Rynek powierzchni magazynowych

Rekord inwestycji na europejskim rynku magazynów

Tomasz_Puch

Tomasz Puch, JLL

Wartość transakcji magazynowych w roku 2014 wzrosła o 28% w porównaniu do 2013 – do poziomu 21,7 mld euro. Polska również zanotowała rekord na rynku inwestycyjnym w segmencie magazynowym – właścicieli zmieniły nieruchomości o wartości 744 mln euro – takie dane prezentuje JLL.

Aż 8,2 mld euro przypadło na sam IV kw. Największą aktywność inwestycyjną odnotowały rynki Wielkiej Brytanii i Niemiec. Rekordy odnotowano m.in. w Czechach (759 mln euro) i Polsce (744 mln euro).

Po  roku 2013, kiedy wolumen transakcji inwestycyjnych w segmencie magazynowym w Polsce wyniósł 656 mln euro, w 2014 r. odnotowano rekord – 744 mln euro w ramach 14 transakcji.Przeważały duże transakcje portfelowe stanowiąc ponad 80% łącznego wolumenu umów kupna/sprzedaży obiektów magazynowych w ubiegłym roku.

Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych JLLw Polsce, komentuje: „Z naszych prognoz wynika, że aktywność inwestorów utrzyma się również w 2015 r. Biorąc pod transakcje z 2014 r. z finalizacją planowaną na 2015 oraz toczące się rozmowy spodziewamy się, że wolumen umów kupna/sprzedaży nieruchomości magazynowych w Polsce wyniesie w tym roku pomiędzy 500 a 600 mln euro. To wprawdzie mniej niż744 mln eurow 2014 r., ale należy pamiętać, że ubiegłoroczny rekordowy rezultat trudno powtórzyć, chociażby dlatego, że część produktów znajduje się już w rękach inwestorów długoterminowych.Mniejsza ilość projektów magazynowych na sprzedaż oraz zwiększająca się dostępność finansowania mogą zaowocować w tym roku dalszą presją zniżkową na stopy kapitalizacji dla projektów wiodących w swojej klasie do poziomu poniżej 7%, a w wyjątkowych przypadkach nawet poniżej 6%”.