komentarze, opinie, gospodarka

Usługi dla biznesu zajmują już 2 mln mkw. biur

Mateusz_Polkowski

Mateusz_Polkowski

Sektor usług dla biznesu w Polsce zajmuje już ok. 2 mln mkw. biur – wynika z analiz JLL. Liczba ta systematycznie rośnie.

Wg ABSL – w centrach usług dla biznesu w Polsce pracuje 212 000 osób, a liczba ta może wzrosnąć nawet do 300 000 w 2020 r. Oznacza to, że branża będzie potrzebować kolejnych metrów kwadratowych biur.

Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL: „Sektor usług dla biznesu w Polsce może potrzebować rocznie ok. 250 000 mkw. nowej powierzchni biurowej. Jest to efektem rozwoju branży i systematycznego wzrostu zatrudnienia”.

Wzrost zajmowanej powierzchni może mieć też związek z nowym podejściem pracodawców do oferowanej pracownikom przestrzeni w biurze i coraz większą popularnością rozwiązań z zakresu planowania środowiska pracy.

Większa liczba sal do spotkań, pracy projektowej, kreatywnej i cichej czy przestrzenie do integracji to coraz popularniejsze rozwiązania w biurach.

Z badań przeprowadzonych przez JLL i Skanska wśród pracowników sektora usług biznesowych wynika, że dla aż 65% ankietowanych nowocześnie zaprojektowane, obszerne biuro sprzyjające produktywnej pracy może przekonać do wybrania pracodawcy, który oferuje takie rozwiązanie.

Sektor usług dla biznesu od lat jest kluczowym najemcą biurowców, szczególnie poza Warszawą. Udział firm z tej branży w wynajętej powierzchni biurowej w Krakowie wynosi 67%, w Łodzi – 52%,we Wrocławiu – 51%, w Rzeszowie – 37%, a w Katowicach – 35%. Dla porównania, w Warszawie na centra usług dla biznesu przypada 9% zajętej powierzchni biurowej.