rynek nieruchomości zabytkowych na sprzedaż

WGN sprzedaje zabytkową kamienicę w Łodzi

1450024120Jedna z najatrakcyjniejszych zabytkowych kamienic w Łodzi, gdzie mieszkał m.in. Stanisław Reymont, została wystawiona na sprzedaż. Zajmuje się nią firma WGN.

Zabytkowa nieruchomość położona jest w ścisłym centrum miasta. Ma  powierzchnię 5000m2. Obiekt mieści się  u zbiegu ulic Wólczańskiej i Zielonej – 150m od ulicy Piotrkowskiej oraz kilkaset metrów od nowo-wybudowanego Dworca Łódź Fabryczna.

Kamienica powstała w 1896 r. na zlecenie   Mieczysława (Mendela) Pinkusa wg projektu wybitnego architekta Dawida Lande znajduje się na działce o powierzchni 1500m2. Posiada sześć kondygnacji, 190 pomieszczeń, z całkowitym podpiwniczeniem.Nieruchomość w swej ponad 120-letniej historii spełniała funkcje biurowo-mieszkalne.

Na najwyższych kondygnacjach kamienicy mieli swoje studia wówczas początkujący a później  znani literaci,malarze, artyści oraz rodziny łódzkich fabrykantów. W kamienicy odbywały się od czasu do czasu spotkania artystów oraz wernisaże organizowane w pracowniach malarzy. Częstymi gośćmi byli tutaj m.in. Stefan Jaracz,Juliusz Osterwa oraz Aleksander Zelwerowicz. Swoją pracownię miał tam m.in. wybitny malarz Samuel Hirszenberg. Natomiast w wieżyczce, zwanej również latarnią wynajmował swego czasu nieduże mieszkanko, pisarz Władysław Stanisław Reymont.

Plan Rewitalizacji Łodzi daje możliwość refundacji kosztów remontu tego obiektu – do 70%.

Zabytkowa nieruchomość przylega do innej – zrewitalizowanej –  kamienicy (również wybudowanej przez Mieczysława Pinkusa), przy ulicy Kościuszki 1. W odrestaurowanej części przewidziane są lokalizacje instytucji edukacyjnych związanych z procesami zachodzącymi na styku kultur (m. in. USA, Indii, Brazylii i in.), wdrażające nowe technologie.

W najbliższym sąsiedztwie w przyszłości powstanie trzy-poziomowy parking stanowiący z oferowanym budynkiem integralną całość.