rynek nieruchomości na wynajem

Stabilna aktywność najemców na rynku nieruchomości biurowych w Warszawie

BNPPRE_REVIEW. Rynek biurowy w Warszawie Q1 2025
Stabilna aktywność najemców na rynku nieruchomości biurowych w Warszawie.

Na warszawskim rynku biurowym najemcy pozostają aktywni i nadal poszukują biur w centralnych lokalizacjach, mimo malejącego wolumenu nowo dostarczanej powierzchni. Jak pokazuje raport BNP Real Estate Poland „Review – rynek biurowy w Warszawie I kw. 2025 roku”, na obecną sytuację wpływa niska podaż ukończonych projektów z początku tego roku, jak i planowanych inwestycji w kolejnych latach. Dodatkowo, spadek współczynnika pustostanów przekłada się na ograniczoną dostępność przestrzeni dla najemców.

Aktywność najemców, szczególnie w centrum

Całkowita aktywność najemców na warszawskim rynku biurowym w 2024 roku wyniosła około 740 tys. m. kw., co stanowiło wynik nieznacznie niższy od tego zarejestrowanego w 2023 roku. Wygląda na to, że początek 2025 roku przyniósł stabilizację, ponieważ wolumen transakcji w stolicy pomiędzy styczniem a marcem osiągnął wartość 160 tys. m kw., co oznacza 17% wzrost względem analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Do najważniejszych transakcji najmu w pierwszym kwartale 2025 roku należy umowa zawarta przez Enter Air na najem 9,8 tys. m. kw. powierzchni w budynku Bokserska Office Center, zlokalizowanym w strefie Służewiec, z przeznaczeniem na potrzeby własne. Drugą co do wielkości był najem przez CD Projekt 5,6 tys. m. kw. powierzchni biurowej w biurowcu CD Projekt, położonym w strefie Wschód. Na trzecim miejscu uplasowała się transakcja Elanco Polska – odnowiono umowę najmu na 4,4 tys. m. kw. w budynku The Warsaw Hub B. Kolejne dwie transakcje zostały objęte klauzulą poufności co do tożsamości najemców. Jeden z nich odnowił umowę na 4,2 tys. m. kw. w budynku Central Tower, a drugi podpisał nową umowę najmu 4,1 tys. m. kw. w budynku Moniuszki 1a.

Jak pokazują dane z raportu BNP Paribas Real Estate Poland, większość powierzchni (63%) wynajęto w centralnych strefach biurowych miasta, co przekłada się na prawie 101 tys. m kw. wynajętej powierzchni w tej strefie.

Największy udział w strukturze wolumenu transakcji brutto przypadł nowym umowom (48%), co oznacza nieznaczny wzrost o 0,01 p.p. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Odnowienia umów stanowiły 26%, udział ekspansji wyniósł 9%, natomiast najem na potrzeby własne odpowiadał za 17% wolumenu. Wartości te były bardzo zbliżone do zarejestrowanych w analogicznym okresie w roku ubiegłym. W pierwszym kwartale 2025 roku udział umów zawieranych na etapie realizacji inwestycji w całkowitym wolumenie transakcji wyniósł 5%, co oznacza nieznaczny wzrost o 0,01 p.p. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Wyraźniejszy wzrost widoczny jest w ujęciu rocznym – w ostatnich czterech kwartałach udział przednajmu sięgnął 15%.

– „W strukturze wolumenu transakcji brutto prawie 50% całkowitego popytu stanowiły nowe umowy najmu, wliczając w to umowy przednajmu. Jest to ważny sygnał dla rynku, że firmy z wyprzedzeniem starają się zabezpieczyć najlepsze lokalizacje, będąc świadome istniejącej luki podażowej” – podkreśla Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektorka Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate Poland.

[fragment artykułu]

Źródło: BNP Paribas Real Estate / materiał prasowy


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora