Inwestycje publiczne

Zespół IKEA Kraków urządził nową siedzibę Centrum Wielokulturowego w Krakowie

Processed with VSCO with ss1 preset

Zespół krakowskiego sklepu IKEA urządził nową siedzibę Centrum Wielokulturowego w Krakowie i funkcjonujący przy nim Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców. Projekt ten jest realizowany przez Fundację Internationaler Bund Polska, z którą marka współpracuje od 2 lat.

W dniu 1 marca 2024 roku, na tętniącym życiem krakowskim Zabłociu, oficjalnie otwarto nową siedzibę Centrum Wielokulturowego. To miejsce spotkań i integracji całej wielokulturowej społeczności Krakowa, niezależnie od pochodzenia, języka czy wyznania. Jest ono otwarte dla Polaków oraz obcokrajowców, którzy dopiero co przyjechali do Krakowa, jak również tych, którzy od dłuższego czasu czują się tu jak w domu.

Choć Centrum Wielokulturowe działa już od 3 lat, to teraz zyskało nową, dużo większą przestrzeń. Projekt ten był współfinansowany przez Urząd Miasta Krakowa i prowadzony przez Fundację Internationaler Bund Polska, znaną z działań włączających i wspierających osoby zagrożone wykluczeniem. W udostępnionym przez Miasto Kraków budynku przy ul. Zabłocie 20, będą odbywać się m.in. bezpłatne konwersacje językowe, warsztaty kulinarne, śniadania wielokulturowe, a nawet koncerty. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia IKEA Kraków. Pracownicy i pracowniczki sklepu zaprojektowali i zmontowali dostępną dla wszystkich kuchnię wraz z jadalnią, urządzili kącik dziecięcy i Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców.

„Po ponad trzech latach od stworzenia Centrum Wielokulturowego w Krakowie, w ramach którego działa również Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców, Centrum w końcu ma swój dom. Ten dom powstał przy udziale naszych przyjaciół z krakowskiego sklepu IKEA. Często pachnie tu najrozmaitszymi daniami i słychać w nim egzotyczną muzykę. Jest różnorodny i wielokulturowy jak Kraków” – mówi Maria Wojtacha, Dyrektorka Fundacji Internationaler Bund Polska.

Centrum Wielokulturowe to również przestrzeń dla krakowian i krakowianek, którzy pragną poznać międzynarodową społeczność, dowiedzieć się więcej o innych kulturach i aktywnie budować wizerunek Krakowa jako otwartego i przyjaznego miasta.

„Od początku współpracy sklepu IKEA w Krakowie z Fundacją IB Polska, która rozpoczęła się równo dwa lata temu, mamy poczucie, że kierujemy się tymi samymi wartościami i mówimy jednym językiem. Wierzymy, że równość i różnorodność są siłą napędową rozwoju każdej społeczności, zwłaszcza tej lokalnej. Dlatego chcemy przełamywać krzywdzące stereotypy na temat osób z doświadczeniem uchodźczym czy pochodzących z innych kultur” – mówi Piotr Siwiec, Dyrektor Regionu IKEA Kraków. „Cieszymy się, że z inicjatywy Urzędu Miasta Krakowa w stolicy Małopolski powstało miejsce wolne od uprzedzeń, w którym każdy mieszkaniec i mieszkanka, niezależnie od wieku, płci czy narodowości może czuć się komfortowo i bezpiecznie. Jesteśmy dumni, że urządzając przestrzeń Centrum Wielokulturowego, staliśmy się częścią społeczności, którą łączy otwartość na dialog, gotowość do współpracy i chęć poznawania różnych perspektyw” – dodaje Piotr Siwiec.

Źródło: IKEA.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora