rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Warszawa za droga dla młodych ludzi, najtańszy Frankfurt

Frankfurt nad Menem, źródło: Wikipedia

Frankfurt nad Menem, źródło: Wikipedia

Frankfurt to najprzystępniejsze cenowo miasto do życia dla młodych specjalistów – takie wnioski płyną z raportu Knight Frank dotyczącego światowych metropolii (Global Cities).

Autorzy raportu porównali przeciętne płace dla absolwentów z kosztami życia w popularnych dzielnicach miast (koszt najmu, opłat za media, komunikacji, cen w sklepach) i wyszło im, że młodym ludziom po opłaceniu „życia”najwięcej pieniędzy w portfelu zostaje właśnie we Frankfurcie. Na koniec każdego miesiąca w kieszeni zostaje 60% wynagrodzenia netto.

Młodym specjalistom w Londynie pozostaje już tylko 28%. Niestety na niechlubnym przedostatnim miejscu tego zestawienia (przed Hong Kongiem) uplasowała się Warszawa. Koszty życia w stosunku do zarobków młodych ludzi są w stolicy Polski tak duże, że każdy miesiąc zamykają oni na debecie wynoszącym – 3 proc. Oznacza to, że by się utrzymać pożyczają np. pieniądze od rodziców.

W raporcie dokonano analizy kosztów życia w coraz modniejszych dzielnicach światowych metropolii, rozwijających się wokół obszarów tradycyjnie uznawanych za ich centra biznesowe, takich jak dzielnice wokół Square Mile w Londynie czy centrum Nowego Jorku.

– Wiele nowych dzielnic powstających wokół tradycyjnych centralnych dzielnic biznesowych (CBD), oferuje równie modne i tętniące życiem miejsca, które często są atrakcyjne dla młodych absolwentów dopiero rozpoczynających swoją karierę. W miarę wzrostu popularności tych miejsc rosną jednak także ceny, w związku z czym młodzi absolwenci nierzadko mają trudność z utrzymaniem się w tych dzielnicach.

Nie można już zakładać, że pracownicy z dłuższym stażem wyprowadzają się na przedmieścia. Coraz chętniej pozostają oni bowiem w dzielnicach uznawanych za modne, gdzie konkurencja w zakresie uzyskania dobrej lokalizacji jest coraz większa – uważa James Roberts, dyrektor Działu Badań Rynku Nieruchomości Komercyjnych w Knight Frank.

RANKING MIAST, źródło Knight Frank:

Pozycja

% dochodu pozostałego po odliczeniu wydatków

Frankfurt

1

60%

Berlin

2

57%

Meksyk

3=

48%

Paryż

3=

48%

Edynburg

5

46%

Amsterdam

6

45%

Waszyngton

7

44%

Madryt

8

41%

San Francisco

9

37%

Nowy Jork

10

36%

Pekin

11

35%

Sydney

12

31%

Londyn

13=

28%

Tokio

13=

28%

Kapsztad

15

15%

Singapur

16

10%

Bangalore

17

1%

Szanghaj

18

0%

Warszawa

19

-3%

Hongkong

20

-5%


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora