizacji w poznańskiej kamienicy ma powstać ponad 80 lokali mieszkalnych oraz lokali użytkowych. Kamienica zlokalizowana jest w ścisłym centrum miasta, co stanowi jej podstawowy atut. Dwupokojowe mieszkania, które zlokalizowane są na poddaszu budynku, mają założoną klimatyzację. Do większości mieszkań przynależy balkon lub okno portfenetrowe, które sięga od podłogi aż po sufit. W budynku zamontowano także nowoczesną windę.
Mieszkania oferowane są w przyziemiu, na parterze, na kolejnych 3 piętrach oraz poddaszu.
Lokale znajdujące się w przyziemiu są już w sprzedane lub zarezerwowane. Lokale na parterze są już w całości sprzedane. Na kolejnych 3 piętrach wszystkie lokale mieszkalne także są sprzedane lub zarezerwowane. Jedynie na poddaszu pozostały 2 wolne mieszkania dwupokojowe – jedno o powierzchni 31,44 metrów kw. a drugie o powierzchni 33,27 metrów kw.
Jak widać, mieszkania i lokale oferowane w ramach inwestycji niemal całkowicie się wyprzedały.
Kupujących przyciągnęły nie tylko atrakcyjne lokale, ale także świetna lokalizacja budynku. WildaNova mieści się w niewielkiej odległości od Starego Rynku, Centrum Kultury Zamek, Filharmonii Poznańskiej, Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki, Starego Browaru, Centrum Handlowego Avenida itp. W pobliżu znajduje się dworzec kolejowy oraz autobusowy a także uczelnie wyższe.

Kompleks Hotelowo-Restauracyjny „W Starej Kamienicy”, Gniezno

Ten niezwykle klimatyczny hotel został urządzony w historycznej kamienicy. Kompleks Hotelowo-Restauracyjny „W Starej Kamienicy” zlokalizowany jest przy jednej z głównych ulic w mieście – 3 Maja.
Bardzo dobre położenie zapewnia  łatwy dostęp do centrum miasta. Goście mogą ponadto w krótkim czasie dostać się do ważnych obiektów kulturalnych, rekreacyjnych i handlowych.
Hotel i restauracja zostały urządzone w ponad 100-letniej kamienicy. Zarówno w części restauracyjnej jak i w pokojach hotelowych projektanci połączyli nowoczesny styl z zachowaniem dawnego ducha tego miejsca.
Hotel oferuje pokoje typu standard (jedno-, dwu-, trzyosobowe oraz studio dwupokojowe) a także de-luxe (jedno-, dwu-, trzyosobowe oraz). Do dyspozycji gości jest sauna.
Kompleks Hotelowo-Restauracyjny „W Starej Kamienicy” w Gnieźnie to doskonałe miejsce zarówno do wypoczynku, organizacji imprez okolicznościowych jak również spotkań biznesowych, szkoleń i konferencji.
Kompleks Hotelowo-Restauracyjny „W Starej Kamienicy” to dobry przykład zrewitalizowanej z sukcesem historycznej kamienicy.

Inwestowanie w zabytkowe kamienice może się bardzo opłacić. Budynki te odznaczają się nie tylko klimatycznym wyglądem, niepowtarzalnymi wnętrzami, ale także doskonałą lokalizacją. Inwestycję w kamienicę należy jednak uprzednio przemyśleć. Bardzo ważne jest zapoznanie się ze specyfikacją techniczną obiektu. Warto także sprawdzić, czy kamienica może być poddawana rozbudowie lub przebudowie, a także czy znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków.
Dobrze przemyślana inwestycja może okazać się bardzo lukratywna.

Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora