Informacje dnia

Program Mieszkanie Plus z kolejnymi zrealizowanymi inwestycjami

deborah-cortelazzi-615800-unsplash
Obecnie trwa budowa kolejnych inwestycji w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Niektóre z inwestycji są już w budowie, w przypadku innych trwają jeszcze przetargi i wyłaniany będzie wykonawca. Trwa również projektowanie kolejnych inwestycji, jakie na przestrzeni najbliższych lat będą powstawały w ramach programu Mieszkanie Plus.

Spis treści:
Po co nam Narodowy Program Mieszkaniowy?
Mieszkanie Plus – założenia rządowego programu
Dla kogo Mieszkanie Plus?
Realizacja rządowego programu Mieszkanie Plus

Po co nam Narodowy Program Mieszkaniowy?
Celem Narodowego Programu Mieszkaniowego jest zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób, których dochody uniemożliwiają zakup lub wynajęcie mieszkania samodzielnie. Polski rząd szacuje, że do 2030 roku liczba mieszkań przypadająca na 1000 mieszkańców powinna osiągnąć poziom 435 mieszkań na 1000 osób.
Program spotkał się ze sporym zainteresowaniem ze strony Polaków, którym zależy na wynajęciu nowoczesnego mieszkania na dogodnych warunkach.

Mieszkanie Plus – założenia rządowego programu
Rządowy program Mieszkanie Plus jest podstawowym pakietem rozwiązań w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. Mieszkanie Plus funkcjonuje na zasadzie dwóch filarów. Pierwszym jest filar rynkowy, dedykowany osobom o umiarkowanych dochodach. Są to osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej ani nie mają możliwości ubiegania się o mieszkanie socjalne albo mieszkanie komunalne, jednak mimo tego ich finanse pozwalają na regularne opłacanie czynszu za mieszkanie. Filar rynkowy daje możliwość najmu lub też najmu mieszkania z możliwością dojścia do własności.
Drugi jest filar społeczny, który rząd dedykuje osobom o średnich i niskich dochodach. Mieszkania powstają z udziałem środków budżetu państwa. Osoby, które skorzystają z tego pakietu, będą mogły wynająć takie mieszkanie. Czynsz w tym przypadku jest limitowany ustawowo lub jego wysokość ustalają władze samorządowe.

Dla kogo Mieszkanie Plus?
Mieszkanie Plus to program powszechny. Oznacza to, że o mieszkanie w ramach programu Mieszkanie Plus może starać się każdy obywatel Polski, o ile spełnia niezbędne kryteria. Te są tylko dwa, jednak oba muszą zostać spełnione. Po pierwsze – osoba ubiegająca się o kwalifikację do programu Mieszkanie Plus nie może posiadać własnościowego mieszkania lub innej nieruchomości. Po drugie – osoba taka musi wykazać płynność finansową, wystarczającą, żeby opłacać comiesięczny czynsz za wynajęte mieszkanie.
Obecnie rządowy program Mieszkanie Plus cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony Polaków. Inwestycje powstają obecnie w kilku miastach. Są to przy tym projekty bardzo zróżnicowane. Ilość mieszkań, jaka zostanie oddana do użytku w ramach poszczególnych miast jest zależna zarówno od powierzchni działki, na której ma powstać osiedle, jak i wysokości finansowania projektu. Pod uwagę brane jest także realne zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia w danym regionie.
Jak realizowane są inwestycje w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus?
Realizacja inwestycji w ramach programu odbywa się w kilku etapach. W pierwszej kolejności nabywana jest działka, na której powstanie inwestycja mieszkaniowa. Specjaliści analizują działkę pod kątem prawnym, podatkowym, geotechnicznym, architektonicznym oraz sozologicznym (weryfikacja poziomu zanieczyszczenia). Następnie pozyskiwane jest źródło, które sfinansuje budowy inwestycji. W kolejnym kroku następuje założenie spółki celowej – to ona będzie właścicielem nieruchomości. Każdej inwestycji powstającej w ramach programu Mieszkanie Plus dedykowana jest konkretna spółka. Następnym punktem jest opracowanie niezbędnych projektów oraz uzyskanie zgód administracyjnych, w tym pozwolenia na budowę.
Gdy formalności są dopięte, następuje wybór generalnego wykonawcy, który będzie odpowiedzialny za kompleksową realizację prac budowlanych. W kolejnym kroku inwestycja jest realizowana. Gdy proces budowy zostanie zakończony, inwestycja zostaje oddana do użytku i rozpoczyna się nabór oraz analiza wniosków, które wpływają do Urzędów Miasta oraz Urzędów Gmin.

