rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Po nowym roku ciągle wysoki popyt na magazyny

1Ubiegły rok był bardzo dobry, jeśli chodzi o transakcje najmu, zawierane na rynku magazynów. Wartość zawartych transakcji wyniosła prawie 2 mln m kw i w stosunku do roku 2012 zwiększył się aż o ponad 40 proc. Na dane wzrostu popytu wpłynął przede wszystkim rekordowy jak na polskie warunki kontrakt firmy Amazon, która wynajęła ponad 200 tys. m kw. w okolicach Poznania i Wrocławia. Eksperci rynku wskazują jednak, że nawet gdyby nie doszło do tej transakcji ubiegły rok i tak byłby rekordowy. Pytanie tylko czy równie dobrą koniunkturę uda się utrzymać w roku obecnym?
Dotychczasowe dane pokazują, że jest szansa by utrzymać wysoką dynamikę. Przynajmniej na razie wyniki są bardzo dobre. Najemcy wciąż szukają nowych powierzchni magazynowych, a popyt utrzymuje się na wysokim poziomie.
W pierwszym kwartale transakcje najmu (zarówno nowe umowy, jak i przedłużone) uplasowały się na poziomie 400 tysięcy metrów kwadratowych. Wynik ten jest najlepszym pierwszym kwartałem na rynku powierzchni magazynowo – logistycznej od ponad 6 lat. Mamy więc powody do optymistycznego patrzenia w przyszłość, zwłaszcza, że nowe umowy stanowią prawie 70 proc. dotychczasowego popytu.
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest około 7,7 mln m kw. powierzchni magazynowych. Jesteśmy  największym rynkiem w tym segmencie nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej. W pierwszym kwartale roku oddano do użytku około ćwierć miliona. m kw. nowych magazynów, jednak w budowie pozostaje nadal blisko 700 tysięcy metrów, z czego większość w okolicach Poznania i Wrocławia, co oczywiście wynika ze względu na kontrakt Amazon.
Warto tutaj zaznaczyć, że choć niewiele, to jednak spadł wskaźnik pustostanów. Wynosi on w skali całego kraju około 10 proc. w stosunku do 11 z końcówki zeszłego roku.
Ponadto mimo utrzymującego się wysokiego popytu na razie nie widać tendencji wzrostowych w sprawie czynszów z najmu. Dla mniejszych obiektów wynoszą one w stolicy około 16 – 25 zł/ m kw., na innych dużych rynkach m.in. we Wrocławiu stawki wynoszą około 14 – 20 zł od metra, w przypadku dużych obiektów czynsze mieszczą się średnio w przedziale 10 – 15 zł za metr.
Również w WGN póki co nie widać wzrostu stawek. Przeciętna czynszów aktualnie w skali całego kraju to 14 zł od metra. Dokładnie tyle musimy zapłacić m.in. we Wrocławiu. Przykładowo, za 14 zł za metr możemy wynająć choćby 500 m kw. w okolicach ulicy Tęczowej, lub ponad 1800 na Maślicach.
W Krakowie ceny są nieco wyższe. Średnia najmu magazynów wynosi tam obecnie 17 zł za metr. Do najdroższych ofert należy budynek magazynowo – usługowy na Podgórzu, który jest w cenie 30 zł/ m kw. Z kolei najtańsza oferta to magazyn na Bronowicach z cena 11 zł za metr.
W Łodzi średnia wynosi około 12 zł, ale już za 9 zł od metra do wynajęcia są obiekty magazynowe m.in. w lokalizacji Widzew.
Wśród największych rynków, poza stolicą, najwyższe obecnie stawki w WGN mamy w Gdańsku. Tam metr kwadratowy najmu magazynów to 18 zł. Jedna z droższych ofert to obiekt ponad 460 m kw. w Nowym Porcie w cenie 23 zł za metr.
W roku bieżącym możemy nie zanotować aż tak dobrego wyniku, gdyż trudno będzie powtórzyć rekordowy kontrakt, lecz eksperci są raczej zgodni, że wysoki popyt uda się utrzymać. Polski rynek powierzchni magazynowych napędzają przede wszystkim sieci handlowe, na które przypada niemal 50 proc. wynajmowanych powierzchni. Operatorzy logistyczni to około 30 proc., natomiast branża motoryzacyjna ponad 10. Niemały wpływ na popyt ma również rozwój branży e –commerce. Mimo, że rynek magazynów może nie powtórzyć rekordów z zeszłego roku to nadal czeka go okres zwiększonego popytu.

Iwona Hryncewicz / Dział Analiz WGN


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora