Gospodarka

Wpływ pandemii COVID-19 na koniunkturę gospodarczą wg GUS

g-crescoli-365895-unsplashGłówny Urząd Gospodarczy (GUS) opublikował informację nt wpływu pandemii COVID-19 na koniunkturę gospodarczą – oceny i oczekiwania.

Jak czytamy w raporcie GUS: w większości prezentowanych sektorów gospodarki dyrektorzy ankietowanych jednostek wskazywali głównie na nieznaczne negatywne skutki pandemii i jej konsekwencje dla firm. Na poważne lub zagrażające stabilności firmy negatywne skutki pandemii wskazywały przede wszystkim jednostki handlowe z branży tekstylia, odzież, obuwie (97,6% wskazań, wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem o 13,5 p.proc.) oraz z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (89,0% wskazań, choć tutaj odnotowywany jest spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem o 7,7 p.proc.).

W większości prezentowanych obszarów gospodarki sygnalizowana jest nieznaczna poprawa w odniesieniu do poziomu zamówień składanych przez klientów – mniejsze spadki w porównaniu z poprzednim miesiącem (w porównaniu z hipotetyczną sytuacją, gdyby nie było pandemii) – podsumowują eksperci GUS.