Informacje dnia

Rynek biurowy w Polsce: biura w Warszawie dalej trzymają się mocno

EQ2_Warszawa_Grupa Waryński
Gospodarczy chaos nie pozostał obojętny dla rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce.

Zmiany, jakie zaszły na rynku nieruchomości, szczególnie mocno odczuły biurowe rynki regionalne. Pożegnały się one z rekordowymi rezultatami, jakimi mogły pochwalić się w ostatnich latach. Spadki w regionach można dostrzec zarówno jeśli chodzi o wolumen powierzchni wynajętej, jak i oddanej do użytkowania.
W Warszawie najbardziej widoczny jest spadek aktywności deweloperów. W Warszawie w budowie jest tylko nieco ponad 400 tys. mkw. powierzchni, podczas gdy w poprzednich latach w realizacji pozostawało około 700-800 tys. mkw. Warszawski rynek biurowy wprawdzie zwolnił tempo, ale mimo wszystko jego zasoby nadal rosną. Zainteresowanie wynajmem powierzchni biurowych w Warszawie utrzymuje się w dalszym ciągu na znacznie wyższym poziomie niż na rynkach regionalnych.

Ostatni rok potwierdził, że biura nadal stanowić będą podstawę funkcjonowania organizacji. Powrót do standardowego sposobu pracy w systemie rotacyjnym deklaruje większość firm. Niemniej, rynek biurowy i preferencje firm zmieniają się. Najemcy koncentrują się przede wszystkim na wynajmie powierzchni o najwyższej jakości, kosztem biur w budynkach klasy B. Ogólnym trendem jest też wprowadzanie w obiektach komercyjnych nowoczesnych rozwiązań służących bezpieczeństwu – mówi Jarosław Kozak, Prezes Zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa. – Biurowiec EQ2, który wkrótce oddamy do użytkowania na warszawskiej, bliskiej Woli został wyposażony w szereg systemów sprzyjających bezpieczeństwu sanitarnemu oraz wygodzie i elastyczności pracy. Podobnie, jak sąsiadujący z nim budynek EQlibrium, powstał zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM – dodaje Jarosław Kozak.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora