rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Wrocław nieruchomościami komercyjnymi stoi – coraz więcej nowoczesnych biurowców na mapie stolicy Dolnego Śląska

austin-li-201808-unsplash
Stolica Dolnego Śląska może poszczycić się bogato rozwiniętym sektorem biurowym na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Wprawdzie obecnie wielu pracowników wykonuje swoije obowiązki zdalnie w systemie home office, lub pracuje hybrydowo, to jednak zainteresowanie biurami na wynajem wciąż jest spore.

Spis treści:
Skutki pandemii i wojny
Home office i praca hybrydowa konkurentem dla biur stacjonarnych
Deweloperzy nie rezygnują
Oczekiwania biurowych najemców
Biura modułowe zyskują na popularności
Oferta wrocławskich biurowców przyciąga najemców
Biurowy Wrocław wciąż się rozwija

 

Skutki pandemii i wojny
Pandemia koronawirusa oraz wojna, która toczy się od lutego br. na Ukrainie, nie pozostały obojętne dla rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Pandemia koronawirusa mocno nadszarpnęła kondycję sektora biurowego w kraju. Z kolei napływ dużej liczby uchodźców wojennych z Ukrainy, w tym przedsiębiorców, sprawił, że część z nich postanowiła odbudować swoje biznesy na terenie Polski. W efekcie nieco zwiększyło się zainteresowanie biurami na wynajem w kraju.
Sytuacja wciąż jednak nie jest na tyle stabilna, aby móc uznać, że sektor biurowy w pełni wrócił do sił.

Home office i praca hybrydowa konkurentem dla biur stacjonarnych
W okresie lockdownu w Polsce normą stał się zdalny system pracy. Większość osób wykonywała swoje obowiązki służbowe z domowego zacisza, na zasadzie home office. Obecnie, kiedy lockdown już nie obowiązuje, mogłoby się wydawać, że biurowce odzyskają swoich najemców. Tymczasem wiele osób nie powróciło już do stacjonarnych biur i w dalszym ciągu pracują w formule home office.
Na popularności zyskuje również system pracy hybrydowej. Jest on o tyle korzystny, że umożliwia pracownikom wykonywanie obowiązków częściowo zdanie. Te zadania, które muszą być wykonane w biurze stacjonarnym, pracownik może wykonywać przy biurku współdzielonym, z którego w innych godzinach korzystać mogą inni pracownicy firmy. Dla właścicieli przedsiębiorstw oznacza to możliwość redukcji liczby biurek do pracy, a co za tym idzie, przestrzeni biurowej potrzebnej do wynajęcia.

Deweloperzy nie rezygnują
O ile trudno mówić o stabilizacji w sektorze biurowym na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, to jednak deweloperzy wciąż pozostają aktywni. Do użytku w dalszym ciągu oddawane są kolejne metry kwadratowe nowoczesnej powierzchni biurowej do wynajęcia. Najemcy mogą liczyć na coraz to lepsze udogodnienia, które oferują najnowsze obiekty biurowe na terenie stolicy Dolnego Śląska. Nie zapowiada się ponadto, aby inwestorzy mieli przestać dostarczać na rynek nowe projekty biurowe. Deweloperzy, realizując kolejne inwestycje, zwracają uwagę na aktualne potrzeby przedsiębiorców. Dzięki temu biurowce mają do zaoferowania przestrzenie biurowe, które spełniają oczekiwania potencjalnych najemców.

Oczekiwania biurowych najemców
Biura na wynajem w stolicy Dolnego Śląska przyciągają coraz większą liczbę przedsiębiorców, dla których ważne jest prowadzenie biznesu w nowoczesnej i komfortowej przestrzeni. Z uwagi na dużą liczbę biurowców na wrocławskim rynku, przedsiębiorcy mogą liczyć na różnorodność i szeroki wachlarz wyboru.
Jakie kryteria wyboru idealnego biura są istotne z punktu widzenia najemców? Lokalizacja, która dla każdego jest ważna, jest sprawą mocno indywidualną. Dla jednych przedsiębiorców idealne będzie biuro w centrum miasta, dla innych zdecydowanie bardziej odpowiednie będzie usytuowanie biura na obrzeżach miasta.
O ile lokalizacja jest sprawą indywidualną, o tyle dla każdego najemcy ważne jest miejsce parkingowe. Najlepiej, jeśli inwestycja posiada przestronny, zewnętrzny parking, z którego będzie mógł skorzystać nie tylko najemca, ale także jego pracownicy i najemcy. Jak wiadomo, we Wrocławiu – zwłaszcza w centrum, ale również coraz częściej poza nim – o wolne i bezpłatne miejsca parkingowe jest coraz trudniej.
Co do przestrzeni biurowych, to wiele zmieniło się po wybuchu pandemii. Coraz większą popularnością cieszą się biura gabinetowe, gwarantujące większe poczucie odrębności i bezpieczeństwa. Niemniej biura oferujące powierzchnie typu open-space także nie wyszły z mody.
Najemcy zwrócą ponadto uwagę, czy w biurowcu znajduje się winda oraz portiernia. Plusem jest ponadto całodobowa ochrona i monitoring.
Dla wielu przedsiębiorców komfortowe warunki pracy to podstawa, dlatego poszukują oni biur, które wyposażone są w klimatyzację. Istotna jest też infrastruktura otoczenia – im bardziej bogate w lokale handlowe, usługowe i gastronomiczne, tym często lepiej.

