komentarze, opinie, gospodarka

Świetne wyniki europejskiego rynku nieruchomości komercyjnych

ID-10025978Europejski rynek nieruchomości komercyjnych pewnym krokiem wszedł
w 2015 r., z łączną wartością transakcji inwestycyjnych w I kwartale, sięgającą 50,1 mld euro – wynika  z najnowszego raportu firmy Knight Frank„EuropeanQuarterly. Commercial Property Outlook”.

Wartość inwestycji w I kwartale 2015 r. wzrosła o 44% wobec analogicznego okresu w 2014 r. i tym samym był to najlepszy I kwartał od 2007 r. Prognozy na pozostałą część 2015 r. są coraz lepsze w związku z poprawą perspektyw gospodarczych w Europie w ostatnim czasie. Całkowita wartość inwestycji ma przekroczyć 200 mld euro, po raz pierwszy od szczytu w 2007 r.

Wraz z rosnącym apetytem inwestorów na bardziej ryzykowne transakcje rośnie wartość inwestycji  w różnych miastach regionalnych i na rynkach peryferyjnych. Po imponującym odrodzeniu rynków inwestycyjnych w Hiszpanii i Irlandii w 2014 r., w ostatnich dwóch kwartałach obserwuje się duży wzrost aktywności na rynkach we Włoszech i w Portugalii.

Matthew Colbourne, Associate w dziale Badań Rynków Międzynarodowych, powiedział: „Dobry wynik w I kwartale wskazuje, że może to być kolejny dobry rok dla europejskiego rynku inwestycyjnego. Przewidujemy, że w 2015 r. roczna wartość transakcji sięgnie ok. 220 mld euro, ustanawiając tym samym nowy rekord od czasów recesji. W niektórych krajach możliwe jest nawet przekroczenie poziomu odnotowanego w okresie, kiedy rynek był u szczytu formy. Wzrostowi inwestycji sprzyjać będzie poprawa perspektyw gospodarczych w Europie, a aktywność zagranicznych inwestorów może rosnąć przez osłabienie euro, dzięki czemu ceny nieruchomości europejskich stają się coraz bardziej atrakcyjne dla wielu globalnych inwestorów.