komentarze, opinie, gospodarka

Wzrasta liczba kradzieży paliwa i straty z tym związane liczone są w milionach

Pawel Turniak (1)
Wysokie ceny paliw powodują nie tylko wzrost cen towarów i usług. Drogie paliwo stało się także atrakcyjnym towarem dla złodziei. Według danych Komendy Głównej Policji liczba zgłoszonych przypadków kradzieży paliwa wzrosła o blisko 8% w stosunku do 2021 r. i wyniosła ponad 6 tys. zdarzeń. Wartość skradzionego paliwa oraz uszkodzonego przy tym mienia wzrosła aż o 57% – z 13,5 mln zł w 2021 do 21,3 mln zł! To duże zmartwienie nie tylko dla posiadaczy samochodów osobowych, ale także firm transportowych i budowlanych. W związku z tym skokowo wzrosła sprzedaż zabezpieczeń przed tego typu kradzieżami.

Spis treści:
Sposoby zabezpieczeń
Przykładowe urządzenia wykorzystywane przez Seris Konsalnet

Warszawa, 1.12.2022 – Im droższy towar, na który jest duży popyt, tym większa szansa na jego kradzież. Wbrew potocznej opinii kradzieże paliwa nie są domeną nieuczciwych kierowców pojazdów ciężarowych czy operatorów maszyn– znaczna ich część to kradzieże z włamaniem na tereny budów czy na parkingi firm transportowych, coraz częściej zdarzają się również kradzieże na „bezpiecznych” parkingach TIR-ów, na których kierowcy pauzują w trakcie realizacji zleceń.

Cena paliwa wzrosła w od stycznia 2021 r. z 4,5 zł / l (ON) do prawie 8 zł w czerwcu 2022 r. Blisko dwukrotny wzrost ceny wpłynął na skok „popularności” paliwa napędowego wśród złodziei. Zgodnie ze statystykami Komendy Głównej Policji wartość paliwa i ukradzionego lub zniszczonego mienia przy tej okazji (np. korków wlewu paliwa) wyniosły w 2022 r. 21 mln 300 tys. zł. To o 57 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku – wtedy wartość strat wyniosła 13 mln 533 tys. zł. Ilość zdarzeń wzrosła z 5656 do 6095 – o 7,7 proc.

– Kradzież paliwa to duży problem dla firm budowlanych, transportowych, a nawet rolników – mówi Paweł Turniak, Dyrektor ds. Systemów GPS w Seris Konsalnet. – Złodzieje omijają i niszczą standardowe zabezpieczenia, kradną drogie paliwa paraliżując pracę przedsiębiorstw i kierowców. Straty tym spowodowane są z pewnością dużo wyższe niż wynika to ze statystyk Policji, chociaż te i tak są bardzo wysokie. Problem dla przedsiębiorców jest coraz większy – obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania profesjonalnymi zabezpieczeniami takimi jak elektroniczne korki wlewów paliwa, urządzeniami do monitoringu pojazdów w komplecie z precyzyjnym pomiarem poziomu paliwa.

Według danych Seris Konsalnet dochodzi do zdarzeń, które można nazwać zuchwałymi. Okradane są pojazdy, w których znajduje się śpiący kierowca w trakcie obowiązkowego odpoczynku. Złodzieje potrafią uszkodzić zbiornik i wypompować część lub całą zawartość zbiornika – a jest to nawet kilkaset litrów. Znaczący odsetek kradzieży paliwa odbywa się w godzinach pracy – wtedy złodziejami okazują się zazwyczaj pracownicy firmy lub osoby z nimi współpracujące.

Na szczęście dysponujemy rozwiązaniami, które w znaczącym stopniu uniemożliwiają takie zdarzenia. Oferowane przez Seris Konsalnet systemy pozwalają zaalarmować we właściwym czasie, kiedy możliwa jest jeszcze reakcja ograniczająca straty. To nie tylko uniemożliwienie kradzieży paliwa, ale również uniknięcie kosztów związanych z naprawą uszkodzeń oraz kosztów związanych z wyłączeniem pojazdu z eksploatacji na czas naprawy.

Montaż profesjonalnego zabezpieczenia to także większy komfort dla kierowców, którzy rzetelnie wykonują swoją pracę i dzięki zabezpieczeniom nie muszą się zajmować „pilnowaniem paliwa”.

Sposoby zabezpieczeń

Jakie zabezpieczenia są najczęściej stosowane do ochrony cennego paliwa przed złodziejami? Są to nie tylko proste fizyczne zabezpieczenia, jak zamki czy kłódki. Stosowane są systemy telematyczne, które na bieżąco odczytują dane z czujników i elektroniki pojazdu, co pozwala na uzyskanie bieżących informacji o czasie, miejscu otwarcia wlewu zbiornika, ilości zatankowanego paliwa lub jego ubytków oraz całej historii jego poziomu. Urządzenia alarmują także, gdy paliwa zacznie ubywać zbyt szybko. Analiza danych pozwala także na wykrywanie nadużyć, obserwację trendów, ułatwia dyscyplinowanie kierowców co ważne pozwala także szybko wytypować pojazdy, które wymagają serwisu z uwagi na nadmierne zużycie paliwa.

W połączeniu z usługami całodobowej Stacji Monitorowania Alarmów (SMA) Seris Konsalnet, urządzenia tworzą kompletne autorskie rozwiązania ochronne umożliwiające m.in. powiadomienie zleceniodawcy o sytuacjach alarmowych (np. w przypadku próby kradzieży paliwa w zaparkowanym pojeździe) lub reakcję grupy interwencyjnej na miejscu zdarzenia.

Przykładowe urządzenia wykorzystywane przez Seris Konsalnet

  1. Ciśnieniowe lub pojemnościowe sondy paliwa, posiadające homologację, służące do pomiaru poziomu paliwa w zbiornikach pojazdów samochodowych, maszyn budowlanych oraz rolniczych. Jest to niezależny od układu pomiarowego pojazdu oraz najbardziej dokładny sposób monitorowania ilości paliwa w zbiorniku. Sonda może być montowana także we wlewie paliwa, przez co nie ma potrzeby ingerencji w konstrukcję zbiornika paliwa.

  2. Elektroniczne zabezpieczenie korka wlewu służy do kontroli i monitorowania dostępu do wlewu paliwa samochodów ciężarowych, maszyn roboczych, budowlanych i innych. Każde otwarcie korka dzięki zdefiniowanym regułom alarmowym jest rejestrowane w systemie, a zleceniodawca może otrzymywać powiadomienia za pośrednictwem SMS, email lub telefoniczne o otwarciu korka w miejscu lub czasie zdefiniowanym jako sytuacja alarmowa.

  3. Przepływomierze – precyzyjne urządzenia dobrane do konkretnego rodzaju pojazdu lub maszyny, pozwalają na pomiar zużycia paliwa z dokładnością do setnych części litra.

Źródło: Seris Konsalnet.