komentarze, opinie, gospodarka

SAVILLS: firmy wciąż chętne na elastyczne powierzchnie biurowe na polskim rynku nieruchomości komercyjnych

asdfgg
Z najnowszego raportu Flexmark opracowanego przez platformę
Workthere.pl umożliwiającą wyszukiwanie elastycznych biur wynika, że większe firmy zatrudniające ponad 101 osób oraz scaleupy (21-100 pracowników) stanowią już 54% klientów korzystających z elastycznych biur na świecie. Dla porównania w ubiegłym roku ich udział wynosił 42%. Wzrost ten również znajduje odzwierciedlenie w skali globalnego popytu. Udział większych firm wzrósł z 22% w 2022 roku i niecałych 13% w 2020 roku do obecnych 34%.

Szersze wyzwania gospodarcze utrudniły wielu większym firmom podejmowanie decyzji dotyczących najmu powierzchni w dłuższej perspektywie. Z tego względu często biorą one pod uwagę elastyczne powierzchnie biurowe jako rozwiązanie krótko- czy nawet długoterminowe. Firmy te dostrzegają zalety elastycznych biur, co z kolei bezpośrednio przekłada się na popyt w tym sektorze. Przewidujemy, że większe firmy nadal będą liczącym się najemcą na rynku elastycznych powierzchni biurowych” – mówi Cal Lee, dyrektor platformy Workthere na świecie.

Workthere również zwraca uwagę, że wskaźnik obłożenia elastycznych powierzchni biurowych (według liczby umów) utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie w przypadku zarówno wydzielonych, jak i współdzielonych biur. Dla wydzielonych biur wynosi on obecnie 83% w porównaniu z 81,4% przed pandemią. Z kolei w przypadku współdzielonych biur wzrósł on z 60,2% w 2020 roku, w którym ukazał się pierwszy raport Flexmark, do 70,5%. Najwyższe średnie wskaźniki obłożenia biur wydzielonych obserwuje się Wielkiej Brytanii i Azji, gdzie wynoszą odpowiednio 85% i 87,5%, co świadczy o szybszym powrocie pracowników do biur po zakończonej pandemii.

Pomimo sporych problemów w światowej gospodarce i licznych przekazów medialnych na temat kondycji WeWork, dane opublikowane w naszym raporcie pokazują, że sektor elastycznych powierzchni biurowych wykazuje się znaczną odpornością. W ubiegłym roku wskaźnik obłożenia (według liczby umów) powrócił do wielkości obserwowanych przed pandemią, a w tym roku utrzymuje się na stabilnym poziomie, przy czym wraz z rosnącą popularnością pracy w modelu hybrydowym najemcy poszukują powierzchni z dostępem do większej ilości budek akustycznych i salek konferencyjnych” – dodaje Cal Lee.

Raport również opisuje oczekiwania najemców elastycznych biur na świecie, których interesują przede wszystkim sale konferencyjne i budki akustyczne – są to najbardziej istotne elementy oferty dla odpowiednio 28% i 24% klientów. Wśród innych ważnych potrzeb znalazły się biurka z regulacją wysokości i przestrzeń do współpracy, na które zwraca uwagę odpowiednio 10% i 12% firm poszukujących elastycznych biur.

Ponadto z raportu opracowanego przez Workthere wynika, że zdaniem 14% operatorów największą zmianą na rynku elastycznych powierzchni biurowych w najbliższych pięciu latach będzie wzrost udziału umów o zarządzanie. Na kolejnym miejscu znajduje się wzrost popularności rezerwacji dokonywanych online oraz powierzchni lifestylowych i designerskich, na co wskazuje 11% ankietowanych operatorów. To ciekawa zmiana w porównaniu z rokiem 2022, w którym powszechnie uważano, że największy wpływ na segment elastycznych powierzchni biurowych będą miały biura zeroemisyjne.

Na rynku flex w Polsce nadal przeważają standardowe umowy najmu. Operatorzy podpisują je z wynajmującymi budynki na 7-10 lat, natomiast podnajmują te powierzchnie firmom na krótsze okresy – średnio ok. 12 miesięcy. Obecnie pojawiają się jednak nowe modele biznesowe, np. spółki łączące właścicieli budynków z operatorami, w których dzielą się oni zyskiem pozostałym po zapłaceniu przez operatora minimalnego czynszu. Rozwiązanie to pozwala na zmniejszenie ryzyka operatorów lub podzielenia się nim z wynajmującymi” – mówi Thomas Jodar, Associate Director w Savills, lider projektu Workthere w Polsce.

Źródło: Savills.