Rynek powierzchni biurowych

Rynek powierzchniu biurowych w Katowicach – podsumowanie

Silesia_Star_004-1-800-600-80Dobra lokalizacja, rozwinięta infrastruktura i dostęp do wykształconych kadr – to atuty Katowic, które sprzyjają napływowi nowych inwestycji, również z sektora usług dla biznesu – uważają eksperci JLL. Z danych ABSL, w Aglomeracji Katowickiej działają już 64 centra usług dla biznesu. Są tu tak znane firmy, jak m.in.  Capgemini, IBM, ING, Unilever, Ericsson, Oracle czy PwC.

337 tys. mkw. to całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych w Katowicach (stan na III kw. 2014). Miasto zajmuje pod względem wielkości rynku biurowców 5 miejsce w kraju – podkreślają eksperci JLL – po Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście.

Od początku roku do końca III kw. br. w Katowicach do użytku oddano 26 900 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Do końca roku rynek zasili kolejne 33 000 mkw., a całkowita nowa podaż w 2014 r, sięgnie ok. 60 000 mkw. Największe inwestycje to GPP Business Park II&III (15 000), Silesia Star I (12 700) czy Silesia Business Park I (10 700).

– Z naszych analiz wynika, że w ostatnich pięciu latach rynek biurowy w Katowicach urósł o ok. 55%. Deweloperzy błyskawicznie zareagowali na duże zapotrzebowanie na biura generowane przez zwiększającą się liczbę najemców, ze szczególnym uwzględnieniem firm z sektora usług dla biznesu – wylicza Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Poziom pustostanów w Katowicach wynosi obecnie niecałe 10 proc. Stawki najmu w najlepszych obiektach biurowych utrzymują się na stałym poziomie od 12,5 do 13,75 euro za mkw. miesięcznie.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora