Rynek powierzchni biurowych

Rynek biur w Europie – popyt w górę

Rynek najmu biur w Europie ma się ciągle bardzo dobrze i puki co jest odporny na makroekonomiczne kryzysy – jak np. grecki. Tak wynika z raportu JLL „European Office PropertyClock Q2 2015”.

Czynsze

Europejski indeks czynszów zanotował ogólny wzrost o 0,5% kw.-do-kw. Z analizowanych 24 rynków w Europie, siedem zarejestrowało wyższe stawki – w tym 5,7% w Barcelonie, 4,5% w Berlinie,1,4% we Frankfurcie i 1,5% w Monachium. Stawki obniżyły się na rynku biurowym w Paryżu (-1,4% w centrum) i Warszawie (-2,1%).

Warszawa to jedna z lokalizacji, w których czynsze znajdują się pod presją zniżkową. Najwyższe miesięczne czynsze transakcyjne w Centrum stolicy Polski wahają się od 21 do 23,5 euro za mkw., a poza Centrum od 11 do 18 euro za mkw.

Popyt

W II kw. 2015 r. na europejskim rynku biurowym podpisano umowy najmu na ponad 2,8 mln mkw. (wzrost o 2% rok do roku). Słabszą aktywność najemców r-d-r zarejestrowano m.in. w Paryżu, Lyonie, Brukseli, Mediolanie i Madrycie. Z kolei rynki niemieckie nabrały tempa – dotyczy to szczególnie Berlina i Hamburga. Popyt wzrósł również w Londynie i Barcelonie.