rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Rynek galerii handlowych w Polsce

Plac Unii City Shopping(2)

Centra handlowe w Polsce to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów rynku komercyjnego. Moda na wielkoformatowe sklepy przyszła z zachodu, a liczby mówią same za siebie. W Polsce, średnio na tysiąc mieszkańców przypada ok. 250 m2 powierzchni handlowej, a dla porównania w Niemczech już tylko ok. 190 m 2.

Obecnie obserwuje się dużą ekspansję galerii handlowych trzeciej generacji. Zdecydowanie odchodzi się od projektów, gdzie pierwsze skrzypce grały hipermarkety (głównie spożywcze) z pomniejszą galerią handlową. Galerie handlowe nowej generacji to wielkoformatowe powierzchnie z wydzieloną częścią handlową, rozrywkową i często restauracyjną. Coraz częściej powstają duże parki handlowe, które są skupiskami galerii handlowych o różnych profilach. Największy w Polsce park handlowy znajduje się na podwrocławskich Bielanach. Park handlowy Bielany ma powierzchnię 147 000 metrów kwadratowych GLA.

Rynek galerii handlowych na Górnym Śląsku wzbogacił się ostatnio o dwie pozycje: oddano do użytku Galerię Galena w Jaworznie oraz Supersam w Katowicach. Cała górnośląska aglomeracja ma 2,2 mln mieszkańców, natomiast suma powierzchni handlowych wynosi 1,1 mln metrów kwadratowych GLA. Znajdują się tam 43 galerie handlowe, na każdą z nich przypada 50,3 tys osób. Specjaliści zauważają, że region nie jest przesycony galeriami handlowymi, nie oznacza to jednak małej podaży. Katowice i Gliwice to główne ośrodki konurbacji śląskiej i większa ilość powierzchni handlowych znajduje się właśnie w tych miastach.

Krakowska aglomeracja to 1 mln mieszkańców, a rynek powierzchni handlowych wynosi 548 tys metrów kwadratowych GLA. W sumie, piętnaście galerii handlowych w aglomeracji krakowskiej daje 530 metrów kwadratowych na 1000 mieszkańców. Największa galeria handlowa to Bonarka City Center, która ma 91 tys metrów kwadratowych GLA.

Łódzka aglomeracja skupiona jest wokół innowacyjnego projektu, zakrojonego na szeroką skalę, Nowe Centrum Łodzi. Projekt przewiduje proces rewitalizacji ok. 100 ha powierzchni. Aglomeracja Łodzi to 980 tys mieszkańców, natomiast powierzchnia galerii handlowych w sumie wynosi 508 tys metrów kwadratowych GLA, co daje 519 metrów kwadratowych na 1000 mieszkańców. Znajdują się tutaj aż dwie duże galerie handlowe, zaliczane do jednych z największych w Polsce, Manufaktura oraz Port Łódź.

Aglomeracja poznańska to 824 tys mieszkańców i 622 500 metrów kwadratowych GLA. Daje to dość duży poziom konkurencji, ponieważ na 1000 mieszkańców przypada aż 755 metrów kwadratowych. Najbardziej znane centrum handlowe to oczywiście Stary Browar, ale całkiem konkurencyjna wydaje się być obecnie budowana Posnania (99 tys metrów kwadratowych powierzchni).

Trójmiasto wraz z przyległą aglomeracją to milion mieszkańców oraz 681 500 metrów kwadratowych GLA. 24 centra handlowe dają w sumie 661 metrów kwadratowych przypadających na 1000 mieszkańców. Obecnie w Trójmieście budują się dwie galerie handlowe, natomiast w najbliższym czasie nie przewiduje się powstania następnych. Wiadomo jednak, że dwie obecnie działające galerie przejdą modernizację.

Aglomeracja warszawska jest największa – to ponad 2,5 mln mieszkańców oraz 1,4 mln metrów kwadratowych GLA. Przekłada się to oczywiście na ilość centrów handlowych, jest ich aż 42 546 metrów kwadratowych to powierzchnia, która przypada na 1000 mieszkańców. Planuje się otwarcie dodatkowych 84 tys metrów kwadratowych powierzchni, które obejmują otwarcie nowych galerii, jak i modernizację i rozbudowę obecnie działających.

Ostatnia duża aglomeracja to aglomeracja wrocławska. Obecnie mieszka tu 790 000 mieszkańców, znajduje się18 galerii i centrów handlowych, co daje łączną powierzchnie 609 500 metrów kwadratowych GLA. Na 1000 mieszkańców przypada 772 metrów kwadratowych powierzchni handlowych. Wrocław niedawno wzbogacił się o nowe powierzchnie, dzięki otwarciu rozbudowanej części Magnolii Park. Obecnie w budowie jest nowa galeria handlowa, która ma być częścią nowego Dworca PKS.

 

Dział Analiz WGN
Katarzyna Surma


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora