komentarze, opinie, gospodarka

Rynek deweloperski w 2012 roku

W środowisku deweloperów coraz głośniej mówi się o wyprzedaży gotowych lokali, unormowaniu się cen i popycie na rynku nieruchomości.

W chwili obecnej mamy do czynienia z ogromną ilością gotowych lokali, które czekają na potencjalnych nabywców. Deweloperzy jednak zdają się tym nie przejmować. Większość firm deweloperskich zamierza zrealizować wszystkie plany budowy inwestycji na rok 2012. Większość deklaruje również utrzymanie poziomu sprzedaży gotowych lokali na poziomie roku 2011.

Wg. prezesa Robyga, Wojciecha Okońskiego, rok 2012 nie będzie gorszy od roku ubiegłego, a popyt na mieszkania zrekompensuje niekorzystne dla rynku nieruchomości czynniki takie jak np. wejście w życie ustawy deweloperskiej, czy obostrzenia w procedurze kredytowej.

Wydaje się, iż najwięksi gracze na rynku są zgodni, co do jednego, że duża liczba gotowych mieszkań na rynku to tylko pozorny kłopot. Problem są jedynie lokale o dużej powierzchni oraz te, które zostały źle zaprojektowane – niefunkcjonalne.  Ale i na nie znajdzie się sposób. Obniżka cen umożliwi ich szybkie upłynnienie na rynku nieruchomości.