Biura modułowe zyskują na popularności
Popularność biur modułowych stale się zwiększa. Najemcy chętnie korzystają z elastycznych powierzchni biurowych, które mogą dopasować do swojego aktualnego zapotrzebowania. Niejednokrotnie najemcy mogą renegocjować warunki umowy, bez ponoszenia wysokich kar umownych. Takie rozwiązanie jest korzystne dla obu stron. Najemca zyskuje biuro dopasowane do swoich potrzeb, a właściciel budynku zyskuje dłuższą współpracę.

Oferta wrocławskich biurowców przyciąga najemców
Wrocław ma do zaoferowania bardzo różnorodne biurowce – od niskich, kameralnych budynków biurowych, po reprezentatywne wieżowce.
Już niebawem najemcy zapełnią nowe inwestycje biurowe we Wrocławiu, takie jak Centrum Południe – kompleks docelowo pięciu budynków zlokalizowany przy ul. Powstańców Śląskich. Nieruchomość docelowo zaoferuje 28 112 metrów kwadratowych powierzchni najmu brutto oraz 1 386 metrów kwadratowych powierzchni usługowo – handlowej. Na najemców czekają takie udogodnienia jak technologie pozwalające na oszczędzanie wody o ponad połowę, zielona energia, czy boisko do koszykówki.
Innym przykładem jest inwestycja Wielka 27, która znajduje się u zbiegu ulic Wielkiej oraz Powstańców Śląskich. Biurowiec liczy 14 pięter i oferuje powierzchnię najmu netto 9 418 metrów kwadratowych netto, z czego 9 106 metrów kwadratowych zajmują biura typu open space.
Na skrzyżowaniu ulic Powstańców Śląskich, Gwiaździstej, Wielkiej i Szczęśliwej znajduje się jedna z flagowych inwestycji we Wrocławiu – Sky Tower. Wysokościowiec oferuje 22000 metrów kwadratowych wysokiej klasy powierzchni biurowej. Są to biura typu open space w kategorii A+.

Biurowy Wrocław wciąż się rozwija
Czy sektor biurowy we Wrocławiu może liczyć na dalszy rozwój? Z pewnością miasto to posiada silną pozycję na rynku nieruchomości komercyjnych w sektorze biurowym na mapie kraju. Deweloperzy i prywatni inwestorzy stale poszukują atrakcyjnych działek, na których mogliby zrealizować planowane projekty inwestycyjne. Faktem jest, że sektor biurowy nie odzyskał jeszcze pełnej stabilizacji, a w jej odzyskaniu nie pomaga rozwijający się trend pracy w systemie hybrydowym. Niemniej deweloperzy wydają się pozostawać w pozytywnych nastrojach. Nowe inwestycje biurowe, które są jeszcze na etapie budowy, pomyślnie realizują proces komercjalizacji. Stanowi to dowód na to, że przedsiębiorcy w dalszym ciągu są zainteresowani wynajmowaniem biur stacjonarnych, jednak poszukują takich, które będą odpowiadały im zarówno pod kątem lokalizacji i standardu, jak i dodatkowych udogodnień oraz ceny za metr kwadratowy biura do wynajęcia.
Biurowy Wrocław w dalszym ciągu będzie się rozwijał, przy czym oczywiście inwestorzy zachowują ostrożność i stale weryfikują bieżące zapotrzebowanie na nowe powierzchnie biurowe wśród potencjalnych najemców.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora