komentarze, opinie, gospodarka

Trzy kwartały na rynku biur – raport

mateusz_polkowski_2Firma doradcza JLL podsumowała pierwsze trzy kwartały 2016 roku na rynkach biurowych w Warszawie i w pozostałych ośmiu największych polskich miastach.

Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie. Łącznie, w I-III kw. w Warszawie i pozostałych największych miastach podpisano umowy najmu na 932 700 mkw. Na Warszawę przypadło 530 700 mkw., a 402 000 mkw. na główne rynki poza stolicą.

– Co ciekawe, w tym okresie żadna z największych umów najmu odnotowana w Warszawie nie przekroczyła 10 000 mkw. Dużo większe metrażowo kontrakty podpisywano w miastach regionalnych –  informuje Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w JLL.

„Jeżeli chodzi o rynek biurowy poza stolicą, to największą aktywność najemców odnotowano w Krakowie – 149 750 mkw. i Wrocławiu – 78 850 mkw. Na te miasta przypadło 56% całkowitego popytu zarejestrowanego w miastach regionalnych. Warto również zauważyć, że poza Warszawą motorem wzrostu popytu były głównie transakcje przednajmu, które dotyczyły prawie 40% wynajętej powierzchni. Przyczyniło się to do rozpoczęcia realizacji nowych projektów biurowych, szczególnie w Krakowie”, informuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych w JLL.

Podaż

Łącznie, w I-III kw. w Warszawie i pozostałych ośmiu największych miastach w Polsce oddano do użytku ponad 691 000 mkw. powierzchni biurowej, z czego blisko 379 000 mkw. w Warszawie, a 312 500 mkw. poza nią. Wyłączając stolicę, w I-III kw. najwięcej biur ukończono w Krakowie – aż 32% całkowitej powierzchni oddanej użytku w miastach regionalnych w tym okresie. Największe projekty biurowe oddane do użytku poza Warszawą to Tryton Business House w Gdańsku, O3 Business Campus w Krakowie oraz University Business Park B w Łodzi. Największym projektem ukończonym od początku roku w Warszawie był Warsaw Spire A.

„Na koniec III kw. w budowie było ok. 1,43 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego na największe miasta regionalne przypadało 879 000 mkw. Dużą aktywność deweloperów rejestrujemy w Krakowie – 272 900 mkw. i we Wrocławiu – 215 850 mkw. Te dwa miasta mają 55% udziału w całkowitej powierzchni biurowej w budowie na rynkach poza Warszawą”, wylicza Mateusz Polkowski.

W Warszawie powstaje ok. 550 000 mkw. biur.