komentarze, opinie, gospodarka

Rynek mieszkaniowy w Polsce po I kw. 2016 wg REAS

BravoPierwszy kwartał 2016 roku przyniósł kolejne świetne wyniki branży deweloperskiej. Wg REAS sprzedaż rok do roku wzrosła o blisko 25 proc. O 21 proc. wzrosła też liczba mieszkań w ofercie deweloperskiej na analizowanych, głównych rynkach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź).  Z kolei liczba gotowych mieszkań niesprzedanych spadła o ponad 23 proc.

Wszystko to nie skutkuje jednak wyraźną zwyżką cen. Na rynku nadal dominuje stabilizacja. Wg REAS w ciągu roku ceny wzrosły zaledwie o nieco ponad 3 proc.

Eksperci podkreślają jednak rekordową sprzedaż: ” W czterech kolejnych kwartałach na rynku pierwotnym sprzedanych zostało prawie 54,7 tys. lokali. Jest to najwyższy dotychczas odnotowany w 12 kolejnych miesiącach wolumen sprzedaży.”

Mimo świetnych wyników I kwartału, twórcy raportu w prognozach zachowują ostrożność z dwóch powodów: wstrzymania wypłat z MDM na ten rok i kurczenia się środków na lata kolejne, co może wyraźnie uderzyć w popyt, oraz z powodu niepewności związanej z nowymi planami rządowymi dotyczącymi polityki mieszkaniowej.