komentarze, opinie, gospodarka

Wakacje coraz bliżej, inwestorzy budzą się do aktywności. Za ile kupimy ośrodek wypoczynkowy?

Łozowicka.M

Sezon wakacyjny jest coraz bliżej. O urlopie myśli coraz więcej osób, a w ślad za nimi idą inwestorzy. Osoby, które planują start w biznesie hotelarskim, chętnie przyglądają się bieżącej ofercie rynkowej. Za ile można obecnie nabyć ośrodek wypoczynkowy w Polsce?

Spis treści:
Krajowe hotele przyciągają turystów
Duży hotel czy mały pensjonat?
Analiza rynku konieczna do przeprowadzenia
Co oferuje sektor hotelarski w Polsce? Przykładowe oferty biur WGN
Czy to dobry czas na zakup ośrodka wypoczynkowego?

Krajowe hotele przyciągają turystów

Z oferty polskich hoteli chętnie korzystają nie tylko krajowi turyści. Nie brakuje osób zamieszkujących w innych krajach, które właśnie w Polsce planują spędzić najbliższy urlop. Wprawdzie pogoda w naszym kraju nie daje gwarancji słonecznych dni, jednak atrakcje, jakie mają do dyspozycji turyści, wydają się być wystarczające. Hotele już teraz notują wzmożone zapytania o oferty noclegowe.
Polska oferta hotelowa jest bardzo zróżnicowana, co należy zaliczyć na plus. W ośrodkach wakacyjnych można znaleźć zarówno luksusowe ośrodki hotelowe, jak również mniejsze, butikowe lub apartamentowe inwestycje.

Duży hotel czy mały pensjonat?

Wybór odpowiedniej nieruchomości komercyjnej w segmencie hotelarskim wcale nie jest rzeczą prostą. Inwestor musi oszacować, jaki jest jego budżet, którzy przeznaczy na nabycie obiektu. Ponadto musi wyliczyć, ile będzie kosztowało comiesięczne utrzymanie nieruchomości inwestycyjnej. Oszacowanie oczekiwanych przychodów także jest niezmiernie ważne. Na tej podstawie inwestor będzie mógł wybrać nieruchomość komercyjną, która będzie posiadała odpowiednią ilość pokoi hotelowych, których wynajem złoży się na zysk inwestora. Kolejną rzeczą są dodatkowe usługi hotelowe, kierowane nie do gości indywidualnych, lecz biznesowych. Sale konferencyjne wymagają dodatkowej przestrzeni, zatem przy wyborze odpowiedniego obiektu inwestor musi wziąć tę kwestię pod uwagę.

Analiza rynku konieczna do przeprowadzenia

Inwestor planujący nabyć ośrodek wypoczynkowy, powinien przeanalizować lokalny rynek nieruchomości. Pierwszą kwestią, na jaką powinien zwrócić uwagę, jest potencjał turystyczny w regionie. Jak wielu turystów odwiedza daną miejscowość co roku, czy turystyczna infrastruktura otoczenia jest na tyle rozbudowana, aby przyciągać coraz to więcej urlopowiczów itp.
Kolejną kwestią jest analiza konkurencji. Inwestor powinien zweryfikować, jak dużo hoteli i ośrodków wypoczynkowych znajduje się w regionie. Jaki standard oferują, jakie zapewniają atrakcje, oraz jakie mniej więcej mają obłożenie, zarówno w sezonie wakacyjnym, jak również poza nim.
Inwestor powinien mieć na uwadze, że bycie właścicielem rentownej nieruchomości turystycznej to nie wszystko. Powinien zdawać sobie sprawę z tego, że sukces jest uzależniony w dużej mierze os sposobu zarządzania obiektem. Jeśli inwestor dopiero wchodzi na rynek hotelowy i nie ma doświadczenia w prowadzeniu ośrodka turystycznego, powinien rozważyć współpracę z doświadczoną kadrą zarządzającą i zatrudnić wykwalifikowanego managera dla swojej nieruchomości inwestycyjnej.

Co oferuje sektor hotelarski w Polsce? Przykładowe oferty biur WGN

W ofercie biur WGN znajdują się atrakcyjne ośrodki wypoczynkowe wystawione na sprzedaż. Warto im się przyjrzeć, ponieważ stanowią dobre przykłady na to, aby określić jaką nieruchomość inwestycyjną można nabyć w określonej cenie i lokalizacji.

