rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Nieruchomości magazynowe w Polsce Zachodniej – popyt wciąż się utrzymuje

guilherme-cunha-222318-unsplash
Pomimo pandemicznej sytuacji w kraju, na terenie całej Polski rośnie liczba parków magazynowych. Corocznie przybywa nieruchomości magazynowych między innymi w Polsce Zachodniej. Polska Zachodnia cieszy się bowiem dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców, którzy poszukują idealnej lokalizacji dla swojego magazynu czy centrum logistycznego.

Spis treści:
Parki magazynowe w Polsce Zachodniej do wynajęcia
Magazyny w Polsce Zachodniej – magazyny na wynajem w Zielonej Górze, magazyny na wynajem w Świebodzinie, magazyny na wynajem w Zgorzelcu i pobliskich miastach
Rynek magazynowy w dobie pandemii koronawirusa w kraju
Rynek magazynowy w Polsce Zachodniej – na jaki standard mogą liczyć najemcy?

Parki magazynowe w Polsce Zachodniej do wynajęcia

Parki magazynowe w takich miastach jak Zielona Góra czy Świebodzin stale przyciągają najemców. Według ekspertów firmy Cresa Polska, w regionie Polski Zachodniej funkcjonuje lub jest obecnie w budowie 19 parków logistycznych (wg danych ujętych w „Space Map Poland: Warehouses” – Mapie Powierzchni Magazynowych. Należy zaznaczyć, że mapa stworzona przez ekspertów firmy Cresa Polska obejmuje zestawienie najważniejszych obiektów przemysłowo-magazynowych w naszym kraju). Polska Zachodnia stanowi więc atrakcyjny region dla wielu przedsiębiorców.

Magazyny w Polsce Zachodniej – magazyny na wynajem w Zielonej Górze, magazyny na wynajem w Świebodzinie, magazyny na wynajem w Zgorzelcu i pobliskich miastach

Zgodnie z danymi ujętymi w „Space Map Poland: Warehouses” – Mapie Powierzchni Magazynowych, w Zielonej Górze znajdują się dwa parki logistyczne, są to: Panattoni Park Zielona Góra oraz Panattoni Park Zielona Góra oraz  II.
Według danych ujętych w „Space Map Poland: Warehouses” – Mapie Powierzchni Magazynowych, w Świebodzinie znajdują się cztery parki logistyczne, którymi są: Exeter Park Świebodzin, Hillwood Świebodzin, Next Step Świebodzin Południe oraz Next Step Swiebodzin Zachód.
Według danych ujętych w „Space Map Poland: Warehouses” – Mapie Powierzchni Magazynowych, w Zgorzelcu funkcjonują dwa parki logistyczne, którymi są: Panattoni Park Zgorzelec oraz Hillwood Zgorzelec.
Pozostałe parki magazynowe na terenie Polski Zachodniej według danych ujętych w „Space Map Poland: Warehouses” – Mapie Powierzchni Magazynowych, mieszczą się: w Nowej Soli (park magazynowy Next Step Nowa Sól), Krośnie Odrzańskim (park magazynowy Hillwood Krosno), Skwierzynie (park magazynowy Next Step Skwierzyna), Bolesławcu (park magazynowy Panattoni Park Bolesławiec), Świecku (park magazynowy Hillwood Świecko), Słubicach (park magazynowy Hillwood Słubice), Rzepinie (park magazynowy Waimea Logistic Park Rzepin), Gorzowie Wielkopolskim (park magazynowy Panattoni Park Gorzów Wielkopolski), Iłowej (park magazynowy CTPark Iłowa), Gubinie (park magazynowy Next Step Gubin) oraz Kożuchowie (park magazynowy Next Step Kożuchów).

