komentarze, opinie, gospodarka

PBSA – innowacje i efektywność energetyczna – komentarz eksperta Savills

Bartłomiej-Polnik_low_res
Na rynku nieruchomości, gdzie metry kwadratowe przeliczane są na potencjał zysków, rozwija się sektor, który łączy chłodny inwestycyjny rachunek z istotną potrzebą społeczną. PBSA, czyli Purpose-Built Student Accommodation – to rynek prywatnych akademików tworzonych z myślą o wymaganiach studentów. Wbrew pozorom, nie jest to jedynie wygodne łóżko i szybkie Wi-Fi, ale cały ekosystem wspierany przez technologię, zrównoważony rozwój i… silny impuls inwestycyjny.

PBSA: mały rynek, ogromny potencjał

Według jednego z ostatnich raportów Savills, Polska – mimo, że jest piątym rynkiem w UE pod względem liczby studentów (1,24 mln w roku akademickim 2023/24) – nadal pozostaje w tyle, jeśli chodzi o dostępność miejsc w akademikach. Tylko nieco ponad 10% studentów może liczyć na zakwaterowanie w domach studenckich, z czego nowoczesne prywatne akademiki odpowiadają za zaledwie 10% podaży, czyli około 1% studentów może liczyć na miejsce w takiej inwestycji.

Rynek domów studenckich w Polsce ma więc ogromny potencjał wzrostu, zarówno pod kątem podaży, jak i jakości oferowanych rozwiązań. Dla porównania, w krajach zachodnich prywatne akademiki stanowią istotny komponent infrastruktury edukacyjnej i przyciągają nie tylko studentów z zagranicy, ale również lokalnych studentów.

Nie tylko pokoje – projektowanie przestrzeni z myślą o potrzebach pokolenia Z

Współczesne prywatne akademiki w Polsce to już nie tylko dach nad głową, ale także atrakcyjne miejsce do życia, nauki i budowania relacji. Nowoczesne przestrzenie wspólne, strefy coworkingowe, kuchnie, sale fitness, sale gier, a czasami nawet taras na dachu – te wszystkie powierzchnie projektowane są z myślą o maksymalnym komforcie i funkcjonalności.

Dla inwestorów oznacza to konieczność ścisłej współpracy z ekspertami, którzy rozumieją nie tylko rynek, ale też zmieniające się potrzeby młodych ludzi. Takie partnerstwo zapewnia kompleksowe usługi doradztwa projektowego, które obejmują nie tylko analizę rynku, ale również wsparcie w procesie planowania i realizacji nowoczesnych przestrzeni akademickich.

Outsourcing w przygotowaniu projektu owocuje odpowiednim zabezpieczeniem inwestycji pod kątem procesów ESG, czyli dbałością o prowadzenie zrównoważonego i odpowiedzialnego biznesu. Rozsądne podejście powinno zakładać właściwe rozeznanie rynku w kontekście regulacji oraz certyfikatów.

 

[fragment artykułu]

Autor: Bartłomiej Polnik, Associate Director, Senior Project & Development Manager PRS & Living Sectors, Savills

materiał prasowy