komentarze, opinie, gospodarka

Rynek mieszkaniowy pobija własne rekordy. Świetne dane za 2017 rok

image-3033200_640

Ponad 72 tysiące nowych mieszkań sprzedanych w największych miastach kraju – takim wynikiem zakończył się rok 2017 na rynku pierwotnym. Tym samym deweloperzy pobili własny rekord sprzedażowy z roku wcześniejszego, gdy nabywców zyskało ponad 62tys. mieszkań.

Takie dane dostarcza REAS w swoim najnowszym raporcie. Wyniki sprzedaży okazały się lepsze od tych z 2016 roku aż o ponad 17 proc. I choć  wzrosła również podaż (deweloperzy oddali ponad 67 tys. mieszkań – o 2 tys. więcej niż rok wcześniej) to jednak, jak podkreślają autorzy raportu, po raz pierwszy podaż przestała nadążać za popytem, co poskutkowało wzrostem cen.

Według REAS mocno podrożały mieszkania w Trójmieście – aż o 15 proc., z kolei w Łodzi i w Warszawie wzrost wyniósł ponad 8 proc. Popyt głównie generowały zakupy za gotówkę lub z wysokim wkładem własnym – głównie w celach inwestycyjnych.

Co dalej z rynkiem mieszkaniowym? Eksperci uważają, że ten rok będzie trudniejszy, choć zmiany nie będą bardzo odczuwalne. W każdym razie może być to początek końca hossy w mieszkaniówce. Po stronie podaży zagrożeniem jest m.in. brak terenów inwestycyjnych, który może poskutkować dalszym wzrostem cen. Po stronie popytu największy wpływ będzie miała ewentualna podwyżka stóp procentowych, która ograniczy zdolność kredytową, a także stopniowo (jeśli będzie seria podwyżek) będzie zmniejszać rentowność inwestycji pod wynajem.