Pierwszą z przykładowych nieruchomości inwestycyjnych jest ośrodek wypoczynkowy położony w Łęgu, w gminie Kruszyna. Wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości komercyjnej jest WGN Radomsko. Ośrodek położony jest pośród lasów, nad rzeką Warta. Powierzchnia działki inwestycyjnej, na której został wybudowany ośrodek wypoczynkowy, wynosi 4300 metrów kwadratowych. Budynki, które wchodzą w skład nieruchomości, są w ciągłym użyciu i przynoszą właścicielowi przychody.

Cały ośrodek wypoczynkowy jest oświetlony i wyposażony w radiowęzeł. Jest to ciekawa opcja turystyczna dla rodzin z dziećmi, ponieważ na terenie nieruchomości znajdują się huśtawki dla dzieci, miejsce na ognisko i grilla, zadaszone stały z ławkami. Do dyspozycji gości oddany jest parking. W najbliższej okolicy znajduje się wypożyczalnia kajaków oraz stajnia. Powierzchnia budynku wynosi 300 metrów kwadratowych. Nieruchomość inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż za 959 500 złotych. Daje to cenę rzędu 3 198 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Kolejną nieruchomością o charakterze turystyczną, jaka jest wystawiona na sprzedaż w ofercie WGN, jest posiadłość położona w miejscowości Ocice. Wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości turystycznej jest WGN Bolesławiec. Ośrodek wypoczynkowy liczy 700 metrów kwadratowych powierzchni i posadowiony jest na działce o powierzchni 7000 metrów kwadratowych. Jest to dom z przełomu XVIII/XIX wieku, który położony jest w malowniczej miejscowości Ocice. Budynek liczy trzy kondygnacje oraz strych. Dodatkowo jest częściowo podpiwniczony, co stwarza dodatkowe możliwości adaptacyjne.

Ośrodek daje duże możliwości adaptacyjne. Obecnie wymaga on remontu. Cena ofertowa nieruchomości inwestycyjnej wynosi 1 200 000 złotych, co daje kwotę rzędu 1714 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Jeszcze jednym przykładem nieruchomości inwestycyjnej wystawionej na sprzedaż jest ośrodek wypoczynkowy w Kołobrzegu, położony blisko plaży. Lokalizacja niewątpliwie stanowi w tym przypadku duży atut dla obiektu. Wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości w segmencie hotelowym jest WGN Szczecin. W ramach sprzedaży oferowanych jest około 35 procent działów w obiekcie wypoczynkowym oraz około 30 procent udziałów w częściach wspólnych.

Ośrodek wystawiona na sprzedaż zlokalizowany jest w strefie uzdrowiskowej. W ofercie nieruchomości znajduje się ponad 80 komfortowych apartamentów z łazienkami. Łącznie hotel może przyjąć jednorazowo od 135 do 200 osób. Do dyspozycji gości są ponadto: recepcja, kawiarnia, restauracja hotelowa, sala konferencyjna, basen, gabinet SPA, jacuzzi, siłownia, sauny itp. Goście mogą też skorzystać z podziemnego parkingu. Cena ofertowa nieruchomości inwestycyjnej wynosi 12 500 000 złotych, co daje 5130 złotych za metr kwadratowy.

Czy to dobry czas na zakup ośrodka wypoczynkowego?

Inwestowanie kapitału finansowego w ośrodek wypoczynkowy może być obecnie dobrym pomysłem. Jak każda inwestycja, również ta lokowana w nieruchomości, posiada potencjał ryzyka. Istnieje wiele czynników, które inwestor planujący zakup ośrodka wypoczynkowego powinien wziąć pod uwagę. Inwestor, który przeprowadzi wnikliwą analizę lokalnego rynku przed zakupem nieruchomości inwestycyjnej, oraz będzie należycie nią zarządzał podczas prowadzenia działalności, może liczyć na satysfakcjonujące zyski finansowe.
Inwestor powinien mieć na uwadze, że inwestowanie w nieruchomości o charakterze turystycznym wiąże się z ryzykiem sezonowości. Co to oznacza? Że nawet, jeśli określona lokalizacja przyciąga dużo potencjalnych gości w sezonie, o tyle poza nim dana miejscowość turystyczna może świecić pustkami. Oczywiście bezpieczniejszą opcją jest inwestowanie w nieruchomość w takiej lokalizacji, która zapewni napływ gości hotelowych zarówno w sezonie, jak również poza nim. Mowa tutaj zarówno o gościach prywatnych, jak i o biznesowych.
Podsumowując – zakup ośrodka wypoczynkowego może być opłacalną inwestycją. Wiele zależy jednak od potencjału danej nieruchomości, oraz lokalizacji, w jakiej się znajduje.

Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna

Komercja24.pl