Architektura i design

Sala koncertowa w Toruniu otwarta – zadziwia formą

Mostostal_Warszawa_15 Mostostal_Warszawa_14

2015-12-12 Torun Uroczyste otwarcie Centrum Kulturalno Kongresowego JORDANKI w Toruniu. Fot. Wojtek Szabelski / freeepress.pl freepress.pl agencja fotograsficzna skr. poczt. 116 87-100 torun 1 wojtek.szabelski@gmail.com tel. + 48 601 68 21 31

Mostostal_Warszawa_12Centrum Kulturalno-Kongresowe na Jordankach w Toruniu zostało oficjalnie otwarte. Uroczystość odbyła się 12 grudnia. Nowy obiekt został  zbudowany według projektu światowej sławy architekta – Fernando Menisa.

Hiszpański projektant przyznał, że inspirował się gotycką architekturą Torunia, wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Wykonawcą inwestycji był Mostostal Warszawa.

Centrum Koncertowe w Toruniu ma sześć kondygnacji i około 22 tys. m² powierzchni. W jego wnętrzu znajdują się: sala ze sceną i kanałem dla orkiestry, widownia na 880 miejsc i scena plenerowa na 300 miejsc, a także pomieszczenia techniczne, administracyjne i socjalne. Głównym założeniem projektu było stworzenie wielofunkcyjnego obiektu, który pozwoli na organizację różnorodnych wydarzeń: koncertów symfonicznych, jak i popowych, widowisk teatralnych, a także targów oraz pokazów mody.

Przy budowie Centrum Kulturalno-Kongresowego zastosowano  m.in. technologię wyłożenia fasady obiektu tzw. PIKADO. Na jednej stronie szalunku przyklejana jest połamana i chaotycznie ułożona cegła. Między jego drugą stroną a cegłą wlewany jest beton, który wypełnia wszystkie szczeliny. Po utwardzeniu materiału betonowa powierzchnia jest skuwana w taki sposób, aby jak najmocniej ją odsłonić. Architekt chciał tym zabiegiem nawiązać do gotyckiej starówki Torunia. Ponadto – oprócz funkcji estetycznej – pikado stanowi istotny element akustyki budynku. Ciekawym rozwiązaniem jest również mobilna ściana pomiędzy dużą salą koncertową, a salą kameralną, która jest najwyższą ruchomą przegrodą w Polsce.