rynek nieruchomości zabytkowych na sprzedaż

Zabytkowe wille na rynku wtórnym – przynajmniej za milion złotych

willa_WGN

Willa w pięknej, zielonej dzielnicy domów, w dużym mieście – ale z dala od gwaru, tłoku i hałasu aut. Taka posiadłość to marzenie niejednego i takie też nieruchomości uzyskują bardzo wysokie wyceny – zwłaszcza jeśli wyróżnia ja zabytkowy/historyczny charakter i jednocześnie wysoki standard. Zabytkowe wille to nieruchomości, za które w miastach takich jak Wrocław, Kraków, Warszawa, Poznań płaci się po kilka milionów złotych – oczywiście jeśli są to obiekty po generalnych remontach.

Z danych ofertowych WGN wynika, że ceny takich domów są przynajmniej o 30 – 40 proc. wyższe od stawek średnich w segmencie domów jednorodzinnych. Górna granica nie jest określona. Zdarzają się oferty z cenami nawet po blisko 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Generalnie jednak w ośrodkach takich jak Wrocław, Warszawa, Kraków, Poznań, Trójmiasto, średnie stawki w segmencie domów z rynku wtórnego wynoszą około 4000 – 5000 zł/mkw. Warszawa jest nieco droższa. Jeśli natomiast chodzi o atrakcyjne wille – tu wyceny „zaczynają się” od przynajmniej 6000 – 7000 zł/mkw. Jeśli więc ktoś chciałby mieć te 200 metrów kwadratowych takiej nieruchomości, będzie musiał zapłacić przynajmniej około 1,2 mln zł, choć często jest to zdecydowanie więcej.

Poniżej kilka przykładów. Jak zauważymy, premiowane są nie tylko największe rynki mieszkaniowe, ale również mniejsze miejscowości, o ile wyróżnia je piękne położenie, atrakcyjna przyroda. Wille w uznanych kurortach stanowią oczywiście również bardzo drogą ofertę.

Przykładowe ceny nieruchomości typu willa, posiadłość, z rynku wtórnego:

– Posiadłość z XIX wieku w Długopolu – Zdroju została wyceniona na 1,2 mln zł.
– Posiadłość z XIX wieku w miejscowości Ramlewo, koło Kołobrzegu – 5 mln zł. Stawka za metr kwadratowy tej rezydencji to ponad 6300 zł.
– Wrocław – nieruchomość w willowej dzielnicy Zalesie, gruntownie wyremontowana willa z basenem w środku. Cena: 4 mln zł za 220 mkw., co daje cenę metra kwadratowego wynoszącą 18 tys. zł. 1
– Kraków: 180 – metrowy dom w Olszy, cena: 1,35 mln zł, czyli po 7500 zł/mkw.
– Okolice Krakowa: posiadłość w stylu dworku ziemiańskiego, wyceniona na blisko 4,5 mln zł za 514 mkw. (pow. działki 18300 mkw.), co daje cenę wynoszącą ponad 8700 zł/mkw.

Jak więc widzimy – rozpiętość cenowa nieruchomości typu posiadłość, willa może być naprawdę spora. W naszym zestawieniu najwyższą stawkę za metr kwadratowy uzyskała willa we wrocławskiej dzielnicy Zalesie, która jest jedną z willowych lokalizacji w mieście.

Właśnie takie osiedla na dużych wielkomiejskich rynkach są bardzo drogie. Tego typu rejony można określić jako tzw. zielone enklawy, które cechują się z jednej strony względnie dobrym położeniem i skomunikowaniem, dzięki czemu mieszkaniec nie ma poczucia życia na obrzeżach, z drugiej jednak strony gwarantują odpoczynek od miejskiego ruchu i hałasu, a często także obecność terenów zielonych, rekreacyjnych. To tam spotykamy piękne wille i rezydencje, często o charakterze zabytkowym. Przykłady? We Wrocławiu można wymienić choćby Oporów, Zacisze, Karłowice, Biskupin, w Warszawie Anin, Saska Kępa, część Mokotowa oraz rejony podmiejskie – np. Sękocin, w Krakowie – Olsza, Wola Justowska.

Cechy willi i preferencje na rynku domów

Na koniec kilka zdań poświęćmy omówieniu cech, które powinna posiadać prawdziwa willa, oraz trendom widocznym aktualnie na rynku domów jednorodzinnych.

Co rozumiemy przez pojęcie willa? Wywodzi się ono z antyku. W starożytnym Rzymie w willach mieszkali patrycjusze. Obecnie willa to nic innego, jak duży, wygodny i prestiżowy dom wolnostojący, położony na dużej działce, otoczony pięknym ogrodem z elementami małej architektury. Willę wyróżnia oczywiście także wysoki standard, a więc np. wykończenie materiałami wysokiej klasy – np. wyższej jakości drewno, kamień, marmur itp. W środku willa powinna mieć obszerny hall z wyjście ma wielki salon, z kominkiem i przeszkleniami od strony ogrodu oraz wyjściem na taras (tarasy powinny być też na wyższych kondygnacjach). Willa powinna mieć pomieszczenia dedykowane różnym aktywnościom – np. gabinet do pracy, garderobę, pokój do rozrywki – np. salonik telewizyjny, bilardowy, siłownia, sauna. Koniecznym standardem jest kilka sypialni i pokojów do aktywności dziennej.

Najważniejsza jednak rzecz, bez której nie ma mowy o willi, to powierzchnia. Co obecnie znaczy w Polsce określenie duży dom? Wiele się w tej sprawie zmieniło. Jeszcze w latach 90′ standardem było około 180 – 200 metrów kwadratowych. Dziś jest to raczej 130 – 150 mkw. Kupujący oraz budujący na własny użytek wolą domy nieco mniejsze, jako tańsze w utrzymaniu. Rośnie popularność tanich domów kompaktowych, czyli mniejszych niż 100 mkw. Z kolei duże domy wielopokoleniowe, budowane są rzadziej. Nie chodzi tylko o koszty – taka zmiana trendów wynika ze zmian natury obyczajowej i ewolucji stylu życia. Większa mobilność, mniejsza dzietność, czy życie w pojedynkę jako tzw. singiel – te elementy sprawiają, że duże domy są mniej potrzebne. Na tym tle bezapelacyjnie powinny się wyróżniać posiadłości, wille, rezydencje – jako właśnie duże obiekty. Absolutne minimum w tym przypadku to 200 – 250 mkw.

Marcin Moneta – komercja24