ej-yao-194786-unsplash

Realizacja rządowego programu Mieszkanie Plus
Na terenie całego kraju stale przybywa nowych inwestycji w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Poniżej prezentujemy najnowsze z nich.

W Brzesku podpisany został akt notarialny spółki SIM Małopolska. Rozpocznie się tu budowa mieszkań w ramach programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. W pierwszym etapie w SIM Małopolska zaplanowano budowę aż 720 mieszkań o średnim metrażu 50 metrów kwadratowych. Mają to być mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe. Przeznaczone one będą na wynajem dla osób o średnich dochodach, które nie mają zdolności kredytowej, jednak posiadają zdolność czynszową. Inwestycja powstanie na gruntach należących do wspólników SIM Małopolska, czyli gmin: Brzesko, Borzęcin, Ciężkowice, Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Gorlice, Korzenna, Miechów, Rabka-Zdrój, Ryglice, Stary Sącz, Trzciana, Tuchów, Wieliczka, Wierzchosławice, Zakliczyn.
W Łodzi przy ulicy Składowej powstaną 64 komfortowe mieszkania na wynajem. Będą one oferowane przez Fundusz Mieszkań na Wynajem, a za realizację inwestycji będzie odpowiadać łódzki Varitex. Nowa inwestycja Funduszu Mieszkań na Wynajem powstanie na obszarze tzw. Nowego Centrum Łodzi. Budynek, który zostanie wybudowany w ramach inwestycji, ma nawiązywać do XIX wiecznej kamienicy, która znajdowała się wcześniej na tym terenie. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w III kwartale 2023 roku.

Prawie 200 mieszkań na wynajem zostanie wybudowanych na działce przy ul. Mroteckiej w Nakle nad Notecią. W dniu 28 lipca oficjalnie zainaugurowano inwestycję realizowaną w ramach współpracy pomiędzy nakielskim samorządem a spółką PFR Nieruchomości. Osiedle, które ma zostać wybudowane w ramach projektu, powstanie na działce o powierzchni około 2 ha. Inwestycja zostanie wybudowana w północnej części miasta. Generalny wykonawca ma ukończyć budowę inwestycji w przeciągu 2 lat od momentu wbicia pierwszej łopaty na terenie budowy. Na inwestycję będą składały się cztery pięciokondygnacyjne budynki. Inwestycja dostarczy na rynek 190 mieszkań o zróżnicowanych metrażach – od około 30 -metrowych kawalerek po około 70-metrowe mieszkania czteropokojowe. Wszystkie mieszkania zostaną wykończone w standardzie podstawowym. Budowa osiedla jest realizowana dzięki współpracy nakielskiego samorządu, właściciela działki przy ul. Mroteckiej, ze spółką PFR Nieruchomości, która zapewniła finansowanie inwestycji. Generalnym wykonawcą inwestycji została bydgoska firma PW Lech.

Również we Wrocławiu realizowany jest obecnie kolejny projekt w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Zainaugurowano już realizację osiedla Nowa Kolejowa we Wrocławiu. W ramach inwestycji powstanie 469 mieszkań na wynajem. Generalnym wykonawcą została firma PORR S.A. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w przeciągu 26,5 miesiąca od momentu rozpoczęcia budowy. Inwestycja powstaje na działce o powierzchni około 3 ha. Pomieści się na niej osiem budynków mieszkalnych. W ramach inwestycji powstanie również 526 miejsc parkingowych, zlokalizowanych głównie w garażach podziemnych. Autorami projektu Nowej Kolejowej są architekci z krakowskiej pracowni architektonicznej B2Studio. Działka należy do PFR Nieruchomości S.A.

Redakcja
Komercja24.pl