rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Polskie zmieniają właściciela

Koncern Henkel kupił od brytyjskiego PZ Cussons całą linię detergentów E, IXI oraz markę płynów do prania Kokosal. Wartość transakcji szacowana jest na ponad 46,6 mln funtów, czyli blisko 221 mln zł, a transakcja ma zostać sfinalizowana za około pół roku. Jak podaje niemiecki koncern, produkty pod markami, których dotyczy umowa, sprzedawane są nie tylko w polskich, ale też rosyjskich i innych środkowo-europejskich sklepach. W sumie wszystkie przejęte przez Henkla marki generują sprzedaż na poziomie 60 mln euro rocznie. -Ten zakup będzie doskonałym wsparciem dla działań podejmowanych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i będzie oznaczać dalsze wzmocnienie pozycji Henkla w Polsce oraz w Rosji, które są dla nas atrakcyjnymi rynkami wzrostu – powiedział Bruno Piacenza, wiceprezes firmy odpowiedzialny za dział środków piorących i czystości. Umowa sprzedaży została podpisana dzisiaj, 20 lutego 2013 roku. Nabycie wymaga zgody odpowiednich organów państwowych. Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w trzecim kwartale 2013 roku.
Cussons pozbywa się swoich wiodących marek, ponieważ spółka przechodzi proces restrukturyzacji – pieniądze uzyskane z przejęcia E i IXI pójdą przede wszystkim na spłatę zadłużenia. – Pozytywne zakończenie tej transakcji pozwoli nam się skupić na rozwoju działalności z zakresu produktów higieny osobistej w Polsce i poprawi nasze wskaźniki finansowe – czytamy w komunikacie słowa Alexa Kanellisa, prezesa brytyjskiej spółki.
W Polsce Henkel sprzedaje detergenty i kosmetyki pod markami Persil, Schwarzkopf, Perwoll, Fa czy Syoss. E, IXI i Kokosal były do tej pory sztandarowymi markami PZ Cussons. Oprócz nich brytyjska spółka ma w swoim portfolio produkty pod takimi markami jak Luksja i Morning Fresh. Henkel jest znacznie większym graczem od Cussons – założona w 1876 roku spółka zatrudnia 47 tys. pracowników. W 2011 roku wartość sprzedaży wyniosła 15,6 miliarda euro, a zysk operacyjny 2,03 miliarda euro. Z kolei brytyjski Cussons zatrunia 11 tys. osób i działa w 14 krajach.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora