rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Rośnie grupa klientów second home

Tarasy Bałtyku_zewnetrzne2 (1)
Coraz więcej Polaków inwestuje w drugi, wakacyjny dom. Najchętniej wybierane są apartamenty w górach lub na wybrzeżu. Nad morzem powodzeniem cieszą się już nie tylko mieszkania w ścisłym centrum i przy plaży, ale też mniej oczywiste lokalizacje.

Luksusowy apartament z widokiem na morze i prywatnym fitnessem zamiast drewnianej daczy nad jeziorem. Tak, w dużym skrócie, można podsumować zmianę postrzegania wakacyjnego domu w ciągu ostatnich lat. Odpowiednio zlokalizowany second home stanowi miejsce odpoczynku dla nas, rodziny i znajomych, ale też dobrą lokatę kapitału, bo wszystko wskazuje na to, że ceny nieruchomości będą dalej rosnąć.

Klienci na polskim rynku nieruchomości coraz częściej szukają alternatywy dla tradycyjnego inwestowania, co pozytywnie wpływa na rozwój segmentu second home w Polsce. – tłumaczy Mata Drozd – Piekarska z Allcon Osiedla – Rosnący popyt na nieruchomości nad polskim morzem, a także wzrost zainteresowania wypoczynkiem w północnej części kraju powoduje, że deweloperzy uzupełniają swoje portfolio o wakacyjne mieszkania.

 Na Pomorzu kluczową rolę przy wyborze second home odgrywa atrakcyjny widok i bliskość plaży. Połączenie tych cech z elegancką architekturą i udogodnieniami jeszcze bardziej podnosi wartość nieruchomości.

W Trójmieście, kilka minut spacerem od parku i nadmorskiej plaży powstają Tarasy Bałtyku – prestiżowy apartamentowiec o ciekawej bryle, zaprojektowanej przez renomowane BJK Architekci. To jeden z najchętniej wybieranych adresów pod kątem zakupu second home. Priorytetem przy tworzeniu inwestycji było zapewnienie każdemu z mieszkańców pięknego widoku. Z okien można podziwiać panoramę morza, miasta lub zielonych, morenowych wzgórz. Kolejnym atutem apartamentowca jest wygodny dostęp do miejskiej infrastruktury – bliskość sklepów, usług, restauracji i atrakcji miasta. Szybko można też dostać się stąd do biznesowego centrum Gdańska. Jak twierdzi Marta Drozd – Piekarska, inwestycja ta perfekcyjnie wpisuje się w wymagania klientów poszukujących nadmorskiego, drugiego domu:

Trend second home jest szczególnie popularny wśród zamożnych klientów ceniących nowoczesną architekturę oraz wysoką jakość życia, również Polaków mieszkających
i pracujących za granicą. To osoby w wieku 35-60 lat, kupujący przede wszystkim za gotówkę, które potrzebują wyjątkowego miejsca oraz inwestycji.

Jak się jednak okazuje, trend posiadania second home zachęca do zakupu inwestycji nie tylko najbogatszych. W wakacyjne domy coraz częściej inwestuje też wyższa klasa średnia, która zamiast lokalizacji w ścisłym centrum, wybiera bardziej kameralne i przystępne cenowo rozwiązania. Dla tych, którzy wolą unikać większych miast i uwielbiają kontakt z naturą, deweloperzy rozwijają ofertę w nadmorskich miejscowościach.

Drugim kierunkiem chętnie wybieranym przez Klientów spoza Trójmiasta, jest NEXO Apartamenty na Klifie w Pucku. – mówi Marta Drozd – Piekarska – Znakomita większość nabywanych tu mieszkań – ok. 80% transakcji – wpisuję się w ideę posiadania drugiego domu, także poza wysokim sezonem. Nasi Klienci przy wyborze NEXO jako second home szczególnie doceniają: dobrą jakość powietrza, bliskość plaży i mariny, niekomercyjny charakter miejscowości, a także niewielką odległość do Trójmiasta i atrakcji Półwyspu we Władysławowie, Chałupach czy Helu.

Deweloperzy dostrzegają zróżnicowane postrzeganie second home także w Trójmieście. Część klientów zamiast decydować się na apartament przy sopockim molo, wybiera bardziej ustronne, spokojne dzielnice.  Ceny za metr kwadratowy są tu znacznie tańsze, a wciąż jesteśmy blisko morza.

W ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania Klientów szukających drugiego domu w mniej oczywistych lokalizacjach. – mówi Marta Drozd – Piekarska – Ok 15% wszystkich naszych transakcji na Osiedlu Gdyńskim zlokalizowanym w dzielnicy Oksywie realizowanych jest przez Klientów z innych miast, głównie z Warszawy, Krakowa, Śląska. Potrzebują oni kameralnego miejsca na pobyt w Trójmieście i chcą optymalizować budżet przeznaczony na inwestycję. Cisza i spokój w otoczeniu zieleni sprzyja wypoczynkowi, a 15 minutowy spacer nad morze daje nieograniczoną możliwość korzystania z tej wyjątkowej atrakcji. To ciekawa propozycja dla tych, którzy rozważają zmianę miejsca zamieszkania w przyszłości.

 Kolejną alternatywą jest zakup mieszkania w dzielnicach bezpośrednio sąsiadujących ze śródmieściem. Przykładem mogą być Kamienice Malczewskiego w Gdańsku, które dzieli kilkunastominutowy spacer do słynnego Neptuna. Ze wzgórza, na którym zbudowane są Kamienice można podziwiać charakterystyczne gdańskie żurawie i panoramę miasta. Mimo tego, to spokojne osiedle, położone wśród zieleni, z dala od miejskiego zgiełku. Ceny za metr kwadratowy zaczynają się już od 8 400 zł brutto.

materiał prasowy