rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Nowe czy do remontu – które mieszkania popularniejsze w 2013 r.

Wizja wprowadzenia się do nowego, pięknego mieszkania kusi większość ludzi. Pomimo tego analitycy zauważają, że w roku 2013 zainteresowanie nowymi nieruchomościami zmalało. O wiele większym powodzeniem cieszą się obecnie nieruchomości wymagające remontu.

 
Remont bardziej się opłaca?
Pomimo tego, że remont kojarzy się od razu z koniecznością wydania sporej ilości gotówki zarówno na wyposażenie jak i wynagrodzenie ekipy budowlanej, o tyle statystyki pokazują, że wizja ta nie wydaje się polakom aż tak straszna.
Widocznie zmniejszył się popyt na lokale wykończone w wysokim standardzie, umeblowane i gotowe do zamieszkania od chwili zakupu. Niemal co drugie sprzedawane obecnie mieszkanie wymaga kapitalnego remontu lub choćby niewielkiej renowacji. Za decyzjami Polaków, którzy nabywają lokale do remontu, stoi o wiele atrakcyjniejsza cena tych nieruchomości. Jedynie 44% kupujących decyduje się na kupowanie mieszkań gotowych do zamieszkania lub takich, które wymagają znikomych nakładów finansowych na kosmetyczne naprawy.
Remont mieszkania do 50 metrów kw. kosztuje średnio około 40 tysięcy złotych. Poza sporym wkładem finansowym właściciel nieruchomości musi liczyć się z czasem. Remont może pochłonąć średnio 2-3 miesiące, w zależności od zaawansowania prac koniecznych do wykonania. Wybór gotowego lokalu daje kupującemu gwarancję, że będzie mógł wprowadzić się szybko i nie poniesie dodatkowych, sporych kosztów. W 2009 roku mieszkania takie cieszyły się rekordową popularnością – wybierało je około 2/3 kupujących. Spadek zainteresowania wykończonymi mieszkaniami uwidocznił się w drugim półroczu 2011 roku i trwa do dziś.
Ciężko o kredyt
Zmniejszające się możliwości finansowe Polaków przełożyły się na mniejszą liczbę udzielanych przez banki kredytów. Z tego też względu osoby poszukujące nieruchomości, które nie otrzymały oczekiwanej kwoty kredytu, rezygnowały z nowych, wykończonych lokali na korzyść nabycia mieszkania tańszego i wymagającego remontu, lecz możliwego do nabycia za kwotę, jaką dysponowali kupujący. Nieco ponad 5,5% wynosi ilość zawieranych transakcji przy lokalach nowych, czyli 2 razy mniej, niż 4 lata temu.
Końcowi dobiega program „Rodzina na swoim”. W zamian, od 2014 roku Polacy będą mieli możliwość skorzystania z nowego programu – „Mieszkanie dla młodych”. Na stronie poświęconej programowi zamieszczony został kalkulator (chwilowo jeszcze w wersji testowej), który umożliwia weryfikację kwoty dofinansowania a także oblicza przykładową ratę kredytu.
I tak, przykładowo (według kalkulatora ze strony): przy metrażu 50 metrów kw, małżeństwo z dzieckiem zamieszkujące w woj. Dolnośląskim, we Wrocławiu przy kwocie 200 000,00 zł kredytu w ratach równych na okres 20 lat otrzyma dofinansowanie z programu w kwocie 38 865,00 zł. Pierwsza rata kredytu po dofinansowaniu wyniesie: 1380,57 zł, a rata bez dofinansowania: 1713,56 zł.
Przy tych samych kryteriach singiel otrzyma dofinansowanie z programu w kwocie 25 910,00 zł.
Pierwsza rata kredytu po dofinansowaniu wyniesie: 1491,57 zł, a rata bez dofinansowania: 1713,56 zł.

 

Magdalena Paluch
WGN


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora