Informacje dnia

Wszystkie dane przestrzenne w zasięgu kliknięcia. Z innowacyjnego geoportalu skorzystają firmy i osoby fizyczne

DeathtoStock_Wired2
Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego stworzył kompleksowy geoportal lokalny, na którym w postaci kompozycji mapowych zaprezentował różnego rodzaju dane przestrzenne. Innowacyjny geoportal został rozbudowany na bazie rozwiązań technologicznych polskiej firmy GIAP, które pozwoliły na indywidualizację i dobór narzędzi do udostępniania i prezentacji danych.

Za pośrednictwem portalu interesanci znajdą kompleksowe informacje na temat wybranej nieruchomości na terenie miasta, sprawdzą przeznaczenie działki, etc.
Na potrzeby inwestorów została opracowana również kompozycja mapowa prezentująca nieruchomości inwestycyjne.

Jednym z najbardziej czasochłonnych etapów w procesie zakupu gruntów jest badanie rynkowe podczas którego trzeba zebrać i porównać różnego rodzaju informacje o dostępnych działkach. Zarówno dla zwykłego Kowalskiego, jak też dla inwestora czy dewelopera ten proces nadal pozostaje wyzwaniem. Niektóre dane są dostępne wyłącznie na żądanie w urzędzie, inne można znaleźć online, ale brak jednolitego systemu udostępniania danych geodezyjnych mocno utrudnia wyszukiwanie i porównanie uzyskanych informacji. Jednak niedawno na podstawie rozwiązań technologicznych polskiej firmy GIAP Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego stworzył geoportal lokalny, na którym w postaci kompozycji mapowych zaprezentował dane przestrzenne. Na portalu publikowane są m.in dane z zakresu geodezji, urbanistyki, demografii czy również zestawienie aktualnych ofert inwestycyjnych skierowanych do potencjalnych inwestorów.

Za pośrednictwem portalu każda osoba zainteresowana jako klient urzędu znajdzie kompleksowe informacje na temat wybranej nieruchomości na terenie miasta, sprawdzi przeznaczenie działki w kontekście zagospodarowania przestrzennego, zweryfikuje czy wybrany grunt nie leży na terenach zagrożonych powodziami, a nawet jaka jest struktura demograficzna osób mieszkających w okolicy. Na potrzeby Inwestorów została opracowana również kompozycja mapowa prezentująca nieruchomości inwestycyjne. Dzięki dedykowanym wyszukiwarkom można w szybki sposób znaleźć nieruchomość, która spełnia zadane kryteria. Zapotrzebowanie ze strony administracji publicznej w Polsce na kompleksowe geoportale będzie nieustannie rosnąć, ponieważ jest wyjściem naprzeciw potrzebom mieszkańców i inwestorów, a jednocześnie usprawnia pracę urzędników i przynosi spore oszczędności dla samorządów – zapewnia prezes GIAP, członek Zarządu Sputnik Software, Sławomir Hemerling-Kowalczyk.

Tak rozbudowany i zaawansowany system informacji geograficznej, który od niedawna funkcjonuje w UM Gorzów Wielkopolski, pozwolił na uporządkowanie i zebranie wszystkich danych przestrzennych w jednym miejscu, a później dostęp do kompleksowych informacji na temat nieruchomości z dowolnego miejsca o każdej porze. Co więcej geoportal umożliwia użytkownikom tworzenie własnych map na podstawie przygotowanych kompozycji mapowych i dzielenie się stworzonymi danymi z odbiorcami. Do dyspozycji firm inwestorskich czy deweloperskich oraz mieszkańców zostały opracowane intuicyjne narzędzia, które pozwalają na tworzenie własnych analiz przestrzennych.

Innowacyjność tego projektu polega na możliwości indywidualizacji i doboru narzędzi do udostępniania i prezentacji danych przestrzennych, co zostało podyktowane obecnymi na rynku e-usług trendami. Administrator systemu w urzędzie na początku otrzymuje posiadające tylko ogólne funkcje rozwiązanie, które później można rozbudować i dostosować do potrzeb różnych grup interesariuszy. W ten sposób w obrębie poszczególnych geoportali mogą powstać unikatowe o nieograniczonej liczbie podstron zbiory danych do zagospodarowania przestrzennego. Możliwość dostosowania wyglądu portalu, dodawania odpowiednich narzędzi dla wybranych zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych grup użytkowników, czy dodawanie nowo utworzonej kompozycji mapowej w ciągu kilku minut wskazuje na nieprzeciętność rozwiązania, które zostało uruchomione dla Gorzowa Wielkopolskiego – tłumaczy Sławomir Hemerling-Kowalczyk.

W dobie Społeczeństwa 2.0 upowszechnia się dostęp do informacji i szerokiej gamy e-usług, a więc zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania będzie stale rosnąć. Urzędy stają się coraz bardziej otwarte na potrzeby mieszkańców i inwestorów zapewniając im możliwość korzystania z innowacyjnych form kontaktu. Prezentacja wszystkich informacji na dedykowanym portalu mapowym dla pracowników urzędów oznacza oszczędność czasu i daje większą możliwość pracy nad bieżącymi zadaniami poprzez ograniczenie liczby kontaktów z petentami. Dzięki możliwości nadawania odpowiednich ról i widoczności kompozycji dla użytkowników, geoportal staje się również narzędziem pracy i wsparciem w codziennych obowiązkach. Jednocześnie szerokie możliwości konfiguracyjne sprawiają, że wdrożenie nowoczesnego geoportalu przekłada się na poprawę wizerunku miasta lub gminy.

mat.pras.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora