Z życia spółek

Zielone budownictwo według Atlas Ward Polska

ben-rosett-10614-unsplashAtlas Ward Polska – polski lider generalnego wykonawstwa – od początku swojej działalności stawia na nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, które minimalizują negatywny wpływ na środowisko. Jest (jako jeden z nielicznych podmiotów w swoim sektorze branży) jednostką certyfikującą w systemie BREEAM oraz działa zgodnie z metodyką BIM. Atlas Ward Polska realizuje ponadto ideę ESG, między innymi promując zielone budownictwo.

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) to jeden z wiodących na świecie systemów certyfikacji zrównoważonego budownictwa. Opracowany został w Wielkiej Brytanii w 1990 roku. Atlas Ward Polska jest jednym z nielicznych przedstawicieli polskiej branży generalnego wykonawstwa, będącym jednocześnie jednostką certyfikującą inwestycje budowlane w tym systemie. BREEAM pozwala ocenić, jak budynki radzą sobie z kwestiami związanymi z ochroną środowiska, podczas całego cyklu istnienia – począwszy od procesu projektowania, przez budowę, eksploatację, aż po rozebranie w dalekiej przyszłości.

W procesie certyfikacji bierze się pod uwagę efektywność energetyczną, zużycie wody, trwałość i jakość używanych materiałów, ale też jakość powietrza, zarządzanie odpadami, mobilność, ochronę krajobrazu i inne, ważne dla środowiska aspekty. Inwestycja może otrzymać certyfikat na jednym z pięciu poziomów: Pass, Good, Very Good, Excellent i Outsanding.

Ten ostatni, wybitny poziom jako pierwsza w Polsce nieruchomość przemysłowa otrzymała inwestycja zrealizowana przez Atlas Ward Polska: Panattoni Park Szczecin III. Kompleks produkcyjno-magazynowy o powierzchni niemal 30 tys. m2 uzyskał w klasyfikacji BREEAM, Final, New Construction poziom Outstanding z wynikiem 87,4 proc.

Certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding to gwarancja niższych kosztów eksploatacji, wyższy standard, więc także wartość nieruchomości oraz zdrowe i komfortowe warunki dla użytkowników – mówi Mariusz Górecki, Dyrektor Generalny i Prezes Zarządu Atlas Ward Polska. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, łącznie z kompleksowym nadzorem nad inwestycją, jaki daje praca w metodyce BIM, poszanowaniu dla idei zrównoważonego rozwoju oraz budowaniu trwałych, uczciwych relacji z klientami, jesteśmy liderem generalnego wykonawstwa – dodaje.

Źródło: Atlas Ward Polska.