Rynek magazynowy w dobie pandemii koronawirusa w kraju

Na początku 2020 roku eksperci rynku nieruchomości z optymizmem wypowiadali się na temat przyszłości rynku komercyjnego w naszym kraju. Sektor ten coraz prężniej się rozwijał, analitycy liczyli na kolejne rekordy pod kątem przyrostu liczby powierzchni magazynowej i biurowej pod koniec roku w całym kraju. Nic nie wskazywało na to, aby liczba przybywających projektów inwestycyjnych miała się zmniejszyć. Wszystko zmieniło się pod koniec pierwszego kwartału 2020 roku, kiedy to w naszym kraju wybuchła pandemia koronawirusa. Polski rząd wprowadził wówczas szereg obostrzeń, w tym lockdown, który czasowo zamroził krajową gospodarkę. Lockdown i osłabienie gospodarki odbiły się w sytuacji na rynku nieruchomości, chociaż nie osłabiły go na tyle, jak w początkowym okresie zakładało wielu analityków rynku nieruchomości komercyjnych.
Bieżący, 2021 rok nie przynosi jednoznacznych prognoz. Pewnym jest, że na mapie kraju przybywa stale centrów logistycznych, które w swojej ofercie powiadają nowoczesne powierzchnie magazynowe na wynajem. Jest to efekt ubiegłorocznego lockdownu, który  wymusił na Polakach kupowanie wielu rzeczy przez Internet. Przeniesienie stacjonarnych zakupów do Internetu sprawiło, że w krótkim czasie odnotowano duże ożywienie w sektorze e-commerce. Handel elektroniczny odnotował szybki rozwój, co przełożyło się na zwiększone zapotrzebowanie wśród przedsiębiorców na powierzchnie do magazynowania towarów. Wydaje się, że sektor magazynowy nie odczuł negatywnie skutków pandemii tak mocno, jak pozostałe sektory rynku. Zainteresowanie powierzchniami logistycznymi do wynajęcia stale wzrasta, co przekłada się na niesłabnącą aktywność deweloperów i wdrażanie w życie kolejnych projektów inwestycyjnych.

hannes-egler-360942-unsplash

Rynek magazynowy w Polsce Zachodniej – na jaki standard mogą liczyć najemcy?

Poniżej prezentujemy opisy kilku wybranych centrów logistycznych, aby zobrazować ofertę rynkową magazynów w Polsce Zachodniej.

– Park magazynowy Hillwood Świebodzin:
Hillwood Świebodzin to nowoczesny park magazynowy, który położony jest przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 92 i S3 oraz 6 km od węzła „Jordanowo” na autostradzie A2 (Warszawa – Poznań – Berlin). Park oddalony jest zaledwie 2km od centrum miasta w Świebodzinie oraz 110 km od Poznania. Park magazynowy Hillwood Świebodzin przeznaczony jest pod działalność produkcyjną i magazynową. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Polskim Holdingiem Nieruchomości.
Specyfikacja techniczna obiektu prezentuje najemcom, na jakie udogodnienia mogą liczyć, mianowicie: wysokość składowania – 10 m, ochrona i całodobowy monitoring, nośność posadzki – 6 T/m2, komfortowe place manewrowe o powierzchni 35 m, posadzki bezpyłowe, oświetlenie LED, instalacja tryskaczowa ESFR, doki z ochronnymi kołnierzami i hydraulicznymi podnośnikami, rampy najazdowe umożliwiające dostęp do wnętrza magazynów samochodem dostawczym, jak również komunikację wózków widłowych pomiędzy placem manewrowym a magazynem, naturalne oświetlenie przez świetliki i klapy dymowe (min. 3% powierzchni dachu), obszerny parking dla pracowników i gości, siatka słupów – 12×24 m. W sumie inwestycja Hillwood Świebodzin zaoferuje 10 585 m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej i produkcyjnej.

– Panattoni Park Zgorzelec
Inwestycja Panattoni Park Zgorzelec zostanie powstaje w miejscowości Zgorzelec, niecałe 5 km od granicy polsko-niemieckiej. Niewątpliwym atutem obiektu jest jego dogodna lokalizacja tuż przy drodze krajowej numer 30, i w odległości zaledwie około 1 kilometra od węzła komunikacyjnego „Zgorzelec” będącego skrzyżowaniem drogi ekspresowej A4 i krajowej numer 30. Umiejscowienie inwestycji Panattoni Park Zgorzelec zapewnia dogodną dystrybucję towarów w południowo-zachodnich częściach Polski jak również w Niemczech. Ponadto Panattoni Park Zgorzelec mieści się 110 km od lotniska.
W ramach parku magazynowego Panattoni Park Zgorzelec powstają dwa budynki, które dostarczą na lokalny rynek około 84 000 metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni magazynowej. Najemcy obiektu będą mieli do swojej dyspozycji doki przeładunkowe oraz miejsca parkingowe. Inwestycja Panattoni Park Zgorzelec będzie w pełni monitorowana, deweloper zapewni także ochronę. Magazyny, które powstaną w ramach tego projektu, zostaną wyposażone w instalację tryskaczową typu ESFR, okna oddymiające i system ogrzewania gazowego. Inwestycja dostosowana będzie pod lekką produkcję.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora