komentarze, opinie, gospodarka

Rynek magazynowy będzie szedł jak burza w 2018 roku

Py__-_Fabia_czyk_Katarzyna__3_

Branża logistyczno-magazynowa w Polsce ma się doskonale i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja w 2018 roku miała się zmienić. W skali roku podaż nowych magazynów potrafi urosnąć o kilkanaście procent, a mimo to współczynnik pustostanów utrzymuje się na niskim poziomie – piszą eksperci BNP Paribas Real Estate

Eksperci z Działu Powierzchni Magazynowych i Logistycznych BNP Paribas Real Estate Poland podkreślają, że 2018 będzie stał także pod znakiem zwiększonego zainteresowania krajowym rynkiem firm z Dalekiego Wschodu. Ogromna rola Chin w globalnej gospodarce powoduje, że idea i projekt Nowego Jedwabnego Szlaku – łączącego korytarzami transportowymi Chiny i Europę – z miesiąca na miesiąc zyskuje kolejnych zwolenników.

Polska – dzięki swojemu strategicznemu położeniu – może okazać się dla wielu eksporterów z państwa środka przewodnikiem w dalszym rozwoju na kontynencie.

Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych BNP Paribas Real Estate Poland
– Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland prognozują dalszy wzrost znaczenia ekologicznej certyfikacji nowo budowanych obiektów magazynowych. Zielony profil inwestycji, niższe zużycie energii, większe współczynniki doświetlenia światłem naturalnym i zmiana oświetlenia na LEDowe to nie tylko jedne ze sposobów wzmacniania konkurencyjności obiektów, ale także na obniżanie kosztów ich utrzymania. Jednym z hamulców, który może mieć wpływ na obniżenie dynamiki rozwoju sektora magazynowego mogą być m.in. dostępność siły roboczej, rosnące oczekiwania płacowe i stopniowe otwieranie się zachodnich rynków na pracowników ze Wschodu.